Hladiny řek na Moravě dál stoupají: Někde je už 3. stupeň, starosti dělá Bečva

Ostrava/Přerov - Hladiny řek v Moravskoslezském kraji po nočním dešti stále stoupají, nyní především v Beskydech. Vodohospodáři ale neočekávají, že by voda přímo ohrožovala zástavbu. Výstraha před vydatnými srážkami platí do sobotního dopoledne. Meteorologové dnes očekávají výrazný vzestup hladiny Bečvy na Přerovsku.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Povodně, ilustrační fotografie

Třetí stupeň povodňové aktivity, stav ohrožení, platí dál na říčce Polančici v Ostravě-Polance nad Odrou. Zde ale hladina klesá. Stejného stupně ale může v nejbližších hodinách dosáhnout i Petrůvka v Petrovicích u Karviné a Opava v Držkovicích. Tam hrozí, že voda vytopí některé nemovitosti. Déšť ale v regionu ustává a podle mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčkové by hladiny řek měly maxima dosáhnout nejpozději během noci na sobotu.

Nejhorší situace by měla nastat v Petrovicích u Karviné, kde hrozí, že se voda z říčky Petrůvky rozlije do zahrad a sklepů. "Očekáváme, že tam hladina dosáhne třetího stupně povodňové aktivity," řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Situace se stále může podobně dramatizovat i v korytu řeky Opavy na Opavsku. Třetí povodňový stupeň a ohrožení domů totiž ještě hrozí v Držkovicích. Tam ale už hladina stoupá mnohem pozvolněji než odpoledne.

Podle aktuálního přehledu Povodí Odry nyní v Moravskoslezském kraji kromě jednoho třetího stupně platí ještě sedm druhých stupňů povodňové aktivity a na více než 20 místech byl vyhlášen první stupeň.

Voda zaměstnává moravskoslezské hasiče. Ti za sebou mají od rána víc než osm desítek čerpání vody z vodních lagun, sklepů, garáží a dalších podzemních či přízemních prostor rodinných domků i škol, školek a nemocnic. Vedle toho moravskoslezští hasiči odstraňovali překážky v tocích a ucpávání kanálů a monitorovali chování menších i větších řek. Hlavně na Bruntálsku hasiči odstraňovali spadlé a nebezpečné stromy.

"Pokud bylo zjištěno vylití řeky či potoka mimo koryto, obvykle byly zatápěny pouze místní komunikace a mostky, jejichž objetí neznamenalo pro místní řidiče větší komplikace," řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

V Českém Těšíně už zasedala povodňová komise. Hasiči už tam stavěli hráz z pytlů s pískem v Rybářské ulici. "Hladina potoka tam byla jeden centimetr od vylití z koryta," řekla mluvčí Dorota Havlíková. Ve Frýdku Místku město zřídilo povodňový dispečink, který mohou lidé v případě nouze kontaktovat na lince 558 443 201.

Na Bečvě v Teplicích už byl vyhlášen třetí povodňový stav

Řeka Bečva v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku dosáhla dnes vpodvečer třetího povodňového stupně, tedy stavu ohrožení. Hladina však již pomalu přestala stoupat a směřuje ke kulminaci. V Dluhonicích dosáhla Bečva druhého povodňového stupně, vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). K druhému povodňovému stupni vyšplhala hladina řeky také v Přerově, radnice už o tom informovala své obyvatele prostřednictvím SMS zpráv.

Bečva překročila třetí povodňový stupeň, tedy hloubky čtyř metrů, podle ČHMÚ v 18:30, kolem 19:00 se hladina zastavila na 402 centimetrech. Srážky zatím dotékají do spodních partií Bečvy. V Dluhonicích byl druhý stupeň překročen po 18:00, kdy bylo naměřeno víc než 450 centimetrů. Během následující hodiny hladina ještě stoupla o 12 centimetrů, i tam je však nárůst už pouze pozvolný.

Druhý stupeň, tedy pohotovost, byl vyhlášen také na Bečvě v Přerově. "V nejbližší době nehrozí přímé nebezpečí zatopení. Povodňová komise zahájila nepřetržitou činnost," informovala prostřednictvím SMS přerovská radnice své obyvatele.

Naopak na řece Moravě výrazné vzestupy odborníci neočekávají. "Na horní Moravě v Olomouckém kraji je situace stabilizovaná, teplota na vrcholcích Jeseníků je po nulou, toky jsou setrvalé, mírně kolísavé," doplnila Tížková. Svou roli v této oblasti hraje především to, že teploty klesly v nejvyšších částech Šumperska a Jesenicka opět pod nulu a místo dešťových srážek v regionu ráno vydatně sněžilo.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová předpověď: Česko zasáhne krutá zima, bude -15 stupňů

10.12.2018 22:10 Aktualizováno Teplo, které v Česku panovalo v posledních dnech, je definitivně u konce. Od dnešního dne hrozí v…

Předpověď počasí na noc a úterý 11. prosince

10.12.2018 09:09 Kolem vyplňující se níže nad východní Evropou bude na naše území proudit studený a vlhký vzduch od…

Předpověď počasí na Vánoce a Silvestra: Zasype Česko sníh? V jednom…

09.12.2018 22:27 Aktualizováno Advent a obecně celý prosinec začal rekordním teplem, které dnes končí. Dojde k ochlazení, které by…

V Česku napadl sníh, hrozí vichřice a nebezpečí na silnicích

09.12.2018 08:25 Silnice ve vyšších polohách Česka pokrývá vrstva nového sněhu. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama