Velká podzimní předpověď: Mrazy v Česku? Kdy se přižene husté sněžení?

Po několika teplých dnech dnes Česko sevřelo chladné počasí a teploty klesající pod 20 stupňů. Do konce roku už se podle meteorologů vyšších teplot nedočkáme, naopak budou v říjnu klesat ještě níže.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ranní rosa, příroda

Teploty kolem 20 °C, které v Česku panovaly v posledních dnech, jsou pro letošní rok minulostí. Následující týdny budou naopak chladné a doprovázené přízemními mrazíky.

Mrazy budou v Česku zejména v noci a po ránu. Ostatně už v neděli klesnou minimální noční teploty a -2 °C. A i když se příští týden mírně oteplí, teploty by se měly držet kolem 15 °C.

Výjimkou může být příští víkend, kdy by mohly teploty stoupnout ke 20 °C. Zbylé říjnové týdny budou teplotně průměrné až slabě nadprůměrné a průměrné týdenní minimální teploty se budou pohybovat kolem 5 °C.

Naopak průměrné týdenní maximální teploty vystoupají ještě až na 15 °C. Srážkově meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu očekávají celé období průměrné až podprůměrné. 

Postupné ochlazování by podle britských modelů mělo pokračovat v listopadu a ačkoliv by vrcholky hor už měly být pod sněhem, v nížinách se ho zřejmě ještě nedočkáme. 

V prosinci by se teplota v Česku měla pohybovat kolem šesti stupňů. Ve vyšších nadmořských výškách se sice se sněhem setkáme, na většině území republiky bude ale spíše vzácností. 

Vánoce "na blátě" jsou tak podle odborníků pravděpodobnější, než ty zasněžené. Teplotní obrat by ale mohl přijít v průběhu příštího roku, kdy by se zejména v lednu a únoru mohly dostavit větší mrazy.

Nahrává tomu jak narušená cirkulace vzduchu, tak nižší sluneční aktivity. Ty by mohly přispět k tomu, že teploty se budou počátkem příštího roku pohybovat spíše pod bodem mrazu.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Krkonoších se samovolně utrhla lavina, měla několik set metrů

21.03.2019 17:14 Aktualizováno V Kotelních jámách v Krkonoších odpoledne sjela lavina o délce několika set metrů. Nikoho…

Češi si kvůli počasí připlatí, z peněženek vytáhnou miliardy

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Lidé budou muset ze svých kapes vytáhnout miliardy korun. To jsou částky, které naši republiku…

O víkendu bude 20 stupňů a vrátí se sníh. Velká předpověď počasí

21.03.2019 10:41 Aktualizováno Po ochlazení, které Česko zasáhlo na počátku týdne, se opět začíná oteplovat. Do víkendu teploty…

Předpověď počasí na noc a pátek 22. března

21.03.2019 08:51 Nad západní a střední Evropou se bude udržovat rozsáhlá tlaková výše, která se bude zvolna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama