Zima v červenci? V Česku ráno mrzlo

Praha - Teploty klesly pod nulu na Šumavě i v Jizerských horách Horská Kvilda na Šumavě, Šindelová na Sokolovsku a Jizerka v Jizerských horách - dá se říci že už tradiční mrazové kotliny se znovu projevily hned o prvním prázdninovém dnu. V neděli ráno se minimální teploty na těchto místech dostaly pod bod mrazu. Server EuroZprávy.cz na to upozornil meteorolog Martin Štros ze společnosti Meteocentrum.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Nejchladněji bylo na Kvildě, kde naměřili v pět hodin ráno -2,6 °C! Na Jizerce a v Šindelové kolem -1 °C. A to hovoříme o klasické teplotě ve dvou metrech nad zemí, nejde o přízemní mráz, který byl ještě nižší!

Není to sice moc běžné, aby se na začátku července objevil na horách mráz, ale v minulosti jsme pár podobných případů zažili. Je to výsledek kombinace studené vzduchové hmoty, vyjasnění oblohy a uklidnění větru. Teploty samozřejmě hned nad ránem rychle vzrostly.

Obecně chladno bylo v noci ve větší části Česka, ale třeba na Olomoucku se teploty díky oblačnosti držely celou noc minimálně na úrovni 13 °C. Jinak se v Česku minima pohybovala v neděli ráno většinou mezi +5 °C a +10 °C, což je na červenec stále dost málo.

Zajímavě nízké jsou ale i denní teploty na horách, tentokrát ne v kotlinách, ale na hřebenech hor. Sobotní maxima nepřekročila na hřebenech Krkonoš, Jeseníků a Beskyd ani +8 °C!

A obdobné to bude zřejmě i v neděli, kdy zase čekáme takto studený vzduch a na hřebenech hor počasí, které ani vzdáleně nepřipomíná červenec, tedy s maximy do +10 °C. Od pondělí se začne oteplovat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moravskoslezský kraj se dusí, meteorologové vyhlásili smogovou situaci

20.10.2018 10:06 Smogová situace vinou vysokých koncentrací polétavého prachu v ovzduší dál platí pro velkou část…

Předpověď počasí na noc a neděli 21. října

20.10.2018 08:58 Do střední Evropy bude od západu zasahovat okraj tlakové výše a zároveň počasí u nás ovlivní…

Česko zasype první sníh? Po víkendu se počasí výrazně změní

19.10.2018 11:09 Aktualizováno Babí léto se s námi definitivně loučí. Poslední sbohem řekne o víkendu, příští týden už se ponese v…

Předpověď počasí na noc a sobotu 20. října

19.10.2018 09:17 Ze západní do střední Evropy bude zasahovat okraj tlakové výše, informuje chmi.cz.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama