Bouřky, lijáky, sešup teplot. Počasí se radikálně změní. Předpověď

Praha/Brno - Minulý týden byl pro Moravu nejsušším týdnem prázdnin. Objem srážek v třetím srpnovém týdnu tam činil jen čtyři procenta objemu, který je pro toto období obvyklý. V Čechách spadla asi třetina běžného objemu srážek. Vedro vystřídají dnes odpoledne a večer v centrální části Česka ojedinělé silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím, v pátek pak ochlazení.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Počasí
doporučujeme

Už v prvních dvou týdnech srpna pršelo mnohem méně než v předchozích letech. V minulém týdnu nezapršelo na řadě míst republiky vůbec, a sucho se tak hlavně na Moravě značně prohloubilo.

Malý objem srážek navíc doprovázejí tropické teploty. Koncem minulého týdne dosahovaly až téměř 34 stupňů Celsia a na začátku tohoto týdne skoro 36 stupňů. Průtok v některých vodních tocích tak klesl až o 95 procent proti stavu obvyklému pro toto období roku. Také hladina podzemních vod je nízko, na zhruba třech čtvrtinách vrtů je pod normálem.

Počasí se podepisuje rovněž na vlhkosti půdy. Téměř na celém území Česka s výjimkou horských oblastí je vlhkost na 30 procentech využitelné vodní kapacity, která představuje množství vody v půdě využitelné rostlinami. V hloubkách do 100 centimetrů je dokonce půdní vlhkost jen na deseti procentech. "Zde je vlhkost většinou již na bodu vadnutí," sdělil biometeorolog ČHMÚ Tomáš Vráblík.

Nadcházející víkend by měl přinést ochlazení a déšť

"Teplé a suché počasí bude přetrvávat do pátku, kdy studená fronta od západu přinese déletrvající ochlazení a plošně rozsáhlejší srážky, v jejichž důsledku dojde k částečnému snížení rizika vzniku požárů," uvedli meteorologové.

Ve čtvrtek odpoledne a večer by měli obyvatelé Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého a Olomouckého kraje, Vysočiny, Blanska a Bruntálska počítat se silnými bouřkami. Podle meteorologů je mohou doprovázet přívalové srážky, které mohou ojediněle zatopit níže položená místa, a silný vítr s nárazy až 70 kilometrů v hodině. Hrozí tak pád polámaných větví a stromů, upozornili meteorologové.

Dnes bude jasno až polojasno, odpoledne a večer až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle i silné. Nejvyšší teploty 30 až 34 °C, v 1000 m na horách kolem 24 °C. Slabý jižní až jihozápadní vítr 1 až 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Předpověď na pátek (00-24):
Oblačno až zataženo, na východě zpočátku polojasno. Od západu déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Na Moravě a ve Slezsku bouřky ojediněle i silné s přívalovými srážkami, nárazy větru a kroupami. Nejnižší noční teploty 19 až 15 °C. Nejvyšší denní teploty v Čechách 22 až 26 °C, na Moravě a ve Slezsku 26 až 30 °C. Slabý jižní vítr 1 až 4 m/s se bude měnit na mírný západní až severozápadní 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí, informuje chmi.cz.

Předpověď na sobotu (00-24):
Oblačno až zataženo a na většině území déšť nebo přeháňky, na východě ojediněle i bouřky. V severozápadní polovině Čech srážky jen místy. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C, na západě kolem 10 °C. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C, na Moravě až 25 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na neděli (00-24):
Oblačno až polojasno, na Moravě a ve Slezsku až zataženo a místy déšť nebo přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 12 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s, večer bude slábnout.

Předpověď na pondělí (00-24):
Oblačno až polojasno a zejména odpoledne místy přeháňky. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C. Nejvyšší denní teploty 17 až 21 °C. Mírný severní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s.

Vyhlídka počasí od úterý do čtvrtka:
Polojasno až oblačno a ojediněle přeháňky. Místy přechodně i skoro jasno. Nejnižší noční teploty 12 až 7 °C, koncem období místy kolem 14 °C. Nejvyšší denní teploty 18 až 23 °C, koncem období místy až 26 °C.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a pátek 23. srpna

22.08.2019 09:12 Kolem tlakové výše se středem nad Pobaltím k nám začne proudit teplejší vzduch od jihovýchodu,…

Meteorologové mění předpověď počasí. Bude úplně jiné, než se čekalo

22.08.2019 08:29 Navzdory tomu, že některé předpovědi počasí počítaly s tím, že příští týden se v Česku začne…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Počasí na první zářijové dny: Je to zlé. Začátek školy proprší?

21.08.2019 13:06 Aktualizováno Začátek školy se nezadržitelně blíží a žákům a studentům zbývá už jen několik posledních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama