Nedělní oslavy pokazí počasí. Jak bylo při vzniku ČSR přes 100 lety?

28. října 1918, v den vzniku Československa, bylo v českých zemích většinou zataženo, ojediněle pršelo a na horách ležel sníh. Nejvyšší teploty dosáhly osmi stupňů Celsia, na horách bylo pod nulou. Tuto neděli, kdy si země připomene sto let od založení samostatného státu, budou panovat podobné teploty, má ale víc pršet, uvedli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Před sto lety bylo na většině území zataženo. Přes den se přeháňky objevovaly hlavně na severovýchodě Moravy a taky na Slovensku, na hřebenech hor byly sněhové. "V horských polohách celý den přetrvávala teplota pod bodem mrazu a ležel zde sníh. Na Lysé hoře byla výška sněhové pokrývky 25 centimetrů," uvedla vedoucí oddělení všeobecné klimatologie ČHMÚ Lenka Crhová.

Odpolední teploty se 28. října 1918 nejčastěji pohybovaly mezi čtyřmi a osmi stupni Celsia. V Teplicích tehdy naměřili osm stupňů, v Českých Budějovicích o stupeň méně, v pražském Klementinu 7,7 stupně, v Brně-Pisárkách 7,6 stupně a v Opavě jen 5,7 stupně Celsia. Slunce se na obloze podle historických statistik ukázalo pouze na chvíli na jihozápadě Čech.

"Tehdy do střední Evropy pronikl chladný vzduch od severu. Naše území ovlivňovala tlaková výše se středem někde v oblasti dnešního trojmezí Německa, Švýcarska a Rakouska. Zároveň k nám od východu zasahovala tlaková níže se středem nad rumunským pobřežím Černého moře," uvedl meteorolog Jan Šrámek.

Nadcházející víkend bude nevlídný

Předpověď na sobotu (00-24):
Zataženo až oblačno, zpočátku místy déšť nebo přeháňky. Postupně od jihozápadu srážky četnější, na severozápadě jen ojediněle. V Čechách nad 900 m postupně srážky sněhové. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C, na východě až 12 °C. Mírný západní vítr 2 až 5 m/s se bude dne měnit na severní, informuje chmi.cz.

Předpověď na neděli (00-24):
Zataženo s občasným deštěm, zejména na východě a severovýchodě ojediněle srážky trvalejší. Zpočátku v Čechách, později už jen na severozápadě Čech nad 800 m srážky sněhové. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C, na jihovýchodě 9 až 5 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 9 °C, na Moravě 9 až 13 °C, na jihovýchodě až 18 °C. Mírný severovýchodní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na jižní Moravě postupně vítr jihovýchodní.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na noc a středu 23. ledna

22.01.2019 09:34 Nad centrálním Středomořím se prohloubí tlaková níže a během dne částečně ovlivní i počasí u nás,…

Slezsko a Moravu i dnes trápí smog. Omezte jízdu autem, nabádají…

22.01.2019 08:54 Aktualizováno V Moravskoslezském kraji jsou stále nepříznivé rozptylové podmínky. Imisní limit 50 mikrogramů na…

Měsíc silných mrazů, pak 20 stupňů? Dlouhodobá předpověď ukazuje, kdy…

22.01.2019 08:38 Česko svírá nejchladnější týden letošní zimy, ano po něm ale nebude zcela vyhráno. Dlouhodobé…

Mrazy svírají Česko: Teploty v noci klesly k minus 30 stupňům

22.01.2019 07:41 Na šumavské stanici Jezerní slať - Perla naměřili dnes v noci meteorologové minus 29,2 stupně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama