Teploměry ukazují i 14 stupňů. Proč je v prosinci takové teplo?

Navzdory tomu, že je začátek prosince a Vánoce na dohled, šplhají teploty až ke 14 stupňům. V Česku proto v posledních dnech padají teplotní rekordy a na příval sněhu to jen tak nevypadá. Čím je toto teplo způsobeno a jak dlouho se udrží?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Západ slunce, ilustrační fotografie

Příval teplého počasí se do Česka dostal o víkendu, kdy se ve střední Evropě vlivem nižšího tlaku se středem mezi Britskými ostrovy a Skandinávií oteplilo.

Začal k nám zprvu od jihozápadu, poté od západu proudit teplý a vlhký oceánský vzduch, který do České republiky přinesl deště, ale i teplotní rekordy. 

Díky tomu začaly teploty stoupat k deseti stupňům, v Čechách dokonce rtuti teploměrů ve velkém tuto hranici překračovaly. Nejtepleji bylo v pražských Komořanech, kde meteorologové naměřili 14 °C.

Teploty kolem deseti stupňů by se ale měly udržet. I dnes navzdory deštivému počasí by měly nejvyšší denní teploty dosahovat 6 až 10 °C. Pokles přijde už ve středu, kdy nejvyšší denní teploty klesnou na 1 až 5 °C, a ve čtvrtek, kdy bude ještě o stupeň méně.

Chladné počasí ale nevydrží dlouho. Už v pátek se budou nejvyšší denní teploty pohybovat kolem 6 až 10 °C, na východě kolem 4 °C. V sobotu a v neděli teploty mírně klesnou na  4 až 8 °C.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaro je tu? V Česku dnes padlo 79 teplotních rekordů

18.02.2019 18:18 V Česku opět padaly teplotní rekordy. Dnes je zaznamenalo 79 z celkem 151 stanic, které měří…

Jak daleko do budoucna lze spolehlivě předpovědět počasí?

18.02.2019 13:43 Aktualizováno Předpověď počasí je věda založená na řadě výpočtů, modelů a znalosti fyzikálních zákonitostí. Jenže…

Předpověď počasí na noc a úterý 19. února

18.02.2019 09:03 Vliv tlakové výše nad východní Evropou na počasí u nás zeslábne a přes naše území bude od…

Vedro a prudké ochlazení? Velká předpověď počasí do března

17.02.2019 22:07 Aktualizováno Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné. Nezvykle teplo by mělo být především hned v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama