Jaké počasí nás čeká do konce prázdnin? Meteoroložka prozradila, jestli konečně pořádně zaprší

ROZHOVOR - Přes Českou republiku přešly v posledních dnech dvě studené fronty, které mírně ochladily vzduch. Vrátí se tropické počasí? A jaká bude začátek školního roku? I na to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídá meteoroložka Dagmar Honsová.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Léto
doporučujeme

Zdá se, že v posledních dnech se počasí trochu „uklidnilo“ a teploty neatakují rekordy“. Máme se připravit na další vlnu horka?

Přes Česko přešly v posledních dnech dvě studené fronty, které vždy vzduch mírně ochladily. Další studenou frontu očekáváme v sobotu. Před ní se teplota opět rozžhaví až na 33 °C, po jejím přechodu se opět mírně ochladí.

Nicméně to vypadá, že nás tropické teploty tj. v maximech 28 až 32 °C budou provázet také v příštím týdnu. Nicméně o vlně veder tj., že se průměrné denní teploty pohybují nejméně 5 dnů za sebou na průměrných denních teplotách vyšších než 5 °C v porovnání s normálem už nepůjde, protože noci už budou chladnější – neustále se nám prodlužují.

Jaký bude konec prázdnin z pohledu teplot a především srážek? Dočkáme se vydatnějších dešťů?

Také závěr prázdnin bude teplotně nadnormální a suchý – srážky očekáváme pouze spojené s bouřkami, to znamená lokální, přívalové z pohledu sucha nám nepomohou.

Jak je na tom současný stav vodních toků? Dají se ještě někde vůbec řeky sjíždět?

Vody v řekách je málo – mnohé profily hlásí sucho. Zkuste Ohři nebo Vltavu. Na Vltavě je vody více než jinde, díky kaskádám.


Dá se už teď říci, jaké počasí nás čeká na začátku školního roku? Bude podzim stejně nadprůměrně teplý jako letošní léto?

Podle dlouhodobých výhledů počasí to vypadá, že i září bude teplotně nadprůměrné, ale jedná se o sezonní předpověď, kterou musíme brát s rezervou.

Řada Čechů se teprve chystá k moři. Nejčastěji do Chorvatska nebo Itálie. Ve kterých destinacích jsou tuto chvíli podmínky nejlepší?

Jak v Itálii, tak v Chorvatsku se nejvyšší odpolední teploty zastavují až na 34 °C a počítat musíme s lokálními bouřkami. Také teplota moře je luxusní – až 29 °C.

Španělsko, Řecko ale i další země se kvůli suchu a horku potýkaly s požáry. Už se situace zklidnila?

Žádná výraznější změna v charakteru počasí v těchto destinacích nenastala. Vysoké teploty i nadále nahrávají k jejich vzniku.

Lze už v tuto chvíli předvídat, jaká nás čeká zima? Jak moc dopředu mohou vlastně meteorologové vydávat předpovědi, aby je bylo možno považovat za relevantní?

To opravdu nedá. Žádné závislosti a souvislosti mezi jednotlivými ročními obdobími totiž neexistují, takže se nedá říci, že po teplotně výrazně nadprůměrném létu, bude také teplá zima, nebo naopak. Dobrou úspěšnost u předpovědí máme na týden dopředu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí děsí hasiče: Česko zasáhne vichřice, vzroste riziko požárů

22.04.2019 15:52 Aktualizováno V úterý bude na většině území Česka vát silný vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 70…

Předpověď počasí na noc a úterý 23. dubna

22.04.2019 09:12 Počasí u nás bude zpočátku ovlivňovat tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry, postupně brázda…

Počasí se radikálně změní: Česko zasáhnou bouřky, žene se silný vítr

22.04.2019 03:04 Aktualizováno Tlaková výše nad jižní Skandinávií bude slábnout. Na počátku příštího týdne ovlivní počasí zejména…

Suché počasí potrvá, meteorologové opět varují před požáry

21.04.2019 10:55 Výstrahu před požáry pro celou Českou republiku vyhlásil od dnešních 10:00 do odvolání Český…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama