Zima se vrací? Vytáhněte zimní bundy, teploty klesnou pod nulu

ROZHOVOR - Češi si o víkendu užili nadprůměrné teploty, po kterých přišla studená sprcha v podobě deštivého počasí. Ačkoliv se i přesto zdá, že teploty už pod nulu klesat nebudou, opak je podle meteoroložky společnosti Meteopress Dagmar Honsové pravdou. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz prozradila, jaké počasí nás letos čeká.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Dagmar Honsová

Česká republika má za sebou nezvykle teplý víkend a několik překonaných teplotních rekordů. Čím je způsobeno, že teploty během posledních dní vystoupali takřka až k letním hodnotám?

Průměrné denní teploty v minulém týdnu odpovídaly opravdu spíše květnu, o víkendu v extrému až červnu. Bylo to dáno teplým jihozápadním prouděním a slunečním počasí. Slunce už má svoji sílu.

Podle meteorologů byl celý březen nadprůměrně teplý, duben by už ale takové teplotní výkyvy přinést neměl. Co je příčinou těchto teplotních změn, když navíc připomeneme, že například leden byl jedním z nejchladnějších?

Během března převládalo teplé jihozápadní až západní proudění, také na sluneční paprsky byl třetí kalendářní měsíc letošního roku bohatý – tím pádem se průměrná teplota zastavila vysoko. Žádné souvislosti v počasí mezi jednotlivými měsíci ani týdny neexistují – je to o převládajícím typu proudění a rozložení tlakových níží a výší nad Evropou.

Čekají nás v nejbližších týdnech ještě nějaká mrazivá rána, kdy teploty spadnou pod nulu?

Máme teprve začátek dubna a před sebou daleko tzv. ledové muže, takže ranní mrazy rozhodně nejsou vyloučené. Nejčastěji jsou spojené s chladným severním prouděním a jasnou nocí. Bohužel ve chvíli, kdy všechno kvete, mohou být velmi nebezpečné a mohou poznamenat celou úrodu. Už na konci tohoto týdne se vyskytnou tzv. přízemní mrazíky, tedy teploty pod bodem mrazu v 5 cm nad zemí.

Lze nyní předpovědět, jaké nás zhruba čeká léto? Jestli bude například nadprůměrně teplé nebo extrémně deštivé?

Tato předpověď je téměř nemožná…Ani 1. července nebudeme moci „předpovědět“ jaké bude léto. Pro Česko platí, že červenec a srpen bývají nejteplejšími, zároveň ale také nejdeštivějšími měsíci v roce. Počasí se v průměru mění každé 4 dny, takže pokud se chystáte na dovolenou v tuzemsku, rozhodně zabalte plavky, pláštěnku i teplejší svetr.

Kolik můžeme letos podle odhadů očekávat tropických dní?

Platí, že k létu v Česku tropické dny patří, ale jestli jich bude pětadvacet jako v létě 2015 nebo je spočítáme na prstech jedné ruky jako v roce 2005 (počítáno v Praze), se předpovědět nedá.

Hrozí, že se bude Česká republika, potažmo celá Evropa i letos potýkat se suchem?

To záleží opět na počasí v následujících měsících – zda bude deštivo nebo sucho. I přes to, že se nám může zdát, že letošní zima byla na srážky bohatá, je to dáno tím, že se sněhová pokrývka dlouho držela – celý leden se jednalo o ten samý sníh, a polovina vody se ještě navíc, díky slunečnému počasí, vypařila. Tolik vody zase do půdy doplněno nebylo.

Loňský rok je podle odborníků považován za nejteplejší v historii měření. Nasvědčuje něco tomu, že by ho ten letošní mohl překonat?

V posledních letech je to takový trend, že globální teplota stále roste….tak uvidíme, jak dopadne ten letošní, zatím je jeho průběh opět teplejší.

Současné počasí nasvědčuje tomu, že bychom měli na nějakou dobu vytáhnout deštníky. Kdy je budeme moci opět schovat a déšť vystřídá slunce?

Zatím to vypadá, že máme před sebou slunečné Velikonoce a že budou teploty vyšší než na Štědrý den.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Krkonoších kleslo riziko lavin. Které lokality jsou nadále nebezpečné?

17.12.2018 09:57 Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes kleslo z druhého na první, tedy nejnižší stupeň. Podle…

Předpověď počasí na noc a úterý 18. prosince

17.12.2018 09:18 Nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu nad střední Evropou bude slábnout, informuje portal.chmi.cz.

Velká předpověď počasí: V Česku se pořádně oteplí, na Vánoce bude jaro

17.12.2018 08:40 Kdo se těšil na svátky na sněhu, bude pravděpodobně zklamán. Nejen, že o bílých Vánocích letos…

Další skiareály v ČR zahájily sezonu, do hor vyrazily tisíce lidí

16.12.2018 17:20 O víkendu zahájila sezonu další lyžařská střediska v Česku. Do větších skiareálů dorazily až tisíce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama