Počasí v Česku se zbláznilo, letos je o 40 dní napřed. Předpověď

Praha - Počasí v Česku je letos o 40 dní napřed a odpovídá klimatu v Maďarsku. Teploty připomínají začátek letních prázdnin. Podle informací meteorologů na webu dosáhl průměr teplot za posledních 30 dní 16,2 stupně Celsia, což v historických tabulkách odpovídá normálu pro období od 6. června do 5. července. Naopak sucho podle meteorologů pokračuje. Stejně jako počasí je posunutá i sklizeň ovoce, podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka asi o dva týdny. Druhým týdnem se sklízejí třešně, jahody a za 14 dní by měla začít sklizeň meruněk.

Přidejte svůj názor

Vodní osvěžení
doporučujeme

"Abychom zjistili, o kolik si letošní počasí pospíšilo směrem k létu, spočítali jsme průměrnou teplotu na stanici Praha- Ruzyně za posledních 30 dní a hledali, pro jaké kalendářně nejbližší období odpovídá tato teplota dlouhodobým průměrům. Schválně jsme použili starší normál 1961-1990, aby lépe vynikl rozdíl mezi 'normální' a letošní teplotou," uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Už duben přinesl extrémně teplé počasí a skončil jako nejteplejší čtvrtý měsíc od roku 1961, kdy meteorologové začali měsíční průměry sledovat. Současně však ubylo srážek. Podle ČHMÚ v dubnu spadla méně než polovina běžných srážek a rychlý pokles toků po srážkách z minulého týdne ukázal, že sucho pokračuje. "Například na východě Čech od roku 2014 napršelo o 623 milimetrů vody méně, než by bylo obvyklé, chybí tak téměř celý rok srážek," uvedli meteorologové v tiskové zprávě.

Také květen podle nich bude patřit k nejteplejším. "Předběžný odhad je, že bude patřit mezi pět nejteplejších v historii pozorování," uvedli meteorologové.

"Jsme v plné sklizni jahod, a to i na venkovních plochách, což bývá spíš kolem půlky června, druhý týden se sklízí třešně - loni se touto dobou nesklízely," řekl ČTK Ludvík.

Zároveň poukázal na to, že první letošní měsíce byly teplotně podprůměrné. "Na konci března jsme byli osm až deset dní zpoždění - za duben a květen se dokázala příroda posunout o 80 až 85 dní díky vysokým teplotám, což myslím, že je neobvyklé," uvedl Ludvík. Podle něj by díky absenci jarních mrazíků mohla být úroda průměrná, kvůli nedostatku vodu ale hrozí, že plody budou malé a obchodní řetězce je nebudou chtít přijímat a nabízet zákazníkům.

Zhruba třetina sadů se zavlažuje, úřady podle Ludvíka často nechtějí povolovat odběr vody. "Máme trochu nevýhodu od zelinářů, kteří můžou budovat plochy podél toků, kde berou vodu," poznamenal. Sady se v těchto polohách moc sázet nedají, protože v údolích a u řek je větší riziko mrazů. "Jsme odkázaní na podzemní zdroje vody, a to je problém," uzavřel.

Z nezvykle teplého jara se ale příliš neradují ani pěstitelé zeleniny. Předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman už dříve ČTK řekl, že horko může zpomalit růst a naopak uspíšit vývoj, což by mohlo znamenat nižší výnosy.

Předpověď na středu (00-24):
Polojasno až oblačno, v Čechách přechodně až zataženo a místy s přeháňkami, deštěm a bouřkami, ojediněle doprovázené přívalovými srážkami. Na Moravě a ve Slezsku jen ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 18 až 14 °C. Nejvyšší denní teploty 27 až 31 °C, na jihozápadě a západě kolem 24 °C. Mírný jihovýchodní až jižní vítr 3 až 7 m/s bude k večeru slábnout. V západní polovině Čech vítr jen slabý do 4 m/s. Vítr v bouřkách přechodně zesílí.

Předpověď na čtvrtek (00-24):
Polojasno až oblačno, místy přeháňky a bouřky, ojediněle silné, zejména v Čechách. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 18 až 14 °C. Nejvyšší denní teploty 27 až 31 °C, na západě kolem 24 °C. Slabý, během dne přechodně mírný východní vítr 2 až 6 m/s, uvedl chmi.cz.

Předpověď na pátek (00-24):
Jasno až polojasno. V jihozápadní polovině území až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky, večer ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C, na jihozápadě a západě kolem 23 °C. Mírný východní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zničující tropy i mohutné záplavy. Meteorologové se bojí, co přinese rok…

19.04.2019 09:47 Svět zažil od roku 2013 pět nejteplejších let v historii. Letošní rok podle předpovědí neměl tento…

Předpověď počasí na noc a sobotu 20. dubna

19.04.2019 08:46 Tlaková výše nad Skandinávií bude slábnout.

Meteorologové mění předpověď počasí na Velikonoce: Teploty budou nižší,…

19.04.2019 06:10 Aktualizováno Následující dny budou v Česku teplé až letní. Teploty ale přesto porostou méně, než meteorologové…

Počasí na Velikonoce? Sluníčko a teploty přes dvacet stupňů

18.04.2019 12:42 Velikonoce klepou na dveře a předpověď počasí ukazuje, že budou stát za to. Česko zasáhnou horké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama