Bouře Herwart byla v ČR nejničivější od orkánu Kyrill, škody za stovky milionů

Praha - Extrémně silná bouře Herwart provázená silným větrem, která se v neděli prohnala republikou, byla nejničivější větrnou epizodou v Česku od orkánu Kyrill v lednu 2007. Pojišťovny mají po nedělní vichřici nahlášeny tisíce škod za stovky milionů korun.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Následky vichřice Herwart
doporučujeme

Nejsilnější poryvy větru hlásí Krkonoše, konkrétně na Luční boudě foukal vítr maximální rychlostí 182 kilometrů za hodinu. Měřicí přístroje na Sněžce ukázaly v neděli ráno na polské straně hory rychlost větru 180 kilometrů v hodině a na české poštovně 177 kilometrů za hodinu. Obě stanice ale dopoledne přestaly dodávat data a pozdější údaje meteorologové stále nemají k dispozici.

"Z hlediska zaznamenaných rychlostí větru a pravděpodobně i způsobených škod se jednalo na našem území o nejničivější větrnou epizodu od orkánu Kyrill, kdy byly i v nížinách zaznamenány nárazy větru přes 145 km/h a na Sněžce byl naměřen náraz 216 km/h," uvedli meteorologové.

Během nedělního odpoledne a večera vítr zeslábl, během dneška by měl na většině území dosahovat rychlosti kolem 55 kilometrů za hodinu, na Českomoravské vrchovině, jižní Moravě a ve Slezsku až 70 kilometrů za hodinu a na horách v nárazech kolem 90 kilometrů za hodinu.

Česká pojišťovna měla k dnešní 14. hodině nahlášeno 3700 škod za téměř sto milionů korun. "Počet škod bude samozřejmě narůstat s tím, jak se lidé postupně vzpamatovávají, začínají sčítat škody a kontaktovat pojišťovnu. Dnes evidujeme desetinásobný nárůst hovorů na zákaznickou linku," řekla ČTK mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Kooperativě již v neděli klienti na infolinku nahlásili první stovky škod. "Po víkendové vichřici zatím klienti nahlásili přes 2340 pojistných událostí za 90 milionů Kč. Nejvíce škod hlásili ze Středočeského (564 případů), Ústeckého (337) a Jihomoravského kraje (197). "Hlášení přicházejí z celé ČR a očekáváme, že je klienti budou hlásit i v průběhu týdne. Celkové škody zřejmě budou proti dnešním údajům několikanásobně větší," uvedl mluvčí Milan Káňa.

Allianz oznámili klienti přes 2500 pojistných událostí. Za ně bude pojišťovna podle mluvčího Václava Bálka lidem platit stovky milionů korun. Generali eviduje přes 500 škod za celkem 15 milionů Kč. Nejčastěji jde o poškození způsobená větvemi, spadlými stromy, převrácenými popelnicemi, nárazy kontejnerů a pády dopravních značek.

Likvidátoři AXA očekávají stovky škod v řádech milionů korun. Samostatnou kapitolou jsou podle mluvčího pojišťovny Jiřího Cívky škody na automobilech, které byly poškozeny polámanými stromy.

Nejvíce škod má Česká pojišťovna nahlášeno zatím ze Středočeského (1000) a Ústeckého kraje (600). Nejčastěji jde o poškozené střešní krytiny a střešní okna. Likvidátoři se často také setkávají se škodami, které souvisí s dětskými atrakcemi, jako jsou trampolíny a houpačky, které mají lidé na zahradách, dodala Buriánková. Počet škod se v ČP bude pohybovat kolem 15.000. Po orkánu Kyrill, který udeřil v ČR před deseti lety, klienti nahlásili 42.000 škod.

Vichřice Hewart způsobila energetické společnosti ČEZ podle prvotního odhadu škody v řádu desítek milionů korun. Vichřice také zastavila provoz na více než 20 zejména regionálních železničních tratích. Zcela obnovit provoz by se podle mluvčího SŽDC Marka Illiaše mělo podařit dnes odpoledne.

Kromě poškozených tratí hlásí škody i České dráhy, které na železnici provozují dopravu. Kompletní vyčíslení škod a nákladů si určitě vyžádá několik dní, řekl ČTK mluvčí společnosti Petr Šťáhlavský. Cestujícím dopravce kvůli vichřici vyplácí zpět peníze za nevyužité jízdenky.

Například na trati mezi Prahou a Českými Budějovicemi, kde nejezdila žádná dálková doprava a nebyla z důvodu kapacity a bezpečnosti ani náhradní doprava, dopravce cestující vyzval, aby cestu odložili. Kvůli tomu byla prodloužena platnost jízdních dokladů. Obvykle platí do 06:00 druhého dne. Nyní ale kvůli mimořádné situaci ČD prodloužila platnost všem dokladům do dnešních 12:00. Cestující na zrušených mezistátních spojích pak mají nárok na kompenzace. Vyplácí je dopravce, u kterého si cestující zakoupili jízdenky.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž připomněl, že z pohledu energetiky jsou dosud největšími tuzemskými kalamitami orkán Kyrill z roku 2007, kdy byl výpadkem proudu postižen více než milion zákazníků a škody ČEZ činily 85 milionů korun, a Emma z roku 2008, kdy bylo bez elektřiny lehce přes 900.000 zákazníků a škody firmy dosáhly 115 milionů korun. Při vichřici Ivan v roce 2008 bylo pak dotčeno 880.000 zákazníků a škody ČEZ činily 75 milionů korun, dodal mluvčí.

Poruchové čety měla v neděli plně vytížené také Pražská energetika (PRE), a to přesto, že většina elektrického vedení je v hlavním městě vedena pod zemí. "Měli jsme problémy v okrajových částech Prahy, tam, kde je venkovní vedení. Jde například o oblast kolem Horních Počernic, obce Kolovraty, dále pak Uhříněves, Dubeč a Čestlice," řekl dnes mluvčí PRE Petr Holubec.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Meteorologové mění předpověď počasí. Bude úplně jiné, než se čekalo

22.08.2019 22:23 Aktualizováno Navzdory tomu, že některé předpovědi počasí počítaly s tím, že příští týden se v Česku začne…

Předpověď na noc a pátek 23. srpna

22.08.2019 09:12 Kolem tlakové výše se středem nad Pobaltím k nám začne proudit teplejší vzduch od jihovýchodu,…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Počasí na první zářijové dny: Je to zlé. Začátek školy proprší?

21.08.2019 13:06 Aktualizováno Začátek školy se nezadržitelně blíží a žákům a studentům zbývá už jen několik posledních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama