Bílé Vánoce? V nížinách spíš mýtus, než realita, ukazují data

Kdo chce zažít bílé Vánoce, měl by vyrazit na hory. V nížinách zpravidla okolo Štědrého dne sníh neleží, jinak tomu podle dostupných předpovědí nebude ani letos. Na území České republiky obecně dochází k úbytku sněhové pokrývky, i na horách jde až o desítky centimetrů během necelých šesti dekád.

Přidejte svůj názor

Zima, ilustrační fotografie.
doporučujeme

„Bílé Vánoce budou pouze na horách,“ odpověděla serveru EuroZprávy.cz meteoroložka Dagmar Honsová na tradiční dotaz mnohých z nás, kteří by si přáli svátky plné sněhu. Pravdou však je, že v nížinách se o Vánocích sněhu dočkáme málokdy.

Třeba stanice v Praze-Libuši, která funguje od roku 1971, zaznamenala o Vánocích, přesněji mezi 18. a 31. prosincem, jen třikrát během své existence vyšší sněhovou nadílku než 5 cm. V roce 2010 tu překonala hranici 12 cm. Rekordní pražskou nadílku však zaznamenala v roce 1969 stanice v Ruzyni, tehdy tu leželo téměř 30 cm sněhu.

Nejníže položená meteorologická stanice u nás v Brně-Tuřanech hlásila v témže roce 16,3 cm sněhu. Tamní rekord drží skoro čtvrt metru sněhu, který tu ležel v roce 1981. Jen jedinkrát v novém tisíciletí tu meteorologové naměřili přes 10 cm, a to v roce 2002. Naopak v roce 2010 se Brnu sníh vyhnul téměř úplně.

Sněhu je v zimním období na území České republiky celkově méně než dřív. Platí, že čím výše je meteorologická stanice položena, tím větší rozdíly oproti předchozím letům hlásí. Nížinná stanice v brněnských Tuřanech hlásí i dnes velice podobná čísla jako před půlstoletím.

Naopak ve 1 322 metrech na Lysé hoře ubylo na přelomu února a března oproti období mezi roky 1961-90 až 15 centimetrů sněhu. Na začátku ledna a dubna zůstala čísla v dlouhodobém normálu, dokonce se najdou během zimy i krátká období, kdy na vrcholu leží více sněhu dnes, než bývalo zvykem.

Pro území České republiky nadále platí, že první sníh přichází už v říjnu, ovšem pouze na horách a většinou dlouho nevydrží. Po svátku sv. Martina už na hřebenech leží desítky centimetrů sněhu, tou dobou začíná padat i v nížinách.

Do konce března naopak sníh z většiny Česka mizí. Drží se už jen ve vyšších nadmořských výškách, zpravidla až do začátku května. Na zmiňované Lysé hoře se však čas od času vyskytuje ještě i v úvodu června.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Léto v dubnu: Padají teplotní rekordy, bylo přes 25 stupňů

25.04.2019 16:55 Na východě Čech dnes na několika meteorologických stanicích, na nichž se měří déle než 20 let,…

loading...

Předpověď počasí na noc a pátek 26. dubna

25.04.2019 09:20 Příliv velmi teplého vzduchu ukončí zvlněná studená fronta, která odpoledne začne od západu…

Česko čeká na déšť. Bude zle, pokud v příštích týdnech víc nezaprší, říká…

25.04.2019 07:57 Srážky v nadcházejících týdnech rozhodnou o tom, jaké letos bude sucho. Pokud zaprší, ty nejhorší…

Zlom v počasí: Žene se bouřková fronta, na víkend se prudce ochladí

25.04.2019 07:15 Před studenou frontou, která se bude vlnit nad Německem, k nám zpočátku bude proudit velmi teplý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama