Extrémní teploty nad 40°C? Meteoroložka prozradila, jaké bude léto

ROZHOVOR - V posledních dnech v Česku panuje spíše proměnlivé počasí a ani v následujícím týdnu tomu nebude jinak. Podle meteoroložky společnosti Meteopress Dagmar Honsové by ale červenec měl být teplotně stabilnější. A někde mohou teploty dosáhnout či překročit až hranici 40 stupňů.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Dagmar Honsová
doporučujeme

V posledních týdnech prožíváme nestálé a proměnlivé počasí, kdy několikadenní vedra střídají chladnější dny s deštěm. Můžeme podobný trend očekávat i během léta?

Střídání počasí přesně odpovídá našim podmínkám. Nyní to sice vypadá, že červencové počasí bude přece jen stabilnější - slunečné a převážně ve znamení letních nebo tropických teplot, ale propady teplot vzduchu, nejsou po přechodech studené fronty, vyloučené. 

Jak je na tom současný stav vodních toků a půdy? Stále platí informace uvádějící, že toky a půda díky nedávným parnům vysychají, nebo jim toho počasí pomáhá?

Průtoky vody v řekách jsou stejně proměnlivé jako počasí - po vydatnějších srážkách se na několik dnů zvýší, poté ale opět klesnou. Tak to bude po celé léto.

Ten, kdo je ale vášnivým vodákem, by měl vyrazit na vodu, co nejdříve, protože platí, že vody v řekách během léta ubývá. Nejméně vody je v půdě v Jihomoravském, Olomouckém a Pardubickém kraji - tam je VVK (využitelná vodní kapacita) jen 10 až 30 %. Naopak v okrajových částech částech Česka je VVK až 90%.

Jaké počasí můžeme očekávat do konce tohoto měsíce?

Chladné - i nadále k nám bude proudit studený vzduch. Velkou oblačnost a srážky nám budou přinášet tlaková níže se středem nad Pobaltím. Počasí bude připomínat duben - deštníky a pláštěnky všude s sebou.

Před druhým prázdninovým víkendem nás čekají dva sváteční dny a mnoho lidí toto prodloužené volno využije ke kratší dovolené. Bude prosluněné, nebo se máme připravit na další vlnu dešťů?

Vypadá to, že převládat bude slunečné a teplé počasí - nejvyšší odpolední teploty se budou zastavovat až na 30 °C, při přechodně zvětšené oblačnosti musíme počítat s přeháňkami a bouřkami.

Očekávají letos meteorologové extrémní vedra v nejoblíbenějších evropských turistických destinacích, jako je Itálie, Španělsko nebo Francie?

Extrémní teploty až na 40 °C se během léta v jižní Evropě se vyskytují relativně pravidelně. Jeden rok mohou trvat pouhé dva dny, jindy i týdny. Takže rozhodně nejsou vyloučené ani letos.

Mnohdy se zdá, že na bouřky lidé čekají celé léto, letos se jich našim územím prohnalo už několik. Je bouřková aktivita tohoto jara a léta četnější než v minulosti?

Na bouřky byl bohatý zejména letošní duben a květen. Bouřky se tvořily v labilním, vlhkém a relativně teplém vzduchu. Počasí opravdu odpovídalo už letním měsícům, takže se nebylo čemu divit. A mimochodem přesně před 9 lety jsme zažívali tzv. bleskové povodně. Letos zřejmě počet bouřek v porovnání s rokem 2009 nepřekonáme.

Kdy můžeme očekávat první tropické noci?

První tropickou noc jsme letos naměřili už 30. dubna, v nejbližších 10 dnech je neočekáváme. Tak uvidíme, kolik a zda se vůbec vyskytovat budou. V roce 2016 jsme tropické noci dokonce skloňovaly ještě ve druhé polovině září.

Zahraniční předpovědi uvádějí, že letní počasí by mělo přetrvávat i během září. Ačkoliv je to hodně dlouho dopředu, přikláníte se i Vy k tomuto odhadu?

Podle odhadů  klimatologických modelů nás opravdu čeká ze 60 % až 80 % nadprůměrně teplé letní období tj. od července do září. Nicméně takovéto vyhlídky musíme brát hodně s rezervou. Atmosféra je totiž velmi složitý a nevyzpytatelný.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Extrémní sucho v Česku se rozšiřuje, zemědělci začínají být zoufalí

23.04.2019 16:22 Zemědělci, kteří jsou zároveň reportéry vědeckého projektu InterSucho, začínají být ve svých…

Vichřice komplikuje dopravu na železnici, na tratě padají stromy

23.04.2019 15:23 Aktualizováno Popadané stromy zastavily ráno na půl hodiny provoz na frekventované železniční trati z Liberce na…

Předpověď počasí na noc a středu 24. dubna

23.04.2019 09:19 Kolem hluboké tlakové níže nad východním Atlantikem bude na naše území proudit teplý vzduch od jihu…

Počasí děsí hasiče: Česko zasáhne vichřice, vzroste riziko požárů

22.04.2019 15:52 Aktualizováno V úterý bude na většině území Česka vát silný vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 70…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama