Česko má za sebou nadprůměrně teplý den, padaly rekordy

Česká republika dnes zažila další nadprůměrně teplý den, na některých místech teploty dosahovaly k 23 stupňům Celsia. Stejně jako v pondělí ale padl pouze jeden teplotní rekord. Zaznamenala ho stanice v obci Velichovky na Náchodsku, kde bylo 21,9 stupně Celsia. ČTK to řekl meteorolog Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Přidejte svůj názor

Počasí

Alespoň jeden teplotní rekord tak padl už sedmý den v řadě. Od středy do neděle jich ale každý den bylo několik desítek. "Důvodem, proč dnes nebylo rekordů více, jsou zejména roky 1990, 2017 a částečně také 1967, kdy byl 16. říjen velice teplý," uvedl Hanzlík.

Teploty v Česku jsou stále výrazně nad normálem. Nejstarší meteorologická stanice v ČR uvádí jako dlouhodobý průměr pro 16. října deset stupňů Celsia, dnes bylo na mnoha místech více než 20 stupňů. "Nejtepleji bylo na severovýchodě země, nejvíc pak naměřili v Bohumíně-Záblatí, a to 23,1 stupně," dodal Hanzlík.

Věděcký tým Intersucho na svém twitteru upozornil na to, že nejen na Moravě opět vykvetly stromy. "Kromě tohoto projevu babího léta se rozšířilo i sucho. Aktuálně je na 71,1 procenta území ČR, z toho na 30 procentech je sucho výrazné. Teplé počasí podpořilo vzcházení ozimů, ale vláha někde i výrazně chybí," uvedli vědci.

V dalších dnech se má postupně ochlazovat. Ve středu bude v Čechách polojasno až jasno, na východě území oblačno až zataženo, může také slabě pršet. Nejvyšší teploty budou mezi 16 až 20 stupni Celsia.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 15. listopadu

14.11.2018 09:18 Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková výše nad východní Evropou, informuje chmi.cz.

V Česku začne mrznout a sněžit. Počasí čeká radikální zlom

14.11.2018 08:34 Teploty dosahující 20 stupňů jsou ty tam. Letos se jich podle meteorologů už nedočkáme, naopak…

Předpověď počasí na noc a středu 14. listopadu

13.11.2018 09:46 Nad naším územím se bude udržovat tlaková výše, informuje chmi.cz.

Předpověď počasí na noc a úterý 13. listopadu

12.11.2018 09:35 Přes naše území bude postupovat k východu slábnoucí studená fronta, informuje chmi.cz

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama