Na severu Čech platí povodňové ohrožení, v osmi krajích bdělost

Liberec/Ústí nad Labem - Vydatný déšť a tání sněhu bude i dál zvedat hladiny řek zejména na severu Čech. Povodňová bdělost platí ale i v dalších krajích: Středočeském, Plzeňském, Jihočeském, Pardubickém, Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a v Kraji Vysočina.

Přidejte svůj názor

Povodně, ilustrační fotografie

V Jizerských horách a Krkonoších bude dnes i ve čtvrtek vydatně a trvale pršet, proto v celém Libereckém kraji a na Děčínsku platí i nadále povodňové ohrožení. Nižší stupeň ohrožení - pohotovost - vyhlásili meteorologové v Královéhradeckém kraji.

Výrazné vzestupy hladin očekávají meteorologové zejména v povodích řek Smědé, Lužické Nisy, Mandavy, Ploučnice a Kamenice, kde nevylučují dosažení třetího stupně povodňové aktivity. V povodí horní Jizery a horního Labe očekávají druhé povodňové stupně.

"Labe v Ústeckém kraji stoprocentně zůstane v korytu," řekl dnes ČTK ředitel závodu Dolní Labe Jan Zajíc. "Máme průtok kolem 400 kubíků za vteřinu a kapacita Labe je kolem 800 až 900 kubíků, žádný problém nehrozí," dodal.

Meteorologové vyhlásili povodňové ohrožení v sousedním Libereckém kraji a na Děčínsku. "U nás je naprostý klid. Na Mandavě jsou podhodnoceny limity pro vyhlašování povodňových stupňů, usilujeme o jejich změnu," řekl ČTK starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček.

Na povodně se nepřipravují ani v Hřensku na Děčínsku, kde se vlévá říčka Kamenice do Labe. "Zatím je tu naprostý klid, projel jsem celou obec a nikde není náznak nějakého nebezpečí," řekl ČTK starosta Hřenska Zdeněk Pánek. Hřensko v minulosti několikrát postihly ničivé povodně, naposledy to bylo v roce 2013.

Toky, které odvodňují Šumavu a Český les, tedy horní povodí Otavy a povodí Nežárky, mohou stoupnout na nejnižší stupeň čili bdělost, stejně jako řeky na Českomoravské vrchovině, v Olomouckém či Zlínském kraji. "Ojediněle nelze vyloučit dosažení prvního stupně povodňové aktivity i v jiných oblastech," uvádí výstraha.

V Čechách, na severu Moravy a ve Slezsku má dnes a v noci na čtvrtek foukat silný vítr, který může v nárazech dosáhnout rychlosti 70 kilometrů za hodinu, na horách až 110 kilometrů za hodinu.

Předpověď do konce týdne

Čtvrtek (00-24):
V noci většinou zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Na severu a severovýchodě, zejména na horách, trvalejší a vydatnější srážky, v polohách nad 1000 m přechodně i smíšené nebo sněhové. Přes den zataženo až oblačno, během odpoledne od jihu přechodně místy polojasno. Ojediněle déšť nebo mrholení, na horách na severu a severovýchodě zpočátku srážky trvalejší a vydatnější, které budou odpoledne slábnout. Později večer na severu a severozápadě Čech místy déšť nebo přeháňky, v polohách nad 800 m postupně smíšené nebo sněhové, uvedl chmi.cz.

Nejnižší noční teploty 9 až 5 °C. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C, na jižní Moravě místy až 15 °C, v 1000 m na horách kolem 5 °C. Čerstvý jihozápadní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s bude večer zesilovat na silný 8 až 13 m/s s nárazy 20 až 25 m/s (až 90 km/h), na horách až 35 m/s (130 km/h) a měnit se na západní.

Pátek (00-24):
Proměnlivá, převážně velká oblačnost a místy, na jihovýchodě ojediněle přeháňky. Na horách srážky četnější. Od severozápadu v polohách nad 300 m postupně srážky sněhové. Večer ubývání srážek i oblačnosti. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C, na jihovýchodě až 9 °C. Silný západní vítr 8 až 13 m/s s nárazy 20 až 25 m/s (90 km/h), na horách až 35 m/s (130 km/h). Vítr se bude měnit na severozápadní a postupně slábnout, navečer vítr jen mírný 2 až 5 m/s.

Sobota (00-24):
Zpočátku polojasno až oblačno a ojediněle sněhové přeháňky. Od západu postupně oblačno až zataženo a místy, zejména na severozápadě mrholení nebo slabý déšť, na horách zpočátku i sněžení. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C. Mírný západní až severozápadní, postupně jihozápadní vítr 2 až 6 m/s.

Neděle (00-24):
Oblačno až zataženo, místy mrholení nebo občasný déšť, zejména na severu území. V noci ojediněle i srážky mrznoucí. Během dne postupně srážky jen ojediněle a místy až polojasno. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C, v Čechách místy až 10 °C. Mírný jihozápadní až jižní vítr 2 až 5 m/s, v Čechách a na severovýchodě území 3 až 7 m/s, na horách s nárazy kolem 15 m/s.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Krkonoších stouplo nebezpečí lavin, na hřebenech je 80 centimetrů sněhu

13.12.2018 11:47 Lavinové nebezpečí v Krkonoších po dalším sněžení dnes stouplo z prvního na druhý stupeň pětibodové…

Předpověď počasí na noc a pátek 14. prosince

13.12.2018 09:25 Ve studeném vzduchu bude počasí u nás ovlivňovat tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry,…

Kalamita na Vysočině odvolána. Silnice včetně D1 jsou s opatrností sjízdné

13.12.2018 09:08 Aktualizováno Dálnice D1 na Vysočině byla celou noc i dnes ráno sjízdná jen s velkými problémy. Kalamitní stav na…

Předpověď počasí na víkend: Česko zasáhnou arktické mrazy, teploty klesnou…

13.12.2018 08:21 Českou republiku zasáhnou o víkendu silné mrazy. Teploty v noci klesnou až na více než -10 stupňů.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama