Meteorologové varují před vichřicí, na severu Čech trvá povodňová pohotovost

Liberec/Praha - Hladiny řek v podhorských oblastech na severu Čech, které během noci kvůli dešti a tání sněhu výrazně stouply, kulminují a místy začínají klesat. Dále meteorologové varují před velmi silným jihozápadním větrem.

Přidejte svůj názor

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Aktuálně platí druhý povodňový stupeň na Kamenici, Ploučnici a Metuji. Povodňová pohotovost podle poslední výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí v Královéhradeckém kraji, Libereckém kraji a na Děčínsku v Ústeckém kraji.

Během dnešního dne meteorologové neočekávají výrazné srážky. "Hladiny horních částí toků začnou během dnešního dne postupně klesat. Během odpoledních hodin mohou být přechodně rozkolísány tajícím sněhem," uvedl ČHMÚ. "Na některých moravských tocích se stále vyskytují ledové jevy, které mohou způsobit vzdutí hladin i nad úroveň SPA," poznamenali meteorologové.

Vítr bude před studenou frontou zesilovat od západu dnes odpoledne a večer. Podle meteorologů bude v noci na pátek a v pátek dopoledne postupně silný až velmi silný s nárazy 70 až 90 km/h, na frontě přechodně až 110 km/h a na horách s nárazy kolem 130 km/h. Na jižní a střední Moravě bude vítr slabší. "Během pátečního dne se bude vítr měnit na západní až severozápadní a od západu bude postupně slábnout," uvedl ČHMÚ.

Výstraha na velmi silný vítr platí od dnešních 18:00 do pátečních 10:00 pro Prahu, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Liberecký a Ústecký kraj a od dnešních 22:00 do pátečních 13:00 pro Pardubický, Královéhradecký, Moravskoslezský kraj a Vysočinu a pro Jesenicko a Šumpersko v Olomouckém kraji. V dalších částech Olomouckého kraje varují meteorologové "jen" před silným větrem, stejně jako v Jihomoravském a Zlínském kraji.

I když hlavní část letošní zimy byla dost studená, ve výsledku se jako celek zařadí jen mezi průměrné. Pomáhá tomu i dosti teplá druhá polovina února. Ve středu teploty překročily na většině území +10 °C a běžně bylo kolem 12 °C, na jihu Moravy ještě tepleji.

A výhled na další dny počítá jen s krátkým ochlazením v pátek a sobotu, hlavně v noci na sobotu a na neděli klesnou noční minima znovu pod nulu, denní teploty budou nejnižší v sobotu a sice +2/6 °C. Srážky už se moc vyskytovat nebudou, oblačnost bude stále poměrně proměnlivá, ale již vykoukne i slunce, hlavně právě v tu sobotu. V neděli se očekává sice větší oblačnost, zato však opětovné oteplení aspoň na +8 °C, informuje meteocentrum.cz.

Začátek příštího týdne pak naznačuje příliv velmi teplého vzduchu, který by poslal teploty v pondělí a možná i v úterý dokonce k 12 °C. Začátek března sice přinese mírné "zklidnění" teplot a taky opět více deště, to však znamená maxima někde mezi 6 a 10 °C, postupně čím dál častěji znovu nad desítkou. Jaro už se prostě bude pomalu probouzet.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na noc a pátek 26. dubna

25.04.2019 09:20 Příliv velmi teplého vzduchu ukončí zvlněná studená fronta, která odpoledne začne od západu…

loading...

Česko čeká na déšť. Bude zle, pokud v příštích týdnech víc nezaprší, říká…

25.04.2019 07:57 Srážky v nadcházejících týdnech rozhodnou o tom, jaké letos bude sucho. Pokud zaprší, ty nejhorší…

Zlom v počasí: Žene se bouřková fronta, na víkend se prudce ochladí

25.04.2019 07:15 Před studenou frontou, která se bude vlnit nad Německem, k nám zpočátku bude proudit velmi teplý…

Česko zažilo první letní den, padaly teplotní rekordy

24.04.2019 17:59 Česko dnes podle meteorologů zažilo první letní den, kdy teplota vzduchu dosáhne nebo překročí 25…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama