Bouřky, lijáky, sešup teplot. Počasí se radikálně změní. Předpověď

Praha/Brno - Minulý týden byl pro Moravu nejsušším týdnem prázdnin. Objem srážek v třetím srpnovém týdnu tam činil jen čtyři procenta objemu, který je pro toto období obvyklý. V Čechách spadla asi třetina běžného objemu srážek. Vedro vystřídají dnes odpoledne a večer v centrální části Česka ojedinělé silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím, v pátek pak ochlazení.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Počasí

Už v prvních dvou týdnech srpna pršelo mnohem méně než v předchozích letech. V minulém týdnu nezapršelo na řadě míst republiky vůbec, a sucho se tak hlavně na Moravě značně prohloubilo.

Malý objem srážek navíc doprovázejí tropické teploty. Koncem minulého týdne dosahovaly až téměř 34 stupňů Celsia a na začátku tohoto týdne skoro 36 stupňů. Průtok v některých vodních tocích tak klesl až o 95 procent proti stavu obvyklému pro toto období roku. Také hladina podzemních vod je nízko, na zhruba třech čtvrtinách vrtů je pod normálem.

Počasí se podepisuje rovněž na vlhkosti půdy. Téměř na celém území Česka s výjimkou horských oblastí je vlhkost na 30 procentech využitelné vodní kapacity, která představuje množství vody v půdě využitelné rostlinami. V hloubkách do 100 centimetrů je dokonce půdní vlhkost jen na deseti procentech. "Zde je vlhkost většinou již na bodu vadnutí," sdělil biometeorolog ČHMÚ Tomáš Vráblík.

Nadcházející víkend by měl přinést ochlazení a déšť

"Teplé a suché počasí bude přetrvávat do pátku, kdy studená fronta od západu přinese déletrvající ochlazení a plošně rozsáhlejší srážky, v jejichž důsledku dojde k částečnému snížení rizika vzniku požárů," uvedli meteorologové.

Ve čtvrtek odpoledne a večer by měli obyvatelé Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého a Olomouckého kraje, Vysočiny, Blanska a Bruntálska počítat se silnými bouřkami. Podle meteorologů je mohou doprovázet přívalové srážky, které mohou ojediněle zatopit níže položená místa, a silný vítr s nárazy až 70 kilometrů v hodině. Hrozí tak pád polámaných větví a stromů, upozornili meteorologové.

Dnes bude jasno až polojasno, odpoledne a večer až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle i silné. Nejvyšší teploty 30 až 34 °C, v 1000 m na horách kolem 24 °C. Slabý jižní až jihozápadní vítr 1 až 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Předpověď na pátek (00-24):
Oblačno až zataženo, na východě zpočátku polojasno. Od západu déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Na Moravě a ve Slezsku bouřky ojediněle i silné s přívalovými srážkami, nárazy větru a kroupami. Nejnižší noční teploty 19 až 15 °C. Nejvyšší denní teploty v Čechách 22 až 26 °C, na Moravě a ve Slezsku 26 až 30 °C. Slabý jižní vítr 1 až 4 m/s se bude měnit na mírný západní až severozápadní 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí, informuje chmi.cz.

Předpověď na sobotu (00-24):
Oblačno až zataženo a na většině území déšť nebo přeháňky, na východě ojediněle i bouřky. V severozápadní polovině Čech srážky jen místy. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C, na západě kolem 10 °C. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C, na Moravě až 25 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na neděli (00-24):
Oblačno až polojasno, na Moravě a ve Slezsku až zataženo a místy déšť nebo přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 12 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s, večer bude slábnout.

Předpověď na pondělí (00-24):
Oblačno až polojasno a zejména odpoledne místy přeháňky. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C. Nejvyšší denní teploty 17 až 21 °C. Mírný severní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s.

Vyhlídka počasí od úterý do čtvrtka:
Polojasno až oblačno a ojediněle přeháňky. Místy přechodně i skoro jasno. Nejnižší noční teploty 12 až 7 °C, koncem období místy kolem 14 °C. Nejvyšší denní teploty 18 až 23 °C, koncem období místy až 26 °C.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teplota spadla pod minus 30 stupňů. Kdy mrazy poleví? Předpověď do konce…

23.01.2019 22:16 Aktualizováno Na šumavské Jezerní slati bylo dnes v noci minus 30,8 stupně. Je to nejnižší teplota, kterou dnes…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 24. ledna

23.01.2019 09:36 Počasí u nás bude částečně ovlivňovat tlaková níže nad centrálním Středomořím, uvedl portal.chmi.cz.

Lavinové nebezpečí v Krkonoších kleslo, podmínky pro túry jsou převážně…

23.01.2019 08:53 Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes kleslo ze třetího na druhý stupeň z pětibodové škály. Na…

Smog nepolevuje. Špatně se dýchá lidem ve Slezsku, na Olomoucku a Zlínsku

23.01.2019 08:51 Aktualizováno Kvalita ovzduší v Olomouckém kraji se za 24 hodin od vyhlášení smogové situace nezlepšila a hlavně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama