Noci o víkendu budou nadále mrazivé, varují meteorologové. Umrznul další bezdomovec

Praha - Mrazy začnou polevovat jen přes dnes. Na severovýchodě Česka a na Vysočině mohou teploty v noci spadnou až na minus 15 stupňů Celsia. Na ostatním území bude mráz mírnější, většinou mezi minus sedmi a minus 12 stupni. Praha hlásí druhou oběť letošních mrazů v Praze, tou první byl muž, který před týdnem umrzl v Braníku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Se silným mrazem by měli počítat obyvatelé všech moravských krajů a Vysočiny od dnešních 18:00 do nedělních 10:00. Důvodem pokračujícího mrazu je podle meteorologů stálé proudění studeného vzduchu od severovýchodu.

V Praze Hostivaři byl dnes dopoledne nalezen mrtvý muž. Šlo o bezdomovce, který s největší pravděpodobností umrzl. "Šedesátiletý muž byl nalezen v ulici Plukovníka Mráze. Nejevil známky života. Koroner konstatoval úmrtí," uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Vlna velmi chladného počasí si v Česku vyžádala nejméně devět životů. Šest lidí zemřelo v Moravskoslezském kraji, dva v Praze a jeden v Příbrami.

Pro lidi bez domova jsou v Praze v zimě k dispozici denní centra a navýšené kapacity pro přenocování. Zimní režim služeb pro lidi bez přístřeší funguje od začátku prosince do konce března. Kapacitu zvyšují také noclehárny, které si město pronajímá od soukromníků. Služby zajišťují například Armáda spásy, organizace Naděje či Arcidiecézní charita Praha, jejich činnost koordinuje Centrum sociálních služeb Praha.

Praha zaplatí za tyto služby kolem deseti milionů korun ročně. V Praze je zhruba 4000 až 4500 lidí bez domova, z nichž asi 1600 žije na ulici. Větší část využívá služeb nocleháren, azylových domů, komerčních ubytoven nebo sociálních bytů, kterých má město 20. Mnoho lidí podle odborníků služby nocleháren odmítá, nechce se přizpůsobit pravidlům třeba ohledně pití alkoholu nebo zákazu vstupu psů.

Led na Brněnské přehradě i přes silné mrazy v posledních dnech stále nedosáhl tloušťky, aby se na něj dalo vstoupit. Strážníci předpokládají, že už se tak tuto sezonu ani nestane. Strážníci tloušťku ledu přestali uvádět, když Povodí Moravy začalo vodní nádrž plnit. Na začátku týdne se pohybovala kolem deset centimetrů. Na některých místech byl led výrazně slabší, což nebylo na první pohled patrné. Jako bezpečná tloušťka se uvádí 12 centimetrů.

"Led je momentálně velmi zrádný. Narušují ho vodní proudy, vzduchové kapsy i bahenní plyny a láme se. Nepředpokládáme, že by ještě letos byl led na této vodní ploše vhodný pro bezpečný pohyb. Proto u přehrady ani neuvádíme naměřené hodnoty, aby pro veřejnost nebyly matoucí," uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem. "V případě brněnské vodní nádrže nedoporučujeme vůbec na led vstupovat. Vzhledem k slabým zásobám vody ve sněhu dochází v současnosti k plnění vodní nádrže, ledová vrstva není souvislá a může hrozit její prolomení," zdůraznil už dříve mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Česko se valí mlhy, deště, bouřky. Počasí bude stát za to

15.07.2019 22:31 Aktualizováno Počasí bude v Česku tento týden náležitě proměnlivé. Zatímco zpočátku se po ránu budou objevovat…

Sucho v Česku má katastrofální následky, úrodu navíc decimují hraboši

15.07.2019 16:43 Sucho z Česka během minulého týdne mírně ustoupilo, trpí jím především severní polovina republiky.…

Poslední zbytky sněhu: Mapa republiky v Krkonoších patrně zmizí každým dnem

15.07.2019 15:44 Sněhové pole známé jako Mapa republiky, které leží nad Modrým dolem na úbočí Studniční hory v…

Předpověď na noc a úterý 16. července

15.07.2019 09:36 Do střední Evropy bude nadále zasahovat nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama