Jaké počasí bude za měsíc? Tlak na dlouhodobé předpovědi roste, i když jde spíš o věštění

Celospolečenský tlak na dlouhodobější předpovědi počasí je stále silnější, proto se některá světová předpovědní centra pustila do měsíčních či sezonních předpovědí. A to i přes to, že předpověď nebude nikdy zcela spolehlivá, uvedl dnes na brněnské konferenci o suchu v zemědělství klimatolog a spolutvůrce projektu InterSucho Pavel Zahradníček.

Přidejte svůj názor

Bouřky

Například ze čtyř sezonních předpovědí pro letošní zimu dva hlásí pro střední Evropu teplotně nadprůměrnou zimu, dvě průměrnou. "Z toho už lze částečně usuzovat, že nebude tolik sněhu, aby pomohl dorovnat stav spodních i povrchových vod způsobený dlouhodobým srážkovým deficitem. Přitom by byl velmi potřeba," řekl Zahradníček.

Teplejší zima bude podle německého a britského předpovědního modelu. "Oba předpovídají ještě více teplejší zimu proti průměru ve východní Evropě," řekl Zahradníček. Evropský a francouzský model předpovídá průměrnou zimu, ve východní Evropě však také teplotně nadprůměrnou.

Podle Zahradníčka je například měsíční předpověď evropského centra pro předpověď spolehlivá, co se týče teplot. "Předpověď srážek však příliš nefunguje a všude hlásí model průměrné, na což se nelze moc spolehnout," řekl Zahradníček.

Tým InterSucha se od letoška snaží přijít s vlastní měsíční i sezonní předpovědí. Vytváří ji tak, že využije data šesti velkých světových předpovědních center, analyzuje je a poté zpracuje do předpovědi pro Česko, která by měla být lepší než předpověď pro rozsáhlejší území.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vzduch se pročistil. Na Moravě a ve Slezsku byla odvolána smogová situace

24.01.2019 09:45 Aktualizováno Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se zlepšila a meteorologové tak v noci na dnešek a ráno…

Předpověď počasí na noc a pátek 25. ledna

24.01.2019 09:06 Počasí u nás bude i nadále částečně ovlivňovat tlaková níže nad centrálním Středomořím, informuje…

Česko zasype sníh a pokryje ledovka, o víkendu bude -15 stupňů

24.01.2019 08:26 Počasí bude o nadcházejícím víkendu méně mrazivé, než jaké svírá Českou republiku tento týden.…

Teplota spadla pod minus 30 stupňů. Kdy mrazy poleví? Předpověď do konce…

23.01.2019 22:16 Aktualizováno Na šumavské Jezerní slati bylo dnes v noci minus 30,8 stupně. Je to nejnižší teplota, kterou dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama