Připravte se na úmorná vedra, ochlazení nečekejme, varuje meteoroložka

ROZHOVOR - Vlna tropického horka, která postihla Českou republiku, vydrží celý týden. Ani potom si však příliš neoddechneme. Horkých dnů má být podle Dagmar Honsové v srpnu hodně. Uvedla to v rozhovoru pro EuroZprávy.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Léto
doporučujeme

Proč je v současné době takové teplo?

Po sobotním přechodu teplé fronty začal do Česka proudit velmi teplý vzduch do jihozápadu. Protože je v současné době nízká oblačnost, vzduch se zahřívá velmi rychle.

Jaké počasí máme očekávat v nejbližších dnech?

Tropické a bohaté na bouřky. Do Česka proudí teplý vzduch od jihozápadu, ale také se tu vlní studená fronta, takže se během odpoledních hodin budou tvořit i lokální přeháňky a bouřky. Tropické budou nejen dny, ale také noci. Díky tomu teplota nebude klesat pod 20° Celsia, především ve městech, kde se projeví zástavba.

Jak vysokých teplot počasí dosáhne?

Nejteplejším dnem bude úterý prvního srpna, kdy rtuť teploměrů stoupne ke 39° Celsia. Do konce týdne však v Čechách očekáváme teploty mezi 26 a 32°Celsia. Na Moravě a ve Slezsku se lidé mohou připravovat na teploty až 34° Celsia. I minima se budou držet mezi 16 a 22° Celsia.

Jak dlouho toto počasí vydrží?

Tropický bude celý týden, mírné ochlazení přinese příští pondělí. Teploty klesnou na hodnoty mezi 24 až 28° Celsia. Zatím to však vypadá, že srpen přinese více tropických dnů než červenec. V Praze jich za červenec bylo jen pět.

Přijde brzy ochlazení?

Mírné ochlazení přijde za týden. Nelze však očekávat prudké snížení teplot, jako tomu bylo poslední červencový týden. To teploty klesly až k 15° Celsia.

Ohrožuje horko lidské zdraví?

Horko je náročné pro všechny, nejvíce však pro starší generace, těhotné, astmatiky, kardiaky a novorozence. Je třeba dodržovat klidový režim, jinak kolaps z horka hrozí i zdravým jedincům.

Jak by se lidé měli chránit před horkem?

Nejdůležitější je dodržovat pitný režim a vyhýbat se alkoholickým nápojům. Lidé by měli své dny přizpůsobit teplotám – mezi jedenáctou a čtvrtou odpoledne se vyhýbat pohybu venku, nutné práce vykonávat po ránu a omezit aktivitu. Do jídelníčku je vhodný nápad zařadit více ovoce a zeleniny. Pokud to není nutné, nejezdit automobilem, a větrat v noci. Horko je nebezpečné i pro zvířata, a proto by jim majitelé měli zajistit dostatek tekutin.

Můžeme očekávat zvýšený výskyt bouřek?

Bouřky se určitě budou vyskytovat. Budou však především lokální, hlavně v oblasti Čech. Nejvíc jich hrozí ve středu a ve čtvrtek.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí na Vánoce: Čechům se možná po letech splní přání

21.11.2019 01:01 Aktualizováno Dlouhé roky Češi zažívali Vánoce na blátě. Podle meteorologů nic neobvyklého, bude tomu ale letos…

Evropu zasáhne masivní bouře. Drsné počasí pocítí i Česko

20.11.2019 22:03 Aktualizováno Masivní cyklónu, která zasáhla Velkou Británii, doprovází vichřice o rychlosti až 100 km/h a…

Předpověď na noc a čtvrtek 21. listopadu

20.11.2019 09:03 Zvlněné frontální rozhraní nad střední Evropou bude slábnout. Přes naše území bude postupovat od…

Předpověď na noc a středu 20. listopadu

19.11.2019 08:47 Nad střední Evropou se bude nadále vlnit frontální rozhraní, uvedl portal.chmi.cz.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama