Jarní den jak vyšitý: Na řadě míst padly teplotní rekordy

Praha - Česko zažilo v krátké době už několikátý neobvykle teplý den. Teploty šplhaly v průměru k 13 až 18 stupňům Celsia, na jihu Moravy až k 20 stupňům. Na to pravé jaro si ale ještě budeme muset počkat.

Přidejte svůj názor

Jaro, ilustrační fotografie
doporučujeme

Teplotní rekord pro 4. březen byl překonán nebo vyrovnán na 22 stanicích měřících 30 a více let, většina z nich byla na východě a jihovýchodě Moravy. Maximum meteorologové zaznamenali v Dyjákovicích na Znojemsku, kde bylo 20,4 stupně. Tamní stanice měří teplotu 25 let a dosavadní rekord z roku 1989 byl překonán o 0,7 stupně.

Teplo ale nebylo jen v nížinách. Například na horských stanicích na Šumavě dosahovala teplota k 11 až 16 stupňům a v 1000 metrech nad mořem bylo kolem 13 stupňů.

Naposledy meteorologové přepisovali teplotní rekordy v pondělí, kdy byly překročeny na 20 stanicích s minimálně třicetiletou dobou měření. Na většině území v tento den vystupovala teplota na deset až 15 stupňů Celsia, v Karviné, kde bylo nejtepleji - 17,7 stupně. V únoru bylo podobně teplo i v předchozím týdnu ve čtvrtek. Teplotní rekordy pro 23. únor byly vyrovnány či překročeny na 12 ze 144 stanic měřících 30 a více let. Vůbec nejvyšší teplotu meteorologové naměřili v Českých Budějovicích - Rožnově, kde bylo 17,6 stupně.

V neděli už zřejmě bude chladněji, podle předpovědi bude totiž v noci přes Česko přecházet studená fronta.

Následující čtyři týdny by se obecně měly vyznačovat průměrnými teplotami, přičemž jako teplotně nadprůměrný by se mohl zařadit pouze týden třetí (20. - 26. 3.). Maximální denní teploty očekáváme v prvních dvou týdnech kolem 8 °C, ve druhém a čtvrtém týdnu už potom zhruba kolem 11 °C, uvedlo meteocentrum.cz. Jednotlivé dny se ale od těchto hodnot mohou pochopitelně i poměrně výrazně lišit (teplotních rekordy rozhodně vyloučit nelze), neboť teploty budou silně záviset také na oblačnosti a srážkách.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Česko se valí mlhy, deště, bouřky. Počasí bude stát za to

15.07.2019 22:31 Aktualizováno Počasí bude v Česku tento týden náležitě proměnlivé. Zatímco zpočátku se po ránu budou objevovat…

Sucho v Česku má katastrofální následky, úrodu navíc decimují hraboši

15.07.2019 16:43 Sucho z Česka během minulého týdne mírně ustoupilo, trpí jím především severní polovina republiky.…

Poslední zbytky sněhu: Mapa republiky v Krkonoších patrně zmizí každým dnem

15.07.2019 15:44 Sněhové pole známé jako Mapa republiky, které leží nad Modrým dolem na úbočí Studniční hory v…

Předpověď na noc a úterý 16. července

15.07.2019 09:36 Do střední Evropy bude nadále zasahovat nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama