Jaké počasí bude za měsíc? Tlak na dlouhodobé předpovědi roste, i když jde spíš o věštění

Celospolečenský tlak na dlouhodobější předpovědi počasí je stále silnější, proto se některá světová předpovědní centra pustila do měsíčních či sezonních předpovědí. A to i přes to, že předpověď nebude nikdy zcela spolehlivá, uvedl dnes na brněnské konferenci o suchu v zemědělství klimatolog a spolutvůrce projektu InterSucho Pavel Zahradníček.

Přidejte svůj názor

Bouřky
doporučujeme

Například ze čtyř sezonních předpovědí pro letošní zimu dva hlásí pro střední Evropu teplotně nadprůměrnou zimu, dvě průměrnou. "Z toho už lze částečně usuzovat, že nebude tolik sněhu, aby pomohl dorovnat stav spodních i povrchových vod způsobený dlouhodobým srážkovým deficitem. Přitom by byl velmi potřeba," řekl Zahradníček.

Teplejší zima bude podle německého a britského předpovědního modelu. "Oba předpovídají ještě více teplejší zimu proti průměru ve východní Evropě," řekl Zahradníček. Evropský a francouzský model předpovídá průměrnou zimu, ve východní Evropě však také teplotně nadprůměrnou.

Podle Zahradníčka je například měsíční předpověď evropského centra pro předpověď spolehlivá, co se týče teplot. "Předpověď srážek však příliš nefunguje a všude hlásí model průměrné, na což se nelze moc spolehnout," řekl Zahradníček.

Tým InterSucha se od letoška snaží přijít s vlastní měsíční i sezonní předpovědí. Vytváří ji tak, že využije data šesti velkých světových předpovědních center, analyzuje je a poté zpracuje do předpovědi pro Česko, která by měla být lepší než předpověď pro rozsáhlejší území.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nebezpečí v Krkonoších kleslo, nově platí druhý lavinový stupeň

25.03.2019 09:41 Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes kleslo z třetího na druhý stupeň z pětibodové škály. Na…

Předpověď počasí na noc a úterý 26. března

25.03.2019 09:38 Po přední straně mohutné tlakové výše se středem nad Britskými ostrovy k nám bude proudit od severu…

Varování: Česko zasáhne silný vítr, déšť a sníh

25.03.2019 08:05 Po teplém víkendu se do Česka opět vrátily chladné teploty. Počínaje dneškem ve vyšších a středních…

Zvrat v počasí: Do Česka vpadl studený vzduch, bude i sněžit. Nová…

24.03.2019 23:36 Aktualizováno V sobotu naměřili meteorologové pomalu letní teploty, v neděli už ovšem do Česka proudil studený…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama