Česko zasáhla velmi silná bouře z Německa

Praha - Dnešek byl dosud nejteplejším dnem letošního roku v Česku. V Husinci-Řeži u Prahy bylo rovných 36 stupňů. Na 36 stanicích padly teplotní rekordy pro 22. červen. Kvůli vedru kolabovali lidé, v ohrožení jsou zejména chronicky nemocní. Některé úřady a instituce zkrátily svým zaměstnancům pracovní dobu, protože teploty v kancelářích dosahovaly až 38 stupňů. Prodej větráků, klimatizací a osvěžovačů vzduchu se v posledních dnech zvýšil o desítky procent. Večer se zemí od západu prohnaly silné bouřky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Supercela u Nepomuku

Popadané stromy na řadě míst republiky zkomplikovaly železniční dopravu, hasiči odstraňovali i stromy popadané na silnice. Český hydrometeorologický ústav večer informoval o tom, že přes severozápad Čech zvolna postupuje studená fronta dále k východu. "V uvedených krajích se vyskytují bouřky s výraznou elektrickou aktivitou, s nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu a ojediněle se vyskytují kroupy. Bouřky dále postupují do severní poloviny středních Čech. V důsledku nárazového větru jsou ojediněle registrovány vývraty stromů a přechodné výpadky proudu," uvedli meteorologové.

Největší vedra dnes byla v Čechách a na jihu Moravy. Kromě Řeže byly teploty nad 35 stupňů zaznamenány ještě na čtyřech místech. Například v Plzni-Bolevci bylo 35,7 stupně Celsia, což překonalo dosavadní rekord 34,2 stupně z roku 2000. Nové maximum má i vysoko položená stanice Churáňov na Prachaticku, a to 27,2 stupně. Na Labské boudě na hřebenech Krkonoš k překonání rekordu stačilo 21 stupňů.

Ochlazení přinesly večerní bouřky. Na několika železničních tratích nemohly jezdit vlaky kvůli stromům, které popadaly na koleje či trakční vedení. Problémy byly hlavně na severu Čech, ve středních Čechách i v Praze. Například v Karlovarském kraji hasiči vyjížděli ke třem desítkám událostí. Většinou se jednalo o stromy popadané přes silnici, zasahovali ale i u několika požárů.

Z práce dnes mohli odejít dřív pracovníci některých ministerstev, správy sociálního zabezpečení, památkového ústavu či vězeňské služby. Nejednalo se ale o plošné opatření, většinou záleželo na jednotlivých ředitelích a vedoucích.

Pražská záchranná služba během dneška evidovala 22 výjezdů ke kolapsům z vedra. Potíže v horkých dnech mají zejména starší a nemocní, především lidé s kardiovaskulárním onemocněním, vysokým krevním tlakem či dýchacími potížemi. Mohou ale postihnout i zdravé lidi. Kolapsy v horku způsobuje nedostatek tekutin. Lidé by podle lékařů proto měli v průběhu dne vypít zhruba tři litry vody, a to postupně a v menších dávkách.

Prodejci elektroniky registrují v posledních dnech výrazné zvýšení zájmu o větráky, klimatizace nebo osvěžovače, a to až o desítky procent. Zájem je hlavně o mobilní zařízení, protože nejsou tak náročná na manipulaci a jsou většinou levnější.

Na jižní Moravě kvůli suchu některé obce zakázaly zalévání zahrad a napouštění bazénů z obecního vodovodu, Na Moravskokrumlovsku se kvůli nízkým průtokům nesmějí zahrady zalévat ani vodou z řek a potoků. Jihočeská nádrž Lipno odpouští pouze minimální množství šest metrů krychlových za vteřinu. Problém tak mají vodáci, kteří sjíždějí řeku Vltavu na raftech.

Vedro zasáhlo také další evropské země. Ve francouzském městě Nantes přišli řidiči tramvají a autobusů do práce v sukních, protože šortky mají přísně zakázané. Stěžují si, že teplota v tramvajích může dosáhnout 50 stupňů Celsia.

Bouřky způsobily vážné komplikace v dopravě na severu a severovýchodě Německa. Přerušené bylo například železniční spojení mezi trojicí velkoměst Berlín, Hamburk a Hannover. Bouře s sebou na sever Německa přinesla vítr o síle orkánu, silný déšť a někde i krupobití. Nepřízeň počasí už si vyžádala dva lidské životy.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdy se přižene další sníh? Předpověď počasí na nový rok

18.12.2018 22:31 Aktualizováno Kdo se těšil na Vánoce na sněhu, bude podle meteorologů zklamán. Po teplotně nadprůměrných svátcích…

Bílé Vánoce? V nížinách spíš mýtus, než realita, ukazují data

18.12.2018 10:50 Kdo chce zažít bílé Vánoce, měl by vyrazit na hory. V nížinách zpravidla okolo Štědrého dne sníh…

Předpověď počasí na noc a středu 19. prosince

18.12.2018 09:20 Po přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou k nám bude proudit ve vyšších…

Počasí: Štědrý den opět bez sněhu? Nová předpověď na vánoční svátky

18.12.2018 07:36 V Česku se Štědrému dni zimní počasí a sněhová nadílka v posledních letech vyhýbá. Nejinak tomu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama