Mraky, blesky, ale bez deště? Víme, co se děje nad Českem

ROZHOVOR - Česko v posledních týdnech sužují extrémní teploty, které mají za následek vysychání půdy. Je takové vedro, že se vypaří i déšť před tím, než dopadne na zem. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to uvedla meteoroložka Dagmar Honsová, která také prozradila, kdy se konečně ochladí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Supercela nad Prahou
doporučujeme

Česko sužuje několik dní extrémní vlna veder. Kdy naposledy jsme takovou zažili?

Není to tak dávno – srpen 2015, to bylo za sebou 13 tropických dnů. A pokračovat mohu dále roky 1994, 2003, 2006.

Čím jsou takto vysoké teploty několik dní po sobě způsobeny?

Z Atlantiku zasahuje přes západní Evropu do Evropy střední tlaková výše vyplněná velmi teplým vlhkým vzduchem, takže se při slunečné obloze teploty šplhají vysoko přes 30 °C a neodpočineme si od tropických teplot ani v noci, protože místy teplota neklesá pod 20 °C a skloňujeme i tropické noční teploty.

Kdy by se Češi mohli nejdříve dočkat nějakého ochlazení?

Výraznější ochlazení snad přinese konec příštího týdne – tj. příští čtvrtek by přes Česko měla přecházet výrazná studená fronta, po jejímž přechodu se ochladí až o 10 °C.

Poslední roky se podle NOAA nesly v duchu těch nejteplejších v historii měření. Jak zatím vypadá tento? Překonává i on teplotní rekordy?

Přesně k tomuto závěru opět letos směřujeme.

Ve čtvrtek se na několika místech Česka objevila zvýšená oblačnost a bouřky, ale bez deště? Jde o běžný jev? Proč vzniká?

Během odpoledních hodin se tvoří kupovitá – lokální oblačnost z nerovnoměrného zahřívání povrchu, v oblasti výběžku vyššího tlaku vzduchu však převládá sesedavé proudění, které oblačnost naopak rozpouští. Setkat se také můžeme s tzv. virgou tedy tím, že z oblačnosti déšť vypadává, ale než se dešťové kapky dostanou na zem, tak se vypaří.

Kromě vysokých teplot Česko bojuje i se suchem a vysycháním vodních toků. Jaká by musela nastat situace, aby se půda zavlažila a vodní toky opět naplnily?

Potřebovaly bychom tlakovou níži bohatou na déšť – takže původem z Alp nebo Středomoří. Musela by přinést trvalé, vydatné srážky na celé území.

Je reálné, že se tak v dohledné době stane?

Podle výstupů modelů to vypadá, že v nejbližších 14 dnech bohužel ne. 

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Meteorologové mění předpověď počasí. Po tropech přijde...

23.07.2019 22:48 Aktualizováno V sobotu, do Evropy dorazila z Afriky vlna veder. Teploty podle meteorologů vystoupají až na 34…

Kdy skončí tropické počasí? Nová předpověď vypadá zle

23.07.2019 22:47 Aktualizováno Česko má před sebou další tropický týden, na jehož závěru teploty vystoupají až na 35 stupňů. Do…

Řídíte ve vedrech? Asociace definovala největší hrozby, dodržujte tyto…

23.07.2019 17:04 Jako největší hrozby pro řidiče ve vedrech označila Evropská asociace bezpečnosti silnic (EABS)…

Tropické počasí svírá Česko. Bude až 35 stupňů, varují meteorologové

23.07.2019 11:56 Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama