Jaké počasí bude za měsíc? Tlak na dlouhodobé předpovědi roste, i když jde spíš o věštění

Celospolečenský tlak na dlouhodobější předpovědi počasí je stále silnější, proto se některá světová předpovědní centra pustila do měsíčních či sezonních předpovědí. A to i přes to, že předpověď nebude nikdy zcela spolehlivá, uvedl dnes na brněnské konferenci o suchu v zemědělství klimatolog a spolutvůrce projektu InterSucho Pavel Zahradníček.

Přidejte svůj názor

Bouřky
doporučujeme

Například ze čtyř sezonních předpovědí pro letošní zimu dva hlásí pro střední Evropu teplotně nadprůměrnou zimu, dvě průměrnou. "Z toho už lze částečně usuzovat, že nebude tolik sněhu, aby pomohl dorovnat stav spodních i povrchových vod způsobený dlouhodobým srážkovým deficitem. Přitom by byl velmi potřeba," řekl Zahradníček.

Teplejší zima bude podle německého a britského předpovědního modelu. "Oba předpovídají ještě více teplejší zimu proti průměru ve východní Evropě," řekl Zahradníček. Evropský a francouzský model předpovídá průměrnou zimu, ve východní Evropě však také teplotně nadprůměrnou.

Podle Zahradníčka je například měsíční předpověď evropského centra pro předpověď spolehlivá, co se týče teplot. "Předpověď srážek však příliš nefunguje a všude hlásí model průměrné, na což se nelze moc spolehnout," řekl Zahradníček.

Tým InterSucha se od letoška snaží přijít s vlastní měsíční i sezonní předpovědí. Vytváří ji tak, že využije data šesti velkých světových předpovědních center, analyzuje je a poté zpracuje do předpovědi pro Česko, která by měla být lepší než předpověď pro rozsáhlejší území.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Česko se valí mlhy, deště, bouřky. Počasí bude stát za to

15.07.2019 22:31 Aktualizováno Počasí bude v Česku tento týden náležitě proměnlivé. Zatímco zpočátku se po ránu budou objevovat…

Sucho v Česku má katastrofální následky, úrodu navíc decimují hraboši

15.07.2019 16:43 Sucho z Česka během minulého týdne mírně ustoupilo, trpí jím především severní polovina republiky.…

Poslední zbytky sněhu: Mapa republiky v Krkonoších patrně zmizí každým dnem

15.07.2019 15:44 Sněhové pole známé jako Mapa republiky, které leží nad Modrým dolem na úbočí Studniční hory v…

Předpověď na noc a úterý 16. července

15.07.2019 09:36 Do střední Evropy bude nadále zasahovat nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama