Jaké bude počasí na Vánoce? A kdy se ochladí? Ptali jsme se meteoroložky

ROZHOVOR - Počasí venku ničím nepřipomíná konec října a namísto podzimních teplot panují téměř ty letní. Podle meteoroložky společnosti Meteopress Dagmar Honsové se ochladí až 11. listopadu, na nějakou větší zimu si ale budeme asi muset počkat až do příštího roku. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz meteoroložka uvedla, že letošní prosinec bude teplotně připomínat spíše podzim, neboť Česko prožívá nejteplejší v historii měření.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Silnice v zimě, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ještě před pár dny se zdálo, že konečně přišel ten pravý sychravý podzim, nyní to ale vypadá, jako by Česko prožívalo druhé babí léto. Čím je aktuální oteplení způsobeno?

Do střední Evropy proudí velmi teplý vzduch od jihovýchodu až jihu a to kolem hluboké tlakové níže nad západní Evropou Vaia,  který přináší výrazně nadprůměrné teploty. K tomu bude převládat zmenšená oblačnost. Hovoříme o létě Všech svatých neboli malém babím létě.

Do kdy toto teplé počasí vydrží a kdy můžeme očekávat opětovný příchod podzimu?

Vypadá to, že nejméně ještě týden budou teploty nadprůměrné a že mírné ochlazení přinesou jen přechody slabých studených front. Ochlazení přinese přesně sv. Martin tj. 11. listopad.

Lze už nyní předpovědět, jaký bude začátek zimy? Zatím se zdá, jakoby se chladnému počasí do Česka moc nechtělo…

Pokud budeme vycházet ze sezonních předpovědí velkých světových center - potom to vypadá, že prosinec bude v Evropě střední dalším teplotně nadprůměrným měsícem a že bude připomínat spíše podzim, než zimu.

V Česku celé léto panovalo rekordní sucho. Jaká je situace nyní? Začala se zlepšovat, nebo těch několik deštivých dní prakticky nic nezměnilo?

Září a říjen už do Česka přinesly srážkové úhrny lehce nadnormální s porovnáním s dlouhodobým normálem, zároveň se snížil výpar a skončilo vegetační období, takže se vláha dostala do půdy. Nicméně ani tyto srážky sucho nezažehnaly.

Co znamená suché léto pro podzimní a zimní období? Projeví se nějak?

Spíše se suchá zima bez sněhu projeví na jaře a v létě dalšího roku - právě odtávající sníh z nižších nadmořských výšek dokáže doplnit hladinu podzemní vody. Kvůli suchému létu je stále málo vody v rybnících,  nádržích a v řekách jsou nízké průtoky. Pokud by tak přišly silné mrazy, bude vodní plocha lépe zamrzat. Na druhou stranu rostliny mohou být suchem více oslabeny a silné mrazy je mohou poškodit. A samozřejmě platí i to,  že i nadále musíme s vodou šetřit.

Jak zatím vypadá letošní rok z pohledu teplotních rekordů? Můžeme hovořit o teplejším roce, než loni nebo předloni?

Období od začátku dubna je zatím tím nejteplejším v historii klementinského měření v Praze. A zatím to na prudký zlom v počasí nevypadá - takže letošní rok bude s největší pravděpodobností teplejší než předchozí roky.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí: Kdy Česko zasáhnou první jarní bouřky?

05.04.2020 19:22 Aktualizováno Příští týden se v Česku rapidně oteplí. Teploty se v maximech budou celý týden držet nad 20 stupni.…

Předpověď na noc a pondělí 6. dubna

05.04.2020 08:17 Kolem tlakové výše nad východní Evropou k nám bude proudit teplý vzduch od jihu, informuje portal…

Meteorologové mění předpověď: Počasí bude teplejší než se myslelo

04.04.2020 17:50 Aktualizováno Příští týden do Česka přijde to pravé jaro. Teploty ale porostou výše, než se původně uvádělo.…

Počasí: Zesílí vítr. Bude to foukat hlavně na severu Čech, varují…

04.04.2020 16:34 Meteorologové upozorňují na silný vítr, který se může v noci na pondělí a v pondělí vyskytovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy