Výrazná změna počasí: Do Česka vpadne zima. Čtěte dlouhodobou předpověď

Praha - Výrazná brázda nízkého tlaku vzduchu, která se začátkem příštího týdne dostane nad západní a střední Evropu výrazně pozmění předpokládaný ráz počasí v Evropě. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav v dlouhodobém výhledu počasí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Kamenický Šenov (Liberecký kraj)

Dlouhodobá průměrná teplota v zemi v období od 27. listopadu až do 24. prosince je 0,2 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1969, kdy se průměr dostal na minus 5,3 stupně Celsia. Naopak v roce 2006 průměrná teplota vyšplhala na 4,5 stupně.

Ještě před týdnem se zdálo, že nastávající týden bude ve znamení teplejšího počasí, ovšem současný předpokládány vývoj nasvědčuje o opaku. Vliv této brázdy na počasí ve většině Evropy potrvá do konce listopadu a pravděpodobně i na začátku prosince.

Proto v obou dvou následujících týdnech bude převládat o něco chladnější počasí, než je pro toto roční období obvykle. V dalších dvou týdnech se příliš oteplovat nebude. Noční teploty se budou během celého období udržovat převážně pod nulou a denní teploty kolem nuly nebo slabě nad nulou. Období od 27. listopadu do 24. prosince by mělo být jako celek teplotně slabé podprůměrné, informuje chmi.cz.

Vzhledem k předpokládaným teplotám budou srážky během celého období většinou sněhové, jen v nižších polohách se mohou přechodně vyskytnout i v podobě smíšených nebo dešťových srážek. Srážky v jednotlivých týdnech se budou udržovat kolem průměru, uprostřed období i slabě podprůměru. Období jako celek bude vykazovat slabý deficit srážek.

Předpověď na pondělí (00-24):
Oblačno až polojasno. Ojediněle, na jihozápadě a západě místy, zejména na horách sněhové přeháňky. K večeru od západu až zataženo a v Čechách místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Srážky budou postupně pod 600 m přecházet ve smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C, na východě ojediněle až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. Mírný západní, postupně jihozápadní až jižní vítr 3 až 7 m/s.

Předpověď na úterý (00-24):
V Čechách zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Na Moravě a ve Slezsku polojasno až oblačno, během dne od západu až zataženo a později ojediněle déšť nebo přeháňky. Nad 600 m, během dne přechodně nad 800 m srážky sněhové. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, na východě ojediněle až -4 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C. Mírný jihozápadní až jižní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na středu (00-24):
Zataženo až oblačno, od jihozápadu na většině území déšť nebo přeháňky, zpočátku nad 600 m, od západu postupně nad 300 m srážky sněhové. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. Mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na čtvrtek (00-24):
Zataženo až oblačno, na většině území sněžení nebo sněhové přeháňky, pod 300 m na východě zpočátku srážky smíšené nebo dešťové. V Čechách od západu ubývání srážek a částečně i oblačnosti. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až +4 °C. Mírný jižní až jihozápadní, postupně západní vítr 2 až 5 m/s.

Vyhlídka počasí od pátku do neděle:
Převážně oblačno, místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty -2 až -7 °C, při zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce ojediněle až -11 °C. Nejvyšší denní teploty -3 až +2 °C.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Třetina Česka je vyprahlá. Brzy může nastat opačný extrém, varuje biolog

21.02.2019 14:15 Aktualizováno Na třetině území České republiky jsou podzemní vody před začátkem jara ve stavu silného nebo…

Předpověď počasí na noc a pátek 22. února

21.02.2019 09:19 Za studenou frontou se bude rozšiřovat ze Skandinávie nad střední Evropu tlaková výše, informuje…

Do Česka se vrací zima. O víkendu přijde teplotní šok, teploty spadnou…

21.02.2019 08:04 Počasí si s Českem poslední dny pohrává a jinak tomu nebude ani o víkendu. Zatímco teploty…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 21. února

20.02.2019 09:01 Po okraji rozsáhlé tlakové výše, která se bude přesunovat z Alp nad západní Evropu, bude postupovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama