Třeskutý mráz ještě neustoupí. Nejhorší to bude na východě Česka

Olomouc - Na severovýchodě republiky bude o nadcházejících dvou nocích místy kolem minus 19 stupňů Celsia, na ostatním území budou teploty v noci na čtvrtek mezi minus 12 až minus 16 stupni a v noci na pátek mezi minus osm až minus 13 stupni.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Mezi mohutnou tlakovou výší nad Skandinávií a tlakovou níží nad jihovýchodní Evropou k nám nadále proudí velmi studený vzduch od severovýchodu až východu.

Obyvatelé Moravskoslezského a Olomouckého kraje by podle meteorologů měli počítat s velmi silným mrazem od dnešních 18:00 do pátečních 10:00. Pro ostatní kraje platí na stejnou dobu upozornění meteorologů před silným mrazem.

Meteorologové doporučují, aby malé děti, nemocní a staří lidé při mrazu omezili pobyt venku. V případě, že se tomu nevyhnou, se chránili několika vrstvami teplého oblečení a teplou obuví. Současně by se lidé měli vyvarovat pití alkoholu, který rozšiřuje cévy, a tím dochází k vyšším tepelným ztrátám. Proti prochladnutí naopak pomáhá pohyb a teplé nápoje a jídlo.

Obdobná zima přišla v roce 1987, kdy byly teploty podobné nebo jen lehce vyšší než nyní, ale přišly až v prvním březnovém týdnu. V roce 1986 byly takřka stejné mrazy jako nyní zaznamenány ve stejných dnech, tedy na úplném konci února. Denní teploty byly tehdy o něco málo vyšší, ale ty noční klesaly pro změnu ještě níže.

Kdyby se současné severovýchodní proudění objevilo v této síle už někdy v lednu, dočkali bychom se ještě silnějších mrazů než jaké zažíváme. Zvlášť, pokud by k tomu přispěla sněhová pokrývka. Její přítomnost teploty tradičně snižuje. Je tedy nyní ještě zvláštní, že tak silně mrzne, a přitom není vůbec žádný sníh, připomíná meteocentrum.cz.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko sevřou silné celodenní mrazy, jen tak se neoteplí

20.01.2019 08:37 Do konce ledna budou teploty pod dlouhodobým průměrem, Česko tak čekají celodenní mrazy. Zvolna…

Předpověď počasí na noc a neděli 20. ledna

19.01.2019 19:52 Nad střední Evropou se bude udržovat nevýrazné tlakové pole, informuje chmu.cz.

Teploty spadnou na -15 stupňů. Česko zasáhnou velmi silné mrazy

19.01.2019 15:29 Aktualizováno Příští týden zasáhnou Česko velmi silné mrazy, při nichž teploty spadnou hluboko pod nulu.…

Česko zasáhla extrémní zima, v noci bylo -32 stupňů. Příští týden bude…

19.01.2019 13:35 Aktualizováno Teploty v Česku v noci a ráno klesaly hluboko pod bod mrazu. V mrazových kotlinách dosahovaly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama