Chladným létům je nadobro konec? Meteoroložka prozradila, jaký nás čeká podzim

ROZHOVOR - Letní prázdniny se blíží do finále, tropy v Česku ale stále nekončí. Po chladnějším dnešku můžeme opět očekávat teploty přesahující hranici 30 stupňů. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to uvedla meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress. Prozradila také, jak si stojí letošní léto oproti předchozím a jaký nás čeká začátek školního roku.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Ještě před několika dny meteorologové uvedli, že nás čeká postupný pokles teplot. Nyní se ale zdá, že se tropické počasí do Česka opět vrátí, a potrvá nejméně týden. Jako počasí nás tedy v nejbližší době čeká?

Studené severozápadní proudění bude od úterý slábnout a naopak ho v druhé polovině týdne vystřídá teplé jihozápadní proudění, takže se opravdu od čtvrtka můžeme těšit na tropické teploty. O víkendu se ale budou opět vytvářet lokální bouřky a srážky. Nicméně na koupání teploty rozhodně budou – o víkendu v maximech až 32 °C.

Kolik tropických dní zatím letos Česko zažilo. Vymykají se nějak průměru z minulých let?

Letošní léto přináší velké rozdíly v počasí mezi západní polovinou území – kde je docela dost srážek a tropických dnů málo, naopak na Moravě a ve Slezsku panuje suché počasí s tropickými dny. Takže v Praze – Karlově bylo od začátku července 9 tropických dnů, v Brně 17 a v Karlových Varech 2. Platí, že k českému létu tropické dny patří a letošní rok se nebude nikterak výrazněji lišit od normálu jako celek, ale budou velké rozdíly územní.

Nějak se zapomnělo na tropické noci, o kterých se moc nehovoří. Letos jich, zdá se, bylo méně, než například loni. Je tomu tak?

Letos v létě bylo tropických nocí poměrně hodně – zejména pak na východě území, v Čechách jsme je zaznamenávaly zejména v Praze- Klementinu kde se projevuje tzv. Tepelný ostrov města. Není ale dán průměrný počet tropických nocí za léto.

Letní prázdniny se pomalu blíží do finále. Bylo obecně letošní léto něčím neobvyklé?

Letošní léto přineslo velké rozdíly mezi západní polovinou území a východem. Jako celek se ale nebudou zřejmě výrazněji lišit od dlouhodobých normálů. Jinak převládal tzv. Zonální charakter počasí, kdy převládalo západní oceánské proudění a počasí se v Čechách dost často měnilo. To abychom v Čechách prožili týden jen se sluncem, to ne.

Ze zahraničí přicházely zprávy o vedrech, které si vyžádaly několik obětí. Potýkala se Evropa letos s vyššími teplotami, než dříve?

Na jihu a východě Evropy za sebou mají opravdu jedno z nejteplejších prázdnin v posledních letech. Západní a severozápadní Evropa se bude blížit k normálům.

Může se podobná situace, kdy budou lidé v takovém množství kolabovat na základě vysokých teplot, opakovat v dalších letech?

Těžko říci – u nás také každý po velmi teplém létě 2015 očekával, že i další roky budou jen slunečné a tropické, ale nepotvrdilo se to. Scénáře klimatické změny se sice k teplejším a suchým letním období přiklání, ale neznamená to, že se sem tam nemůže vyskytnout i chladnější léto.

V loňském roce přicházely každý měsíc zprávy o tom, že uplynulé měsíce byly těmi nejteplejšími v historii měření. Jak je tomu letos?

Jako celek jsem na tom opravdu i letos hodně podobně.

Jaké můžeme očekávat počasí během prvních dní školního roku?

Vypadá to, že se začátek září bude ještě letní – tj. s teplotami kolem 25 °C a převážně polojasný, nicméně musíme tyto prognózy brát hodně s rezervou.

Lze už nyní předpovědět, jaký nás čeká podzim? Bude spíše teplý, nebo chladný a sychravý?

Velmi s rezervou podle klimatologických modelů by měl být letošní podzim mírně teplotně nadprůměrný v Evropě střední. Takže se snad na tzv. Babí léto těšit můžeme i u nás.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a pondělí 1. června

31.05.2020 19:11 Aktualizováno Mezi tlakovou výší nad Skandinávií a tlakovou níží nad východní Evropou bude na naše území proudit…

Podrobná předpověď počasí na příští týden: Bude chladněji, než se čekalo.…

31.05.2020 17:46 Aktualizováno Příští týden bude v Česku o něco chladněji, než původně ukazovaly předpovědi. Teplot dosahujících…

Předpověď počasí na začátek léta: Jaký bude červen?

31.05.2020 00:59 Aktualizováno Teploty ani srážky během června zřejmě nevybočí z dlouhodobého průměru v tomto období roku. V…

Předpověď na noc a neděli 31. května

30.05.2020 12:29 Od severovýchodu bude přes naše území přecházet okluzní fronta spojená s tlakovou níží nad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy