Horký podzim a zima bez sněhu? Velká předpověď do konce roku

Praha - Astronomický podzim sice klepe na dveře, teploty ale v některých dnech nadále připomínají parné léto. Podle zahraničních modelů předpovědi počasí tomu nebude v následujících měsících jinak a sníh bude v Evropě v blížící se zimě spíše výjimkou.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Počasí

Dlouhodobé meteorologické modely uvádějí, že nadcházející podzim i zima budou teplotně nadprůměrné. Vedro dominovalo ve většině západní Evropy v průběhu léta a byť se očekává, že teplota do října poklesne, i nadále bude z britských ostrovů do Francie a Německa proudit příliv teplého vzduchu.

"Teploty budou v průměru o 1 až 3 stupně nad průměrem," tvrdí meteorolog společnosti AccuWeather Alcana Repperta. Ve střední a západní Evropě se dokonce očekává ještě vyšší odchylka od průměru.

Výrazný pokles teploty se očekává v listopadu, a to především na západě Evropy. Z Velké Británie totiž budou do severní Francie a západního Německa proudit četné srážky. 

Podle meteorologa Tylera Royse se očekává, že v pobřeží Portugalska a Francie mohou dokonce zasáhnout jedna nebo dvě silné bouře a dojde k opětovnému naplnění vyschlých vodních toků.

Deštivý listopad se ale očekává i na dalších místech Evropy, zatímco Itálii a Řecko by měly bičovat bouřky. Lijáky tak zastaví obavy z požárů, ale přinesou riziko bleskových povodní a sesuvů půdy, zejména v oblastech, které v posledních letech sužovaly požáry. 

Deštivé počasí počasí také srazí teploty především v jižní části Evropy. Zatímco září bude teplotně nadprůměrné, očekává se, že teploty od října do listopadu by se měly držet jen mírně nad normálem.

O poznání odlišná bude situace na východě Evropy. Podle meteorologů bude několik nadcházejících měsíců nadále připomínat léto. Teplo podle meteorologů vyvolá pocit, že léto odmítá z této části Evropy odejít. Sucho bude přetrvávat a déšť bude k vidění jen vzácně.

Zima? Sníh letos nečekejme

Většina posledních zim byla nadprůměrně teplá a meteorologové neočekávají, že by tomu letos mělo být jinak. Přesto by v prosinci mělo dojít k výraznějšímu teplotnímu poklesu.

Podle britských předpovědí by se teplota v Česku měla pohybovat v průběhu prosince kolem šesti stupňů. Ve vyšších nadmořských výškách se sice se sněhem setkáme, na většině území republiky bude ale spíše vzácností.

Vánoce "na blátě" jsou tak podle odborníků pravděpodobnější, než ty zasněžené. Teplotní obrat by ale mohl přijít v průběhu příštího roku, kdy by se zejména v lednu a únoru mohly dostavit větší mrazy.

Nahrává tomu jak narušená cirkulace vzduchu, tak nižší sluneční aktivity. Ty by mohly přispět k tomu, že teploty se budou počátkem příštího roku pohybovat spíše pod bodem mrazu.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na noc a středu 23. ledna

22.01.2019 09:34 Nad centrálním Středomořím se prohloubí tlaková níže a během dne částečně ovlivní i počasí u nás,…

Slezsko a Moravu i dnes trápí smog. Omezte jízdu autem, nabádají…

22.01.2019 08:54 Aktualizováno V Moravskoslezském kraji jsou stále nepříznivé rozptylové podmínky. Imisní limit 50 mikrogramů na…

Měsíc silných mrazů, pak 20 stupňů? Dlouhodobá předpověď ukazuje, kdy…

22.01.2019 08:38 Česko svírá nejchladnější týden letošní zimy, ano po něm ale nebude zcela vyhráno. Dlouhodobé…

Mrazy svírají Česko: Teploty v noci klesly k minus 30 stupňům

22.01.2019 07:41 Na šumavské stanici Jezerní slať - Perla naměřili dnes v noci meteorologové minus 29,2 stupně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama