Déšť zvedl hladiny moravských řek jen mírně, sucho trvá na pětině míst

Brno - Vydatnější deště na Moravě pomohly mírně zvednout hladinu řek. Povodí Moravy však stále eviduje hranici sucha zhruba na pětině z dvou set měřicích míst, na začátku týdne šlo o třetinu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Největší denní úhrn srážek byl v povodí Dyje. "Zde došlo k výraznému zvýšení hladin vodních toků, avšak bez povodňových stupňů. Situaci sledujeme jak prostřednictvím vodohospodářského dispečinku, tak přímo v terénu," uvedl mluvčí Povody Moravy Petr Chmelař.

V některých profilech na středních a dolních tocích mohou během dne hladiny mírně stoupat, což ale v situaci, kdy jsou na většině toků výrazně podprůměrné hodnoty, neznamená podle Chmelaře nic dramatického.

Hladiny nádrží se díky dešťům podle mluvčího mírně zvedly především v povodí Bečvy, šlo o nádrže Horní Bečva, Bystřička a Karolinka. U ostatních nádrží v povodí srážky většinou jen zpomalily pokles hladiny.

Příčinou lijáků byla tlaková níže. Během úterka byl déšť lokalizovaný na Moravu, Slezsko a Pardubický a Královéhradecký kraj. Na Vysočině pršelo jen místy. Největší srážkové úhrny byly do středečního dopoledne zaznamenány v okrese Frýdek-Místek, především v oblasti Beskyd. Tam za 24 hodin napršelo i přes 60 mm vodu, v extrému až 87 mm (stanice Horní Lomná), informuje meteocentrum.cz.

Ve středu už pásmo srážek zaujímalo spíše východní než severovýchodní polovinu republiky, ale nic to nezměnilo na tom, že nejvyšší srážkové úhrny byly stále na Frýdecko-Místecku a nově také v Jeseníkách. V Beskydech napršelo snad ještě více než v úterý a kupříkladu stanice Horní Lomná zaznamenala za 24 hodin (půlnoc z úterý na středu až půlnoc ze středy na čtvrtek) neuvěřitelných 144 mm.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zima o měsíc dřív? Žene se chumelenice, pozor na mráz a náledí. Velká…

18.11.2018 18:27 Aktualizováno Období od 19. listopadu do 16. prosince 2018 bude na našem území jako celek teplotně průměrné,…

V pondělí bude sněžit na horách i v nížinách. Meteorologové ale nemají…

18.11.2018 11:17 V neděli večer bude přes Českou republiku postupovat studená fronta, po jejím přechodu pronikne do…

Předpověď počasí na noc a pondělí 19. listopadu

18.11.2018 09:19 Za studenou frontou k nám bude kolem tlakové výše nad Skandinávií proudit studený a vlhčí vzduch od…

Předpověď počasí na noc a neděli 18. listopadu

17.11.2018 13:56 Od severu k nám bude zasahovat okraj tlakové výše nad Skandinávií. Přes Pobaltí bude postupovat k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama