Do Česka se žene bouřková fronta, hrozí krupobití. Ochlazení ale nečekejte

Praha - Velmi silné bouřky s vysokým stupněm nebezpečí hrozí od dnešních 19:00 do pátečních 04:00 na Karlovarsku a v celém Ústeckém kraji. Bouřky ale nelze vyloučit ani v jiných regionech. Před nimi vyvrcholí příliv velmi teplého vzduchu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Po dnešním tropickém dni projdou Českem od západu během noci silné bouřky, mohou je doprovázet nárazy větru až 70 kilometrů v hodině a kroupy. Může napršet až 25 litrů na metr čtvereční. Silnější budou bouřky večer v Krušných horách s nárazy větru až 90 km/h.

Velmi silné bouřky mají být na Karlovarsku a Ústecku s výjimkou Litoměřicka a Lounska. Varování před silnými bouřkami s nízkým stupněm nebezpečí platí pro zbytek Česka s výjimkou Jihočeského a Jihomoravského kraje. Ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji se bouřky čekají až po půlnoci, výstraha platí do pátečních 07:00.

Velmi vysoké teploty budou do dnešního večera trápit lidi v Praze a níže položených oblastech středních Čech, ve většině Plzeňského kraje, na Lounsku a Litoměřicku a na jižní Moravě v okresech Brno-venkov, Hodonín a Znojmo. Méně hrozí vysoké teploty v nižších polohách zbytku Česka, výstraha před vedry se netýká jen Moravskoslezského kraje.

Kvůli déletrvajícímu suchému období hrozí nebezpečí vzniku požárů na většině území Čech a na jihu Moravy. Týká se to Prahy, Středočeského, Plzeňského, Jihočeského a Ústeckého kraje, Českolipska, Třebíčska, Uherskohradišťska a jižní Moravy s výjimkou Břeclavska. Lidé by v přírodě neměli rozdělávat oheň, odhazovat nedopalky a používat přenosné vařiče.

"Přechod studené fronty v noci na zítřek (pátek) pravděpodobně nebezpečí vzniku požárů výrazněji nesníží," uvedli meteorologové.

Předpověď na pátek (00-24):
Oblačno až zataženo, v noci a ráno od západu na většině území přeháňky a místy bouřky. Během dopoledne v Čechách, odpoledne i na Moravě a ve Slezsku od západu ubývání srážek a částečně i oblačnosti. Nejnižší noční teploty 21 až 17 °C. Nejvyšší denní teploty 25 až 29 °C, na jihovýchodě kolem 31 °C. Mírný jihozápadní vítr se bude měnit na čerstvý severozápadní 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, k večeru bude slábnout.

Předpověď na sobotu (00-24):
Oblačno až polojasno, během dne od západu ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C, na jihu a jihovýchodě až 33 °C. Mírný západní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na neděli (00-24):
Jasno až polojasno, během dne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty 28 až 32 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na pondělí (00-24):
Jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty 28 až 32 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boží Dar dnes zprůjezdnil silnice a zrušil kalamitní stav, trval několik…

16.01.2019 18:15 Aktualizováno Město Boží Dar ukončilo dnes v 17:00 kalamitní stav vyhlášený v pátek kvůli nezvladatelnému silnému…

Předpověď počasí na léto: Udeří tropické teploty a silné bouřky

16.01.2019 10:20 Česká republika prožívá poslední roky žhavá léta plná extrémních teplot a nedostatku srážek. Podle…

V Krkonoších trvá 4. stupeň lavinového nebezpečí, mohou se utrhnout obří…

16.01.2019 09:56 V Krkonoších druhým dnem platí čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. Čtvrtý…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 17. ledna

16.01.2019 09:08 Přes naše území bude přes den postupovat k jihovýchodu studená fronta, informuje portal.chmi.cz.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama