Stěhovavým ptákům se do Česka zatím nechce, přiletěli jen ti nejodvážnější

Olomouc - Zatímco loni již v tuto dobu pozorovali lidé v Olomouckém kraji první čápy, nyní komíny stále zejí prázdnotou. Podobná je situace i u ostatních opeřenců. Odborníci čekají, že ptáci se budou vracet až v těchto dnech.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jaro, ilustrační fotografie

"Ptáci zůstali někde na jihu. Čekají, až se počasí zlepší. Přiletěla jen malá část," uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku (MOS) Jiří Šafránek.

"Týká se to všech ptáků. My jsme normálně zaznamenávali například skřivany, čejky a špačky již v polovině února. Nyní přiletěli až na konci února, a to jen ti první - nejodvážnější. Hlavní hejna někde čekají na lepší počasí. Předpokládáme, že se sem nahrnou až tento týden," dodal.

Podobná situace je i s čápy. Ptáci, vracející se ze zimovišť v jihovýchodní Africe, byli loni spatřeni na mnoha místech již na konci března. Letos jsou ale jejich hnízda stále ještě prázdná. Zpozorován byl v kraji podle ornitologů dosud pouze jeden čáp, a to v okolí Kojetína na Přerovsku. "Ostatní na střední Moravě zatím nejsou. Počasí je nyní velmi nepříznivé, čápi by tady nyní strádali. Je tedy dobře, že to ochlazení přišlo těsně před tím, než přiletěli. Kdyby přišlo až po jejich příletu, měli by ptáci vážné problémy," doplnil Šafránek.

Předpověď na úterý (00-24):
Oblačno, na většině území přeháňky, v polohách nad 600 m, ráno i v nižších polohách sněžení. V Čechách postupně od západu zataženo a večer na západě déšť, nad 800 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, ojediněle náledí. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C. Mírný západní vítr 2 až 6 m/s se bude měnit na jihozápadní až jižní.

Předpověď na středu (00-24):
Zataženo, na východě zpočátku oblačno. Od západu s deštěm nebo přeháňkami. V polohách nad 1000 m, ráno a večer nad 600 m srážky sněhové nebo smíšené. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C, ojediněle náledí. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, uvedl chmi.cz.

Předpověď na čtvrtek (00-24):
Většinou oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Zpočátku na východě zataženo s deštěm, nad 600 m sněžení nebo déšť se sněhem. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C, na západě až -1 °C. Nejvyšší denní teploty
5 až 9 °C. Mírný západní vítr 3 až 7 m/s zpočátku místy s nárazy kolem 15 m/s, během dne zeslábne.

Předpověď na pátek (00-24):
Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, nad 800 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, ojediněle náledí. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Mírný jihovýchodní až východní vítr 3 až 7 m/s.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moravskoslezský kraj se dusí, meteorologové vyhlásili smogovou situaci

20.10.2018 10:06 Smogová situace vinou vysokých koncentrací polétavého prachu v ovzduší dál platí pro velkou část…

Předpověď počasí na noc a neděli 21. října

20.10.2018 08:58 Do střední Evropy bude od západu zasahovat okraj tlakové výše a zároveň počasí u nás ovlivní…

Česko zasype první sníh? Po víkendu se počasí výrazně změní

19.10.2018 11:09 Aktualizováno Babí léto se s námi definitivně loučí. Poslední sbohem řekne o víkendu, příští týden už se ponese v…

Předpověď počasí na noc a sobotu 20. října

19.10.2018 09:17 Ze západní do střední Evropy bude zasahovat okraj tlakové výše, informuje chmi.cz.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama