Třeskutý mráz ještě neustoupí. Nejhorší to bude na východě Česka

Olomouc - Na severovýchodě republiky bude o nadcházejících dvou nocích místy kolem minus 19 stupňů Celsia, na ostatním území budou teploty v noci na čtvrtek mezi minus 12 až minus 16 stupni a v noci na pátek mezi minus osm až minus 13 stupni.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Mezi mohutnou tlakovou výší nad Skandinávií a tlakovou níží nad jihovýchodní Evropou k nám nadále proudí velmi studený vzduch od severovýchodu až východu.

Obyvatelé Moravskoslezského a Olomouckého kraje by podle meteorologů měli počítat s velmi silným mrazem od dnešních 18:00 do pátečních 10:00. Pro ostatní kraje platí na stejnou dobu upozornění meteorologů před silným mrazem.

Meteorologové doporučují, aby malé děti, nemocní a staří lidé při mrazu omezili pobyt venku. V případě, že se tomu nevyhnou, se chránili několika vrstvami teplého oblečení a teplou obuví. Současně by se lidé měli vyvarovat pití alkoholu, který rozšiřuje cévy, a tím dochází k vyšším tepelným ztrátám. Proti prochladnutí naopak pomáhá pohyb a teplé nápoje a jídlo.

Obdobná zima přišla v roce 1987, kdy byly teploty podobné nebo jen lehce vyšší než nyní, ale přišly až v prvním březnovém týdnu. V roce 1986 byly takřka stejné mrazy jako nyní zaznamenány ve stejných dnech, tedy na úplném konci února. Denní teploty byly tehdy o něco málo vyšší, ale ty noční klesaly pro změnu ještě níže.

Kdyby se současné severovýchodní proudění objevilo v této síle už někdy v lednu, dočkali bychom se ještě silnějších mrazů než jaké zažíváme. Zvlášť, pokud by k tomu přispěla sněhová pokrývka. Její přítomnost teploty tradičně snižuje. Je tedy nyní ještě zvláštní, že tak silně mrzne, a přitom není vůbec žádný sníh, připomíná meteocentrum.cz.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko čeká další teplotní skok. Předpověď na prodloužený víkend

25.09.2018 22:07 Aktualizováno Ostrava/Olomouc - V Beskydech dnes v noci napadl první sníh nadcházející zimy. Sněhový poprašek byl…

Předpověď počasí na noc a středu 26. září

25.09.2018 09:12 Praha - Tlaková výše bude postupovat ze střední Evropy dále k východu, po její zadní straně k nám…

Orkán zdevastoval Česko: Nic takového jsem nikdy neviděl, popsal svědek.…

24.09.2018 15:14 Aktualizováno Celá ČR - Vichr, který dosahoval až síly orkánu, v neděli večer zasáhl od západu Česko a rychle se…

V Krkonoších napadl první sníh. Předpověď na týden

24.09.2018 13:19 Aktualizováno Pec pod Sněžkou - Na hřebenech Krkonoš v noci na dnešek napadl první sníh nadcházející zimy.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama