Bílé Vánoce? V nížinách spíš mýtus, než realita, ukazují data

Kdo chce zažít bílé Vánoce, měl by vyrazit na hory. V nížinách zpravidla okolo Štědrého dne sníh neleží, jinak tomu podle dostupných předpovědí nebude ani letos. Na území České republiky obecně dochází k úbytku sněhové pokrývky, i na horách jde až o desítky centimetrů během necelých šesti dekád.

Přidejte svůj názor

Zima, ilustrační fotografie.
doporučujeme

„Bílé Vánoce budou pouze na horách,“ odpověděla serveru EuroZprávy.cz meteoroložka Dagmar Honsová na tradiční dotaz mnohých z nás, kteří by si přáli svátky plné sněhu. Pravdou však je, že v nížinách se o Vánocích sněhu dočkáme málokdy.

Třeba stanice v Praze-Libuši, která funguje od roku 1971, zaznamenala o Vánocích, přesněji mezi 18. a 31. prosincem, jen třikrát během své existence vyšší sněhovou nadílku než 5 cm. V roce 2010 tu překonala hranici 12 cm. Rekordní pražskou nadílku však zaznamenala v roce 1969 stanice v Ruzyni, tehdy tu leželo téměř 30 cm sněhu.

Nejníže položená meteorologická stanice u nás v Brně-Tuřanech hlásila v témže roce 16,3 cm sněhu. Tamní rekord drží skoro čtvrt metru sněhu, který tu ležel v roce 1981. Jen jedinkrát v novém tisíciletí tu meteorologové naměřili přes 10 cm, a to v roce 2002. Naopak v roce 2010 se Brnu sníh vyhnul téměř úplně.

Sněhu je v zimním období na území České republiky celkově méně než dřív. Platí, že čím výše je meteorologická stanice položena, tím větší rozdíly oproti předchozím letům hlásí. Nížinná stanice v brněnských Tuřanech hlásí i dnes velice podobná čísla jako před půlstoletím.

Naopak ve 1 322 metrech na Lysé hoře ubylo na přelomu února a března oproti období mezi roky 1961-90 až 15 centimetrů sněhu. Na začátku ledna a dubna zůstala čísla v dlouhodobém normálu, dokonce se najdou během zimy i krátká období, kdy na vrcholu leží více sněhu dnes, než bývalo zvykem.

Pro území České republiky nadále platí, že první sníh přichází už v říjnu, ovšem pouze na horách a většinou dlouho nevydrží. Po svátku sv. Martina už na hřebenech leží desítky centimetrů sněhu, tou dobou začíná padat i v nížinách.

Do konce března naopak sníh z většiny Česka mizí. Drží se už jen ve vyšších nadmořských výškách, zpravidla až do začátku května. Na zmiňované Lysé hoře se však čas od času vyskytuje ještě i v úvodu června.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nebezpečné počasí v Česku: Udeří silný vítr a mrznoucí déšť

25.01.2020 07:00 V průběhu příštího týdne udeří v Česku hned několik nebezpečných jevů. Objeví se mrznoucí mlhy,…

Zimní počasí se loučí. Teploty vyrostou na 12 stupňů

24.01.2020 22:04 Aktualizováno Zatímco víkend bude v Česku ještě mrazivý, příští týden teploty výrazně porostou. Ty noční…

O víkendu se počasí zkazí. Udeří krutá zima

24.01.2020 22:04 Aktualizováno O víkendu se v Česku prudce ochladí. Noční teploty klesnou až na -9, zatímco denní se budou…

Mrzne až praští. Na Jizerce klesla teplota pod minus 14 stupňů, pozor na…

24.01.2020 10:04 Aktualizováno V Libereckém kraji se přes noc výrazně ochladilo, teploty ráno klesly až k minus sedmi stupňům. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama