Česko sevřel mráz, ještě se ale ohřejeme. Předpověď do konce prázdnin

Praha/České Budějovice - V jižních Čechách byl v noci na dnešek rekordní mráz. Nejméně naměřila jedna ze dvou stanic v jihočeských Volarech, kde bylo minus 8,5 stupně Celsia. Nová teplotní minima pro 27. srpen zaznamenalo 41 stanic z celkem 146, které měří alespoň 30 let. V dalších dnech už tak nízké teploty nebudou a přes den se ještě ohřejeme.

Přidejte svůj názor

Letní počasí
doporučujeme

Ve Volarech naměřili meteorologové na jedné nízko položené stanici minus 8,5 stupně, na druhé stanici s dlouhodobější měřicí historií minus 2,5 stupně. Na Horské Kvildě bylo minus 4,5 stupně, Rokytská slať měla minus sedm stupňů, Jezerní slať minus šest stupňů.

Nová teplotní minima padala po celé zemi. Ve středočeských Lánech naměřili 6,5 stupně Celsia, dosavadní rekord z roku 1993 byl o půl stupně vyšší. Rekord mají také jihomoravské Pohořelice, Karlovy Vary, Liberec, Nový Bydžov v Královéhradeckém kraji, Klatovy, Plzeň nebo některé obce na Vysočině.

Chladnější byly už noci na sobotu a na neděli. "Protože ale tyto noci byly spíše oblačné, neochladilo se tak výrazně. V noci na dnešek se uklidnil vítr, oblačnosti bylo minimum a vzduch byl suchý, což jsou ideální podmínky pro nízké teploty," sdělila Jana Hujslová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Další dny už takové nízké teploty nebudou. Dnes se sem dostal hodně studený vzduch, pak už bude trochu více oblačnosti, už takové zimy nebudou," dodal Jaroslav Hintermüller z českobudějovické pobočky ČHMÚ.

Také v Jizerských horách v noci na dnešek mrzlo. Nejchladněji bylo v mrazové kotlině na Jizerce, kde se dostala teplota pod minus čtyři stupně Celsia. Pod nulou bylo v noci i v Bedřichově a Bílém Potoce. Uvedla to Klára Bubnová z ústecké pobočky ČHMÚ. Podle ní se stává, že na Jizerce i v létě teplota v noci klesne pod nulu. Letos tak tomu bylo například i na začátku července. Navíc už je znát, že se blíží podzim. "Už se to láme a nemůžeme čekat, že bude v noci 18 stupňů a podobně," řekla Bubnová.

Teploty na řadě míst Královéhradeckého kraje dnes ráno klesly pod bod mrazu. Nejnižší teplotu ve výšce pěti centimetrů meteorologové naměřili na Luční boudě v Krkonoších, a to minus 7,1 stupně Celsia. Sněžka měly v noci na dnešek nejnižší teplotu plus 2,9 stupně. Deštné v Orlických horách mělo přízemní mráz minus 1,3 stupně. V Adršpachu bylo při zemi minus 4,1 stupně. V Broumově byla nula. 

Dnes bude polojasno až skoro jasno. Během dne, zejména v Čechách, místy až oblačno a na západě později ojediněle s přeháňkami. Nejnižší noční teploty 9 až 5 °C. Nejvyšší denní teploty 20 až 24 °C, v Čechách ojediněle až 26 °C, v 1000 m na horách 15 °C. Zpočátku slabý proměnlivý, na východě severní vítr do 4 m/s, během dne mírný jihozápadní 2 až 5 m/s.

Předpověď na úterý (00-24):
Jasno až polojasno, během dne místy oblačno. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C. Slabý proměnlivý, během dne mírný severozápadní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na středu (00-24):
Jasno až polojasno. Večer v Čechách přibývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 12 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 24 až 28 °C. Slabý jihovýchodní vítr 1 až 4 m/s.

Předpověď na čtvrtek (00-24):
Většinou oblačno, od západu místy přeháňky, ojediněle i bouřky. Na východě zpočátku polojasno a srážky až odpoledne a večer. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C, na Moravě a ve Slezsku až 29 °C. Slabý jihovýchodní až jižní vítr do 4 m/s se bude měnit na mírný severozápadní 2 až 5 m/s, informuje chmi.cz.

Předpověď na pátek (00-24):
Oblačno, přechodně až zataženo a místy přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 20 až 24 °C, na Moravě až 26 °C. Mírný severozápadní až severní vítr 2 až 5 m/s.

Vyhlídka počasí od soboty do pondělí:
V sobotu oblačno až polojasno a ojediněle přeháňky, v dalších dnech postupně ubývání oblačnosti až na skoro jasno. Nejnižší noční teploty 13 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 26 °C.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a sobotu 24. srpna

23.08.2019 09:13 Kolem tlakové výše se středem nad Pobaltím k nám bude proudit teplejší vzduch od jihovýchodu.…

Počasí čeká o víkendu radikální zvrat. Meteorologové vydají varování

23.08.2019 08:32 Už o víkendu mohou do Česka dorazit mohutné bouřky. Meteorologové z Českého hydrometeorologického…

Meteorologové mění předpověď počasí. Bude úplně jiné, než se čekalo

22.08.2019 22:23 Aktualizováno Navzdory tomu, že některé předpovědi počasí počítaly s tím, že příští týden se v Česku začne…

Předpověď na noc a pátek 23. srpna

22.08.2019 09:12 Kolem tlakové výše se středem nad Pobaltím k nám začne proudit teplejší vzduch od jihovýchodu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama