Česko dnes prožilo nejteplejší den roku, teploměry naměřily až 38 stupňů

Praha - Česko má za sebou nejteplejší den tohoto roku. Na několika měřicích stanicích vystoupaly maximální teploty nad 37 stupňů Celsia. Velmi teplá byla také noc na dnešek.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Léto
doporučujeme

Nejtepleji bylo, stejně jako v předchozích dnech, v Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 38 stupňů, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Rekord byl dnes překonán jen na šesti z přibližně 150 stanic, které měří teplotu 30 a více let. Původní vysoké rekordy z roku 1994 tak v drtivé většině případů nepadly.

Nejtepleji dnes bylo na severozápadě republiky. Nejvyšší teploty byly naměřeny ve Středočeském a Ústeckém kraji a na Českolipsku v Libereckém kraji. Těsně za Řeží se dnes v žebříčku nejvyšších teplot umístily Doksany na Litoměřicku s maximem 37,9 stupně. Přes 37 stupňů bylo také v Tuhani na Mělnicku (37,4 stupně), Ústí nad Labem-Vaňově (37,3), České Lípě (37,2) a Teplicích (37,1 stupně).

Více než desetina měřicích stanic ČHMÚ také zaznamenala takzvanou tropickou noc, kdy nejnižší noční teploty neklesly pod 20 stupňů. "V předešlém týdnu teploty zvolna stoupaly, ale tropickou noc jsme zaznamenávali pouze v Klementinu. Od neděle však počet stanic s tropickou nocí začalo přibývat," uvedl meteorolog ČHMÚ Jan Doležal.

Podle předpovědi přetrvají tropické teploty minimálně do konce týdne. Na začátku nového týdne se předpokládá krátkodobé zmírnění veder. V pondělí teplotní maxima 28 až 32 stupňů. "Nicméně podle aktuálně platné předpovědi se v příštím týdnu vedra na několik dní opět vrátí," upozornil Doležal.

Kvůli vedru a suchu nadále platí výstraha na vysoké a velmi vysoké teploty, na mnoha místech i výstraha na nebezpečí požárů. V Ústeckém a Středočeském kraji zůstává v platnosti smogová situace kvůli přízemnímu ozónu, jehož koncentrace bývají nejvyšší v pozdějších odpoledních hodinách.

Nejvyšší denní teploty dnes sužovaly jihozápad Španělska, například v andaluské Córdobě vystoupaly na 42 stupňů, v dalších dnech tam očekávají meteorologové vedra ještě minimálně o dva stupně vyšší. Také v jižní Francii dnes zažili nebývale vysoké teploty, které v místech vystoupaly až ke 40 stupňům.

V některých částech Berlína dnes podle agentury DPA zažili nejteplejší noc od roku 1905, teplota činila až 24,4 stupně Celsia. Ještě více naměřili v noci na dnešek v italské Florencii, kde bylo v noci 27 stupňů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko dnes zasáhnou bouřky, kroupy a vichřice

26.04.2019 12:17 Současné teplé a suché počasí dnes odpoledne a večer ukončí v Čechách studená fronta. V Praze,…

loading...

Předpověď počasí na noc a sobotu 27. dubna

26.04.2019 08:59 Studená fronta bude postupovat přes Moravu a Slezsko k východu. Za ní bude na naše území proudit…

Počasí na víkend: Česko zažije teplotní šok, ženou se bouřky a déšť

26.04.2019 07:14 Dnes postoupí z Německa nad naše území studená fronta. Před ní k nám bude proudit velmi teplý…

Léto v dubnu: Padají teplotní rekordy, bylo přes 25 stupňů

25.04.2019 16:55 Na východě Čech dnes na několika meteorologických stanicích, na nichž se měří déle než 20 let,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama