Velká podzimní předpověď: Mrazy v Česku? Kdy se přižene husté sněžení?

Po několika teplých dnech dnes Česko sevřelo chladné počasí a teploty klesající pod 20 stupňů. Do konce roku už se podle meteorologů vyšších teplot nedočkáme, naopak budou v říjnu klesat ještě níže.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ranní rosa, příroda

Teploty kolem 20 °C, které v Česku panovaly v posledních dnech, jsou pro letošní rok minulostí. Následující týdny budou naopak chladné a doprovázené přízemními mrazíky.

Mrazy budou v Česku zejména v noci a po ránu. Ostatně už v neděli klesnou minimální noční teploty a -2 °C. A i když se příští týden mírně oteplí, teploty by se měly držet kolem 15 °C.

Výjimkou může být příští víkend, kdy by mohly teploty stoupnout ke 20 °C. Zbylé říjnové týdny budou teplotně průměrné až slabě nadprůměrné a průměrné týdenní minimální teploty se budou pohybovat kolem 5 °C.

Naopak průměrné týdenní maximální teploty vystoupají ještě až na 15 °C. Srážkově meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu očekávají celé období průměrné až podprůměrné. 

Postupné ochlazování by podle britských modelů mělo pokračovat v listopadu a ačkoliv by vrcholky hor už měly být pod sněhem, v nížinách se ho zřejmě ještě nedočkáme. 

V prosinci by se teplota v Česku měla pohybovat kolem šesti stupňů. Ve vyšších nadmořských výškách se sice se sněhem setkáme, na většině území republiky bude ale spíše vzácností. 

Vánoce "na blátě" jsou tak podle odborníků pravděpodobnější, než ty zasněžené. Teplotní obrat by ale mohl přijít v průběhu příštího roku, kdy by se zejména v lednu a únoru mohly dostavit větší mrazy.

Nahrává tomu jak narušená cirkulace vzduchu, tak nižší sluneční aktivity. Ty by mohly přispět k tomu, že teploty se budou počátkem příštího roku pohybovat spíše pod bodem mrazu.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na noc a středu 14. listopadu

13.11.2018 09:46 Nad naším územím se bude udržovat tlaková výše, informuje chmi.cz.

Předpověď počasí na noc a úterý 13. listopadu

12.11.2018 09:35 Přes naše území bude postupovat k východu slábnoucí studená fronta, informuje chmi.cz

Do Česka se žene mráz, teploty spadnou pod nulu. Předpověď na týden

12.11.2018 08:25 Babí léto skončilo a do Česka přichází ochlazení. Teploty začnou v průběhu týdne klesat a v noci…

Velká předpověď na Vánoce: Napadne letos vůbec sníh?

11.11.2018 22:30 Aktualizováno V posledních sice počasí láme teplotní rekordy a stoupá k 20 stupňům, už příští týden se ale tento…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama