Déšť zvedl hladiny moravských řek jen mírně, sucho trvá na pětině míst

Brno - Vydatnější deště na Moravě pomohly mírně zvednout hladinu řek. Povodí Moravy však stále eviduje hranici sucha zhruba na pětině z dvou set měřicích míst, na začátku týdne šlo o třetinu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Největší denní úhrn srážek byl v povodí Dyje. "Zde došlo k výraznému zvýšení hladin vodních toků, avšak bez povodňových stupňů. Situaci sledujeme jak prostřednictvím vodohospodářského dispečinku, tak přímo v terénu," uvedl mluvčí Povody Moravy Petr Chmelař.

V některých profilech na středních a dolních tocích mohou během dne hladiny mírně stoupat, což ale v situaci, kdy jsou na většině toků výrazně podprůměrné hodnoty, neznamená podle Chmelaře nic dramatického.

Hladiny nádrží se díky dešťům podle mluvčího mírně zvedly především v povodí Bečvy, šlo o nádrže Horní Bečva, Bystřička a Karolinka. U ostatních nádrží v povodí srážky většinou jen zpomalily pokles hladiny.

Příčinou lijáků byla tlaková níže. Během úterka byl déšť lokalizovaný na Moravu, Slezsko a Pardubický a Královéhradecký kraj. Na Vysočině pršelo jen místy. Největší srážkové úhrny byly do středečního dopoledne zaznamenány v okrese Frýdek-Místek, především v oblasti Beskyd. Tam za 24 hodin napršelo i přes 60 mm vodu, v extrému až 87 mm (stanice Horní Lomná), informuje meteocentrum.cz.

Ve středu už pásmo srážek zaujímalo spíše východní než severovýchodní polovinu republiky, ale nic to nezměnilo na tom, že nejvyšší srážkové úhrny byly stále na Frýdecko-Místecku a nově také v Jeseníkách. V Beskydech napršelo snad ještě více než v úterý a kupříkladu stanice Horní Lomná zaznamenala za 24 hodin (půlnoc z úterý na středu až půlnoc ze středy na čtvrtek) neuvěřitelných 144 mm.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí se radikálně změní: Česko zasáhnou bouřky, žene se silný vítr

21.04.2019 15:13 Aktualizováno Tlaková výše nad jižní Skandinávií bude slábnout. Na počátku příštího týdne ovlivní počasí zejména…

Suché počasí potrvá, meteorologové opět varují před požáry

21.04.2019 10:55 Výstrahu před požáry pro celou Českou republiku vyhlásil od dnešních 10:00 do odvolání Český…

Předpověď počasí na noc a pondělí 22. dubna

21.04.2019 08:51 Počasí zejména na východě našeho území ovlivní tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry,…

Letní počasí vydrží do víkendu. Pak se ochladí a čekejte i vydatný déšť

21.04.2019 05:00 Teplé počasí vydrží i v následujících dnech, podle meteorologů bude v příštím týdnu až nezvykle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama