Velká předpověď počasí do května příštího roku: Čeká nás nezvyklá zima, kdy přijde jaro?

Českou republiku čeká poměrně teplá zima. Ukazují to zahraniční meteorologické modely, které předvídají, že zatímco v lednu se bude během dne ve většině případů teplota držet několik stupňů nad nulou, v polovině února by měla dokonce stoupat až k deseti stupňům.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Britský AccuWeather, Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí a Meteo France ve svých sezónních modelech uvádí, že letošní zima bude v některých částech Evropy studenější, než se očekávalo. Může za to oblast vysokého tlaku nad Grónskem a částí severního Atlantiku, zatímco na jih od Velké Británie směrem k Francii a Nizozemí se objeví oblast nízkého tlaku vzduchu.

To by podle meteorologů mělo přinést chladnější proudění vzduchu z Atlantiku a průměrné zimní teploty, které zasáhnou zejména sever a západ Evropy. Naopak srážkové bude zimní období až do dubna podprůměrné. "Během celého období pozorujeme náznaky průměrného množství srážek na severu Spojeného království a obecně kolem Grónska, Islandu, Severního Atlantiku a případně u Norska," uvádí Meteo France.

Zatímco severní a západní část Evropy bude sužována suchou a studenou zimou, v Česku by tak nízké teploty panovat neměly. Předpovědní modely ukazují, že by měly být první a druhý lednový týden z celého ledna nejchladnější. Ve druhém týdnu by se denní teploty měly pohybovat kolem -3 °C, noční pak klesnou až na -9 °C.

Od třetího lednového týdne by ale měly průměrné denní teploty stoupnout na 3 až 5 °C, nejnižší noční teploty se však budou po celý leden pohybovat pod bodem mrazu kolem -2 až -4 °C. To se změní až v únoru, kdy by se v první polovině měsíce měly teploty ještě pohybovat kolem nuly, v té druhé ale vystoupají na zhruba 8 °C. Podobně na tom budou teploty v noci, zatímco v první polovině února by se měly pohybovat kolem -8 °C, v té druhé už jen výjimečně klesnou pod nulu.

Březen by měl být opět v některých částech Evropy relativně chladný. Vysoký tlak vzduchu se bude proudit ze severu a západu Spojeného království dál k Islandu a Grónsku, což by podle zahraničních modelů mělo znamenat chladný konec zimy.

V České republice by ale teploty pod nulu měly klesnou už jen výjimečně a pouze v noci. Naopak, podle britského modelu by denní teploty měly v první polovině března pohybovat kolem 6 až 11 °C, i přesto se ale může objevit sněžení a celé období by mělo být bohaté na srážky, kterých si hojně užijeme i v druh polovině února.

Duben by měl být v Evropě ve znamení dešťů. Teplotně by měl být měsíc průměrný, díky proudění z Atlantiku bychom se ale měli dočkat nadprůměrného množství srážek. Naopak v květnu by se podle francouzského modelu měly začít objevovat náznaky léta. Teplotně by mohl být měsíc nadprůměrný, avšak suchý.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a pátek 19. července

18.07.2019 08:52 Přes naše území přejde okluzní fronta od západu. Za ní se k nám bude rozšiřovat nevýrazný výběžek…

Meteorologové změnili předpověď počasí na víkend: A pak přijde...

18.07.2019 08:15 Předpověď počasí nás zklame. Mnoho z nás se těšilo po chladných dnech na konečně teplejší dny s…

Meteorologové mění předpověď počasí: Po víkendových tropech přijde...

17.07.2019 21:53 Aktualizováno V Česku by se mělo konečně zase začít oteplovat. Během víkendy by se měly dokonce objevit tropické…

Předpověď na noc a čtvrtek 18. července

17.07.2019 08:57 Nad střední Evropou se bude nacházet nevýrazné tlakové pole, informuje portal.chmi.cz

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama