Jaké počasí bude v roce 2019? Meteorologové prozradili, co říkají modely

Jaké budou první měsíce nového roku? Pokud se zeptáte meteorologů, řeknou vám, že je příliš brzy na předpovědi, protože spolehlivou predikci lze provést jen v řádu dnů. Přesto vědci na základě modelů dokáží naznačit, jak asi bude počasí v lednu či v únoru vypadat.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Americký meteorolog Joe Bastardi například uvádí, že existuje velká šance, že USA prožije drsnou zimu. Naznačil také, že evropská zima by měla být normální nebo dokonce chladnější oproti dlouhodobým průměrům. 

I evropské modely pak naopak ukazují, že starý kontinent může očekávat o něco chladnější zimu, než je běžné. V prosinci podle těchto modelů většina Evropy zaznamená teploty mírně nadprůměrné, přičemž severozápadní Evropa bude spíše v normálu.

Předpokládá se však, že se v lednu trochu ochladí. V lednu podle simulace meteorologů z Evropského střediska pro střednědobé předpovědi počasí bude ve většině Evropy normální. V severní Evropě by mělo být až o 1,5 stupně méně oproti průměru. Česko by na tom mělo být o něco lépe, teploty by se měly pohybovat asi 0,5 až 1 stupeň pod normálem.

Už v únoru by se ale teploty měly dostat opět na průměr. Tepleji o 0,5 až 1,5 stupně bude především na východě Evropy včetně východního Slovensku. Počasí v Česku by ale mělo být srovnatelné s počasím v jiných letech.

Pokud to shrneme, podle těchto projekcí nás očekává teplotně průměrný nebo mírně podprůměrný leden i únor. Žádné extrémy tedy podle nich očekávat nelze.

Poněkud odlišně to vidí německý meteorolog Dominik Jung, který vychází z modelu GFS. Ten ve své sezónní projekci poukazoval na to, že Evropu může ovlivnit teplejší proud z Atlantského oceánu, díky čemuž by počasí mohlo být vlhčí a teplejší. V lednu až o tři stupně a v lednu o jeden až dva stupně.

Experti ovšem zdůrazňují, že všechny sezónní projekce jsou plné nejistoty a že počasí nakonec často dokáže meteorology pořádně překvapit.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oteplování se projevuje i v peněženkách Čechů, každý rok zaplatíme miliardy

23.03.2019 11:46 Aktualizováno Lidé budou muset ze svých kapes vytáhnout miliardy korun. To jsou částky, které naši republiku…

Předpověď počasí na noc a neděli 24. března

23.03.2019 09:20 Přes naše území bude od severozápadu zvolna postupovat studená fronta, informuje portal.chmi.cz.

Počasí se pokazí: Jaro začne pádem teplot, žene se silný vítr. Předpověď…

23.03.2019 07:45 Přes severní Německo bude postupovat studená fronta, která začne v sobotu večer ovlivňovat počasí v…

O víkendu bude 20 stupňů a vrátí se sníh. Velká předpověď počasí

23.03.2019 07:26 Aktualizováno Po ochlazení, které Česko zasáhlo na počátku týdne, se opět začíná oteplovat. Do víkendu teploty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama