Přes Česko se prohnala vichřice: Komplikace v dopravě, lidé bez elektřiny

Liberec/Špindlerův Mlýn/Jihlava - Silný vítr dnes značně komplikuje dopravu v Libereckém kraji. V Hejnicích a na Ještědu měl v nárazech až 100 kilometrů v hodině. Stromy popadaly na silnice i na železnici. Energetici řeší dvě poruchy na vedení vysokého napětí u Semil. Problémy byly také na Vysočině.

Přidejte svůj názor

Ještěd (1012 m), hora na severu Česka, jižně od Liberce, nejvyšší vrchol a jediná tisícovka Ještědsko-kozákovského hřbetu. S prominencí 517 metrů (převýšení od sedla v Jeřmanicích, které ho odděluje od Jizerských hor) jde o jednu z 10 nejprominentnějších hor v Česku.
doporučujeme

Hasiči měli od rána 28 výjezdů. "Bylo to rovnoměrně po celém kraji. V jednom případě strom spadl na osobní automobil, dvakrát zasahovala i lezecká skupina, kdy bylo třeba zajistit část uvolněné střešní krytiny proti pádu na chodník a přilehlou komunikaci. Tyto události se staly přímo v krajském městě, nešlo ale o nic závažného a k žádnému zranění nedošlo," uvedl mluvčí hasičů v Libereckém kraji Jan Mandl. 

Kvůli spadlému stromu byla dopoledne dočasně neprůjezdná silnice číslo 10 u Malé Skály na Jablonecku či silnice nižších tříd v Roztokách u Semil nebo mezi Lučany nad Nisou a Horním Maršovem na Jablonecku. Spadlý strom hasiči odstraňovali také z železniční trati mezi Raspenavou a Bílým Potokem pod Smrkem ve Frýdlantském výběžku.

V této oblasti meteorologové dopoledne zaznamenali i nejsilnější poryv v kraji. V Hejnicích rychlost větru přesáhla 100 kilometrů v hodině. "Průměrná rychlost větru v Libereckém kraji byla od pěti do deseti metrů za sekundu (tedy 18 až 36 km/h), v horách kolem 16 metrů (58 km/h)," uvedla Lenka Musilová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Kvůli silnému větru od rána nejela kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, na horní stanici měl vítr v poryvech kolem 100 kilometrů v hodině. Přípustných je 58 kilometrů.

Ve Špindlerově Mlýně vítr zastavil čtyřsedačkové lanovky na Medvědíně a na Horních Mísečkách. Kvůli technické údržbě jsou ve Špindlerově Mlýně ode dneška do čtvrtka mimo provoz i vlek v horní části Medvědína a dvousedačková lanovka ve Svatém Petru, uvedl špindlerovský skiareál.

Kabinová lanovka na Černou horu se pro poruchu zastavila asi půl hodiny před polednem. "Lyžaře ještě lanovka pomalou jízdou bezpečně dopravila do horní stanice. Na odstranění závady se pracuje. Opět by lanovka mohla být v provozu ve středu," řekla mluvčí SkiResortu Černá hora - Pec Zina Plchová.

Silný vítr na Vysočině dnes vyvracel stromy do silnic i do elektrického vedení. Nejvíc práce měli hasiči hned po ránu. V odpoledních hodinách přibylo už jen asi deset zásahů.

Na Pelhřimovsku bylo padajícími stromy a větvemi poškozeno elektrické vedení na několika místech, například v okolí Červené Řečice. "Co jsme mohli, tak jsme převedli na jiný okruh. Takže těch míst, kde není dodávka elektrické energie, je docela málo," uvedla mluvčí firmy E.ON Božena Herodesová. Na Havlíčkobrodsku spravovaném energetickou firmou ČEZ dnes byly poruchy hlavně kolem Havlíčkova Brodu a Chotěboře.

Časně ráno spadl strom před jedoucí autobus u obce Horní Dubenky na Jihlavsku. Další strom spadl na osobní auto u Sněžného na Žďársku, u Horního Studence narazil automobil do stromu. V Chotěboři strhl dopoledne vítr část plechové krytiny na střeše rodinného domu. Hasiči střechu provizorně opravili. Na železnici byl dopoledne provoz na čas přerušen na tratích mezi Havlíčkovým Brodem a Humpolcem a mezi Ždírcem nad Doubravou a Hlinskem v Čechách.

Předpověď na středu (00-24):
Zataženo až oblačno, v Čechách ojediněle, na Moravě a ve Slezsku na většině území déšť, na východě i trvalý, postupně nad 800 m déšť se sněhem nebo sněžení. V západní polovině Čech místy i polojasno a zpočátku mlhy. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C, v západní polovině Čech až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C, v Čechách místy až 9 °C, v 1000 m na horách kolem 3 °C. Mírný jižní až jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s bude během dne slábnout, informuje chmi.cz.

Předpověď na čtvrtek (00-24):
Zataženo až oblačno, na Moravě a ve Slezsku místy mrholení nebo občasný déšť, který se bude zvolna rozšiřovat do Čech. Nad 800 m srážky sněhové. Zpočátku, zejména na západě místy mlhy, i mrznoucí. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C, na západě při protrhané oblačnosti až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C. Mírný severovýchodní až severní vítr 2 až 6 m/s.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a sobotu 24. srpna

23.08.2019 09:13 Kolem tlakové výše se středem nad Pobaltím k nám bude proudit teplejší vzduch od jihovýchodu.…

Počasí čeká o víkendu radikální zvrat. Meteorologové vydají varování

23.08.2019 08:32 Už o víkendu mohou do Česka dorazit mohutné bouřky. Meteorologové z Českého hydrometeorologického…

Meteorologové mění předpověď počasí. Bude úplně jiné, než se čekalo

22.08.2019 22:23 Aktualizováno Navzdory tomu, že některé předpovědi počasí počítaly s tím, že příští týden se v Česku začne…

Předpověď na noc a pátek 23. srpna

22.08.2019 09:12 Kolem tlakové výše se středem nad Pobaltím k nám začne proudit teplejší vzduch od jihovýchodu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama