Horký podzim a zima bez sněhu? Velká předpověď do konce roku

Praha - Astronomický podzim sice klepe na dveře, teploty ale v některých dnech nadále připomínají parné léto. Podle zahraničních modelů předpovědi počasí tomu nebude v následujících měsících jinak a sníh bude v Evropě v blížící se zimě spíše výjimkou.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Počasí

Dlouhodobé meteorologické modely uvádějí, že nadcházející podzim i zima budou teplotně nadprůměrné. Vedro dominovalo ve většině západní Evropy v průběhu léta a byť se očekává, že teplota do října poklesne, i nadále bude z britských ostrovů do Francie a Německa proudit příliv teplého vzduchu.

"Teploty budou v průměru o 1 až 3 stupně nad průměrem," tvrdí meteorolog společnosti AccuWeather Alcana Repperta. Ve střední a západní Evropě se dokonce očekává ještě vyšší odchylka od průměru.

Výrazný pokles teploty se očekává v listopadu, a to především na západě Evropy. Z Velké Británie totiž budou do severní Francie a západního Německa proudit četné srážky. 

Podle meteorologa Tylera Royse se očekává, že v pobřeží Portugalska a Francie mohou dokonce zasáhnout jedna nebo dvě silné bouře a dojde k opětovnému naplnění vyschlých vodních toků.

Deštivý listopad se ale očekává i na dalších místech Evropy, zatímco Itálii a Řecko by měly bičovat bouřky. Lijáky tak zastaví obavy z požárů, ale přinesou riziko bleskových povodní a sesuvů půdy, zejména v oblastech, které v posledních letech sužovaly požáry. 

Deštivé počasí počasí také srazí teploty především v jižní části Evropy. Zatímco září bude teplotně nadprůměrné, očekává se, že teploty od října do listopadu by se měly držet jen mírně nad normálem.

O poznání odlišná bude situace na východě Evropy. Podle meteorologů bude několik nadcházejících měsíců nadále připomínat léto. Teplo podle meteorologů vyvolá pocit, že léto odmítá z této části Evropy odejít. Sucho bude přetrvávat a déšť bude k vidění jen vzácně.

Zima? Sníh letos nečekejme

Většina posledních zim byla nadprůměrně teplá a meteorologové neočekávají, že by tomu letos mělo být jinak. Přesto by v prosinci mělo dojít k výraznějšímu teplotnímu poklesu.

Podle britských předpovědí by se teplota v Česku měla pohybovat v průběhu prosince kolem šesti stupňů. Ve vyšších nadmořských výškách se sice se sněhem setkáme, na většině území republiky bude ale spíše vzácností.

Vánoce "na blátě" jsou tak podle odborníků pravděpodobnější, než ty zasněžené. Teplotní obrat by ale mohl přijít v průběhu příštího roku, kdy by se zejména v lednu a únoru mohly dostavit větší mrazy.

Nahrává tomu jak narušená cirkulace vzduchu, tak nižší sluneční aktivity. Ty by mohly přispět k tomu, že teploty se budou počátkem příštího roku pohybovat spíše pod bodem mrazu.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko čeká další teplotní skok. Předpověď na prodloužený víkend

25.09.2018 22:07 Aktualizováno Ostrava/Olomouc - V Beskydech dnes v noci napadl první sníh nadcházející zimy. Sněhový poprašek byl…

Předpověď počasí na noc a středu 26. září

25.09.2018 09:12 Praha - Tlaková výše bude postupovat ze střední Evropy dále k východu, po její zadní straně k nám…

Orkán zdevastoval Česko: Nic takového jsem nikdy neviděl, popsal svědek.…

24.09.2018 15:14 Aktualizováno Celá ČR - Vichr, který dosahoval až síly orkánu, v neděli večer zasáhl od západu Česko a rychle se…

V Krkonoších napadl první sníh. Předpověď na týden

24.09.2018 13:19 Aktualizováno Pec pod Sněžkou - Na hřebenech Krkonoš v noci na dnešek napadl první sníh nadcházející zimy.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější o Počasí

reklama
reklama