Úmorná vedra neustoupí, platí nová výstraha. Předpověď do konce týdne

Praha - Meteorologové varují před velmi vysokými teplotami. Nebezpečí požárů se nově týká i jižní Moravy a dalších okresů Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje. Nadále přetrvává riziko požárů ve středních a severozápadních Čechách. Dnešní maxima by se měla nejčastěji pohybovat mezi 32 až 36 stupni.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Polední slunce, ilustrační fotografie

Nebezpečí požárů platí nyní až do odvolání v Praze a ve všech okresech Středočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Ústeckého a Jihomoravského kraje. Území platnosti výstrahy se bude v dalších dnech pravděpodobně rozšiřovat, uvedl ČHMÚ.

Kvůli riziku požárů už některé kraje vydaly zákaz rozdělávání ohňů. Mladá Boleslav zakázala lidem vstup do lesů, pohybovat se mohou jen po lesních cestách.

Příčinou současných veder je podle meteorologů nevýrazné tlakové pole, ve kterém se nad střední Evropou udržuje velmi teplá vzduchová hmota. Zatím nejteplejším dnem letošního roku bylo úterý, kdy se rtuť v teploměru na několika místech dostala nad 37 stupňů. Nejvyšší teplotu naměřili ve středočeské Řeži, kde bylo 37,6 stupně. Na 37 stupňů a více vystoupila v úterý teplota ještě na stanicích v Tuhani na Mělnicku, v Ústí nad Labem, Děčíně a v Plzni-Bolevci.

Na lidský organismus mohou mít horka negativní účinky, a to zejména u malých dětí či nemocných a starších lidí. Riziko přehřátí a dehydratace organismu lze snížit dostatečným přísunem pití, především neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu. Lidé by také měli omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Důležité je nenechávat děti a zvířata na přímém slunci, zejména v zaparkovaných autech. 

Riziko dehydratace ohrožuje i bezdomovce. Dalšími zdravotními problémy jsou v horku bércové vředy či jiné otevřené rány a zvýšené riziko encefalitidy či infekčních onemocnění. Pomoci může i veřejnost. "Více si všímat, zda lidé nejsou dehydratovaní a popřípadě lidem bez domova koupit vodu či natočit vodu, či umožnit, aby si lidé bez domova mohli jít natočit vodu do krámu, domu," uvedl vedoucí Centra sociálních služeb Lidická Jan Desenský.

Dnes bude jasno až polojasno, odpoledne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 32 až 36 °C, v 1000 m na horách 27 °C. Slabý proměnlivý, během dne mírný východní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na čtvrtek (00-24):
Jasno až polojasno, během dne zejména v Čechách přechodně oblačno a v západní polovině Čech místy, jinde ojediněle, přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 21 až 17 °C. Nejvyšší denní teploty 31 až 35 °C. Slabý proměnlivý, během dne mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s. V bouřkách vítr přechodně zesílí, informuje chmi.cz.

Předpověď na pátek (00-24):
Jasno až polojasno, během dne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky, zejména na horách. Nejnižší noční teploty 21 až 17 °C. Nejvyšší denní teploty 30 až 34 °C. Slabý, během dne mírný severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na sobotu (00-24):
Jasno až polojasno, během dne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 20 až 16 °C. Nejvyšší denní teploty 30 až 34 °C. Slabý proměnlivý nebo severovýchodní vítr 1 až 4 m/s.

Předpověď na neděli (00-24):
Jasno až polojasno, přechodně až oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 20 až 16 °C. Nejvyšší denní teploty 30 až 34 °C. Slabý proměnlivý nebo severní vítr do 4 m/s.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na noc a úterý 13. listopadu

12.11.2018 09:35 Přes naše území bude postupovat k východu slábnoucí studená fronta, informuje chmi.cz

Do Česka se žene mráz, teploty spadnou pod nulu. Předpověď na týden

12.11.2018 08:25 Babí léto skončilo a do Česka přichází ochlazení. Teploty začnou v průběhu týdne klesat a v noci…

Velká předpověď na Vánoce: Napadne letos vůbec sníh?

11.11.2018 22:30 Aktualizováno V posledních sice počasí láme teplotní rekordy a stoupá k 20 stupňům, už příští týden se ale tento…

Teplo definitivně skončilo? Velká předpověď počasí do prosince

11.11.2018 22:30 Aktualizováno Nadprůměrně teplý podzim z posledních dvou týdnů končí, začne se ochlazovat. V příštím týdnu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama