Na Česko se ženou arktické mrazy, bude opět chumelit

Po krátkém oteplení se do Česka opět vrátí mrazy, příští týden by podle meteorologů mohla teplota v noci klesat až k -10 °C, přes den by pak mělo být kolem nuly. Také bychom se měli připravit na novou sněhovou pokrývku a to nejen ve vyšších polohách. Rozdíl teplot čekejte o dvacet stupnů.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Zimní počasí, ilustrační foto

Od jihovýchodu k nám proudí teplý vzduch, to se ale podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) brzy změní. Už v sobotu k nám začne pronikat chladnější vzduch, v polovině týdne pak pořádně přituhne.

"V polovině týdne bude vliv tlakové níže nad Středomořím slábnout a ze severní nad východní Evropu postoupí tlaková výše a kolem ní bude na naše území proudit studený vzduch od severovýchodu až východu," uvádí ČHMÚ.

V pátek v noci teploty klesaly k 3 až -1 °C, ráno se díky slabému mrholení mohla objevovat ledovka. Přes den teplota vystoupá k 3 až 7 °C. Zpočátku zatažená obloha by se podle ČHMÚ měla během dne protrhávat.

I v sobotu by mělo být většinou zataženo, místy můžeme očekávat mlhy a mrholení. Postupně od západu by se měl objevovat déšť, v polohách nad 1000 metrů nad mořem budou srážky smíšené nebo sněhové. Teplota v noci by se měla pohybovat mezi 1 až 5 °C, přes den pak bude kolem 3 až 7 °C.

V neděli by podle meteorologů měla v noci teplota klesnout pod bod mrazu, v Čechách by při zmenšené oblačnosti mohlo být i kolem -3 °C. Přes den by pak mělo být kolem 3 až 7 °C. Srážky by se měly objevovat jen ojediněle.

Už v pondělí nás čeká mírné ochlazení k 1 až 5 °C, podle meteorologů by pak postupně během dne mělo zejména na jižní polovině našeho území pršet, v polohách nad 600 metrů se pak budou objevovat srážky smíšené nebo sněhové.

Úterý přinese občasné sněžení i do nižších poloh, pod 300 metrů by se měl objevovat déšť se sněhem. Teplota klesne k -2 až 2 °C. Čerstvý severovýchodní vítr by mohl v nárazech dosahovat rychlosti až 15 metrů za sekundu.

Od středy do pátku by pak podle ČHMÚ měly udeřit pořádné mrazy. Teploty v noci budou klesat k -3 až -8 °C, na sněhové pokrývce by mohlo být až -10 °C. Přes den se pak bude teplota pohybovat kolem -3 až 2 °C. Zejména v závěru období by mělo ojediněle sněžit.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněhová kalamita v Česku: Zavřené dálnice, nabouraná auta, lidé bez proudu

12.12.2018 22:00 Aktualizováno Sníh a ledovka dnes zkomplikovaly dopravu v Česku. Řidiči měli problémy především v horských…

Provoz na D1 zkolaboval kvůli sněžení. Auta uvázla v koloně, chybí…

12.12.2018 20:48 Aktualizováno Sněžení dnes odpoledne zastavilo na čtyři hodiny dálnici D1 na Vysočině. Kolony se vytvořily kolem…

Vody v Česku je už dost? Omyl. Listopad byl druhý nejsušší v historii…

12.12.2018 13:54 Letošní listopad byl druhý nejsušší v historii meteorologického měření. Za měsíc spadlo v Česku v…

Česko pokryje náledí, bude to klouzat. Meteorologové vydali novou výstrahu

12.12.2018 11:26 Silnice a chodníky v nižších a středních polohách v Česku mohou od dnešního večera klouzat. Na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama