Česko je kousek od ničivých záplav. Další vodu nezvládne, varuje meteoroložka

Praha - Česko v posledních dnech zasáhly poměrně vydatné deště. Díky tomu bylo na mnoha místech zažehnáno tzv. meteorologické sucho, říká pro EuroZprávy.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Varuje ale, že pokud by opět přišly silné srážky, mohly by Česko zasáhnout záplavy.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Zvláštní zachycení deště

Část území zasáhly v posledních dnech poměrně silné deště. „Víkendové a pondělní deště byly vydatné zejména na Moravě a ve Slezsku, kde spadlo nejčastěji od 80 do 100 mm srážek a v Jihočeském kraji a na Vysočině se srážkovými úhrny 30 – 60 mm. Na tomto území je zažehnáno tzv. meteorologické sucho a také průtoky vody v řekách se zvýšily,“ říká pro EuroZprávy.cz Dagmar Honsová.

A kde pršelo nejméně? „Nejméně srážek zaznamenal sever Ústeckého a sever Karlovarského kraje – srážkové úhrny se zastavily do 5 mm,“ vysvětluje meteoroložka.

Experti v minulých měsících varovali, že půda je v Česku příliš vyschlá a že nepojme větší množství vody najednou. Teď se situace podle meteoroložky změnila – ale přesto není ideální. „Nyní je půda, zejména na východě území nasycena vodou, takže pokud by přišly další vydatné a trvalé srážky, pojmula by je hůře, než nyní o víkendu,“ varuje.

Pokud by tedy opět přišly vydatné srážky, mohly by Česko zasáhnout záplavy. „Nic takového se na nás ale v nejbližších dnech nechystá,“ uklidňuje Honsová. Zdá se totiž, že v příštích dnech už tolik pršet nebude. „Nyní nás čeká sušší období, kdy budou srážky v podobě přeháněk a to ještě lokálních. Srážkové úhrny budou nízké,“ vysvětluje meteoroložka pro EuroZprávy.cz.

Pokud se chystáte na víkend někam na výlet, deštníky si přesto přibalte. „V pátek a v sobotu nás bude ovlivňovat okluzní fronta, která přinese srážky zejména na východ území – srážkové úhrny ale i v bouřkách do 10 mm,“ říká Honsová. „Nejvyšší odpolední teploty se budou v nejbližších dnech pohybovat kolem letní hranice tj. 25 °C.“

Dočkáme se letos babího léta? „O babím létě hovoříme až kolem sv. Václava – tedy 28.9., a dny babího léta se v Česku vyskytují s pravděpodobností až 70 %. Jen každý rok je toto období jinak dlouhé,“ dodává pro EuroZprávy.cz Honsová.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výstraha před ledovkou rozšířena. Kromě Moravy hrozí i na jihozápadě Čech

21.11.2018 12:26 Varování před slabou ledovkou na severu Moravy a ve Slezsku meteorologové prodloužili do pátečního…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 22. listopadu

21.11.2018 09:07 Kolem tlakové výše nad Skandinávií, postupně nad východní Evropou, k nám bude od jihovýchodu…

Česko sevře krutý mráz. Teploty spadnou hluboko pod nulu

21.11.2018 08:26 Česko se v příštích dnech sice vyhne přívalu nového sněhu, teploty ale budou klesat nadále. V…

Dočkáme se ještě oteplení? Meteoroložka prozradila, co nás čeká v příštích…

20.11.2018 22:55 Aktualizováno V pondělí dopravu v části České republiky komplikoval uježděný sníh či námraza. Dnešní ráno sice…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama