Česko má za sebou nadprůměrně teplý den, padaly rekordy

Česká republika dnes zažila další nadprůměrně teplý den, na některých místech teploty dosahovaly k 23 stupňům Celsia. Stejně jako v pondělí ale padl pouze jeden teplotní rekord. Zaznamenala ho stanice v obci Velichovky na Náchodsku, kde bylo 21,9 stupně Celsia. ČTK to řekl meteorolog Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Přidejte svůj názor

Počasí

Alespoň jeden teplotní rekord tak padl už sedmý den v řadě. Od středy do neděle jich ale každý den bylo několik desítek. "Důvodem, proč dnes nebylo rekordů více, jsou zejména roky 1990, 2017 a částečně také 1967, kdy byl 16. říjen velice teplý," uvedl Hanzlík.

Teploty v Česku jsou stále výrazně nad normálem. Nejstarší meteorologická stanice v ČR uvádí jako dlouhodobý průměr pro 16. října deset stupňů Celsia, dnes bylo na mnoha místech více než 20 stupňů. "Nejtepleji bylo na severovýchodě země, nejvíc pak naměřili v Bohumíně-Záblatí, a to 23,1 stupně," dodal Hanzlík.

Věděcký tým Intersucho na svém twitteru upozornil na to, že nejen na Moravě opět vykvetly stromy. "Kromě tohoto projevu babího léta se rozšířilo i sucho. Aktuálně je na 71,1 procenta území ČR, z toho na 30 procentech je sucho výrazné. Teplé počasí podpořilo vzcházení ozimů, ale vláha někde i výrazně chybí," uvedli vědci.

V dalších dnech se má postupně ochlazovat. Ve středu bude v Čechách polojasno až jasno, na východě území oblačno až zataženo, může také slabě pršet. Nejvyšší teploty budou mezi 16 až 20 stupni Celsia.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zima až praští. Následující dvě noci budou velmi mrazivé, varují…

21.01.2019 12:29 Noci na úterý a na středu budou na Českomoravské vrchovině a na severovýchodě a východě České…

Předpověď počasí na noc a úterý 22. ledna

21.01.2019 09:13 Počasí u nás bude ještě ovlivňovat okraj tlakové výše, která bude postupovat přes Ukrajinu dále k…

Slezsko a Moravu dusí smog. Děti, nemocní a senioři by měli omezit pobyt…

21.01.2019 09:12 Aktualizováno V celém Moravskoslezském kraji už jsou výrazně zhoršené rozptylové podmínky. Kvůli vysokým…

Česko zasáhne extrémně mrazivý týden

21.01.2019 08:25 Dnes začíná pravděpodobně nejchladnější týden z celé letošní zimy. Teploty při něm budou klesat k …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama