Evropu dusí vedra. Umírají lidé, úřady zakazují práci

Praha/Řím/Bělehrad - Vlna veder v Itálii, částech Francie, ve Španělsku a na Balkáně si od začátku srpna vyžádala nejméně pět životů, způsobuje požáry a ničí úrodu. Hrozí výpadky elektřiny a nedostatek vody. Úřady v některých oblastech zavedly dopravní omezení a zakázaly práci venku v nejteplejší části dne, kdy teploty přesahují 40 stupňů Celsia.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Letní počasí
doporučujeme

Teploty ke 40 stupňů šplhaly dnes například na jihu Španělska, kde mají pokračovat i příští týden. Nejtepleji - 43 stupňů bylo v Córdobě, kde se čeká tropická noc s 23 stupni. Vedra sužovala i Madrid a turisty oblíbenou Mallorku.

V Srbsku se hovoří o "pekelných" vedrech, která prý přišla z Afriky. V četných balkánských městech byla už ráno kolem 8:00 SELČ naměřena teplota přes 30 stupňů Celsia. V průběhu dne vystoupala ke 40 stupňům.

V alpské oblasti Slovinska byla v tomto týdnu zaznamenána první tropická noc, kdy ve výšce 1500 metrů nad mořem teplota přes noc neklesla pod 20 stupňů. Chorvatské úřady vyzývají k opatrnosti turisty na plážích a během cest.

Dva mrtví jsou hlášeni z Rumunska. Pětačtyřicetiletý muž zkolaboval a zemřel v severovýchodní části země v pátek při práci na poli. Šedesátiletý muž zemřel ve čtvrtek na infarkt na ulici ve východorumunském přístavu.

Policie v Rumunsku zakázala o víkendu v denních hodinách jízdu těžkotonážních vozidel. Kvůli vysokým teplotám jezdí také vlaky v zemi nižší rychlostí.

V Itálii se jako příčina úmrtí uvádí vedro u nejméně tří osob. Na tamní pohotovost se v posledních dnech obrací až o 20 procent více lidí. Místním vedrům přezdívají Lucifer.

V Albánii kvůli velkým vedrům vypuklo na 15 lesních požárů, desítky dalších zachvátily jiné regiony. Horké a suché počasí ničí úrodu obilí a obavy z nedostatku vody přiměly úřady k výzvám omezit její užití jen na základní potřeby.

Vysoké teploty způsobily patrně i lesní požár, který zachvátil ostrov Kythira na jihu Řecka. Kvůli ohni, s nímž hasiči bojují od pátku, musela být evakuována jedna vesnice. Způsobil také výpadky elektřiny. Podle předpovědí mají teploty v pevninské oblasti Řecka dosahovat 42 stupňů.

Maďarské státní železnice budou na frekventovaných nádražích rozdávat vodu. Lední medvědi v budapešťské zoologické zahradě dostávají obrovské porce ledových kostek a chlazených vodních melounů, aby se vyrovnali s teplotními podmínkami.

Ve Francii bylo v pátek zaznamenáno několik teplotních rekordů, zvláště v Montpellier a na Korsice, kde se rtuť teploměru vyšplhala až na 42,7°C. Katastrofální rok zažili Francouzi v roce 2003, kdy si horka podle odhadů vyžádala smrt 15.000 důchodců, z nichž někteří byli sami doma.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouřlivé počasí opět udeří. Meteorologové vydali výstrahu před krupobitím…

19.06.2019 12:48 Východní část České republiky zasáhnou dnes odpoledne a ve čtvrtek odpoledne silné bouřky s…

Předpověď na noc a čtvrtek 20. června

19.06.2019 08:58 Od západu začne počasí u nás ovlivňovat zvlněná studená fronta. Před ní k nám bude vrcholit příliv…

Počasí, jaké jsme letos ještě nezažili. Do Česka přijdou pravé letní tropy

19.06.2019 08:29 Po řadě tropických dní si Česko tento týden může oddechnout. Vyjma středy a čtvrtka teploty v…

Kritické počasí v Česku? Odborníci prozradili, co se na nás řítí. Bojí se

18.06.2019 23:40 Aktualizováno Česko má za sebou několik tropických dní, které doprovodily silné bouřky s deštěm. Mohlo by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama