Velká podzimní předpověď: Mrazy v Česku? Kdy se přižene husté sněžení?

Po několika teplých dnech dnes Česko sevřelo chladné počasí a teploty klesající pod 20 stupňů. Do konce roku už se podle meteorologů vyšších teplot nedočkáme, naopak budou v říjnu klesat ještě níže.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ranní rosa, příroda

Teploty kolem 20 °C, které v Česku panovaly v posledních dnech, jsou pro letošní rok minulostí. Následující týdny budou naopak chladné a doprovázené přízemními mrazíky.

Mrazy budou v Česku zejména v noci a po ránu. Ostatně už v neděli klesnou minimální noční teploty a -2 °C. A i když se příští týden mírně oteplí, teploty by se měly držet kolem 15 °C.

Výjimkou může být příští víkend, kdy by mohly teploty stoupnout ke 20 °C. Zbylé říjnové týdny budou teplotně průměrné až slabě nadprůměrné a průměrné týdenní minimální teploty se budou pohybovat kolem 5 °C.

Naopak průměrné týdenní maximální teploty vystoupají ještě až na 15 °C. Srážkově meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu očekávají celé období průměrné až podprůměrné. 

Postupné ochlazování by podle britských modelů mělo pokračovat v listopadu a ačkoliv by vrcholky hor už měly být pod sněhem, v nížinách se ho zřejmě ještě nedočkáme. 

V prosinci by se teplota v Česku měla pohybovat kolem šesti stupňů. Ve vyšších nadmořských výškách se sice se sněhem setkáme, na většině území republiky bude ale spíše vzácností. 

Vánoce "na blátě" jsou tak podle odborníků pravděpodobnější, než ty zasněžené. Teplotní obrat by ale mohl přijít v průběhu příštího roku, kdy by se zejména v lednu a únoru mohly dostavit větší mrazy.

Nahrává tomu jak narušená cirkulace vzduchu, tak nižší sluneční aktivity. Ty by mohly přispět k tomu, že teploty se budou počátkem příštího roku pohybovat spíše pod bodem mrazu.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na noc a neděli 20. ledna

19.01.2019 19:52 Nad střední Evropou se bude udržovat nevýrazné tlakové pole, informuje chmu.cz.

Teploty spadnou na -15 stupňů. Česko zasáhnou velmi silné mrazy

19.01.2019 15:29 Aktualizováno Příští týden zasáhnou Česko velmi silné mrazy, při nichž teploty spadnou hluboko pod nulu.…

Česko zasáhla extrémní zima, v noci bylo -32 stupňů. Příští týden bude…

19.01.2019 13:35 Aktualizováno Teploty v Česku v noci a ráno klesaly hluboko pod bod mrazu. V mrazových kotlinách dosahovaly…

Česko pod náporem sněhu. Řidiči by měli zbystřit

19.01.2019 09:44 Na některých místech Česka musí řidiči stále dodržovat zvýšenou opatrnost. V Beskydech leží ujetá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama