Českem se prohnala dvě tornáda, vyvracela stromy a zničila stodolu

Bouře Fabienne, která se Českem prohnala 23. září,s sebou s přinesla i dvě tornáda. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústa v s tím, že prověřuje výskyt i třetího tornáda.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Českem se prohnána dvě tornáda

První tornádo se prohnalo nedaleko obce Horšov asi 1 km severozápadně od Horšovského Týna v okrese Domažlice). Na základě zdokumentovaných škod bylo následně klasifikováno jako tornádo o intenzitě EF1 (případně EF2) s nárazy větru dosahující až 217 km/h. 

Meteorologové uvádějí, že vzhledem k pokročilé denní době, a s ní souvisejícími nevhodnými světelnými podmínkami, pravděpodobně neexistuje obrazový záznam průběhu samotného jevu. „Doba trvání jevu byla odhadnuta na méně než 5 minut,“ říkají experti.

Živel u Horšova poničit především menší lesík, kde zřejmě větrný úkaz začal. Svědci našli na místě vyvrácené stromy, včetně poškozeného památného stromu z konce 18. století, informuje web http://tornada-cz.cz.

Tornádo se následně pohybovalo přes pole k tamnímu statku, kde úplně zbořilo pravou stranu čelní zdi stodoly. Navíc poškodil také osmitunový návěs. Nakonec se vír posunul ještě dál k rozcestí severně od Horšova, kde vyvrátil vrostlou lípu, která spadla na automobil. 

„Druhý případ, na Rakovnicku, je též už potvrzený a šlo o zřejmě o působení tornáda v kombinaci s microbursty. Čeká se ale na konečné zhodnocení intenzity jevu, ale i zpracovaní bohaté dokumentace škod a textu do podoby finálního článku,“ píše se na facebookové stránce ČHMU.

Třetí možný výskyt tornáda ještě meteorologové prověřují na jihu Čech. „Převážná většina škod větrem v souvislosti s bouřkovou linií byla ale způsobena pravděpodobným derechem, tedy rozsáhlou a silnou větrnou bouří způsobenou bouřkovým systémem a postihující velké území,“ dodávají odborníci.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Třetina Česka je vyprahlá. Brzy může nastat opačný extrém, varuje biolog

21.02.2019 14:15 Aktualizováno Na třetině území České republiky jsou podzemní vody před začátkem jara ve stavu silného nebo…

Předpověď počasí na noc a pátek 22. února

21.02.2019 09:19 Za studenou frontou se bude rozšiřovat ze Skandinávie nad střední Evropu tlaková výše, informuje…

Do Česka se vrací zima. O víkendu přijde teplotní šok, teploty spadnou…

21.02.2019 08:04 Počasí si s Českem poslední dny pohrává a jinak tomu nebude ani o víkendu. Zatímco teploty…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 21. února

20.02.2019 09:01 Po okraji rozsáhlé tlakové výše, která se bude přesunovat z Alp nad západní Evropu, bude postupovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama