Stěhovavým ptákům se do Česka zatím nechce, přiletěli jen ti nejodvážnější

Olomouc - Zatímco loni již v tuto dobu pozorovali lidé v Olomouckém kraji první čápy, nyní komíny stále zejí prázdnotou. Podobná je situace i u ostatních opeřenců. Odborníci čekají, že ptáci se budou vracet až v těchto dnech.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jaro, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Ptáci zůstali někde na jihu. Čekají, až se počasí zlepší. Přiletěla jen malá část," uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku (MOS) Jiří Šafránek.

"Týká se to všech ptáků. My jsme normálně zaznamenávali například skřivany, čejky a špačky již v polovině února. Nyní přiletěli až na konci února, a to jen ti první - nejodvážnější. Hlavní hejna někde čekají na lepší počasí. Předpokládáme, že se sem nahrnou až tento týden," dodal.

Podobná situace je i s čápy. Ptáci, vracející se ze zimovišť v jihovýchodní Africe, byli loni spatřeni na mnoha místech již na konci března. Letos jsou ale jejich hnízda stále ještě prázdná. Zpozorován byl v kraji podle ornitologů dosud pouze jeden čáp, a to v okolí Kojetína na Přerovsku. "Ostatní na střední Moravě zatím nejsou. Počasí je nyní velmi nepříznivé, čápi by tady nyní strádali. Je tedy dobře, že to ochlazení přišlo těsně před tím, než přiletěli. Kdyby přišlo až po jejich příletu, měli by ptáci vážné problémy," doplnil Šafránek.

Předpověď na úterý (00-24):
Oblačno, na většině území přeháňky, v polohách nad 600 m, ráno i v nižších polohách sněžení. V Čechách postupně od západu zataženo a večer na západě déšť, nad 800 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, ojediněle náledí. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C. Mírný západní vítr 2 až 6 m/s se bude měnit na jihozápadní až jižní.

Předpověď na středu (00-24):
Zataženo, na východě zpočátku oblačno. Od západu s deštěm nebo přeháňkami. V polohách nad 1000 m, ráno a večer nad 600 m srážky sněhové nebo smíšené. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C, ojediněle náledí. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, uvedl chmi.cz.

Předpověď na čtvrtek (00-24):
Většinou oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Zpočátku na východě zataženo s deštěm, nad 600 m sněžení nebo déšť se sněhem. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C, na západě až -1 °C. Nejvyšší denní teploty
5 až 9 °C. Mírný západní vítr 3 až 7 m/s zpočátku místy s nárazy kolem 15 m/s, během dne zeslábne.

Předpověď na pátek (00-24):
Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, nad 800 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, ojediněle náledí. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Mírný jihovýchodní až východní vítr 3 až 7 m/s.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zničující tropy i mohutné záplavy. Meteorologové se bojí, co přinese rok…

19.04.2019 09:47 Svět zažil od roku 2013 pět nejteplejších let v historii. Letošní rok podle předpovědí neměl tento…

Předpověď počasí na noc a sobotu 20. dubna

19.04.2019 08:46 Tlaková výše nad Skandinávií bude slábnout.

Meteorologové mění předpověď počasí na Velikonoce: Teploty budou nižší,…

19.04.2019 06:10 Aktualizováno Následující dny budou v Česku teplé až letní. Teploty ale přesto porostou méně, než meteorologové…

Počasí na Velikonoce? Sluníčko a teploty přes dvacet stupňů

18.04.2019 12:42 Velikonoce klepou na dveře a předpověď počasí ukazuje, že budou stát za to. Česko zasáhnou horké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama