Neobvyklý úkaz na obloze: Česko zasáhly zimní bouřky, nebe bičují blesky

Navzdory tomu, že v Česku začala astronomická zima, venku panují teploty vysoko nad nulou. Na některých místech Česka dokonce řádí bouřky, které jsou v zimním období velmi vzácné.

Přidejte svůj názor

Bouřky, ilustrační fotografie
doporučujeme

Bouřky se dnes objevily například na Plzeňsku nebo na Příbramsku, a to se vším, co k nim patří. Doprovází je prudké deště a nebe křižovaly blesky. Pravděpodobnost bouřky v zimě je přitom velice nízká.

Ke vzniku bouřky je zapotřebí splnění několika podmínek, mezi které patří nahromadění velkého množství energie, které je vyrovnáváno prouděním větru. Samotná bouřka pak vzniká při přechodu studené fronty nebo v důsledku přehřátí zemského povrchu.

Ve chvíli, kdy lehčí teplý vzduch vystupuje do vyšších vrstev atmosféry, zvedá vodní páru, která se sráží a vytváří vodní kapky. Zdá se, že z těchto důvodů je vznik bouřek v zimě prakticky nereálný, opak je ale pravdou.

I v zimě totiž můžeme bouřku potkat, ačkoliv se pravděpodobnost vzniku pohybuje v řádech jednotek procent. Zimní bouřky vyvolává rychlý vpád studeného vzduchu do teplejšího, tedy jev, který se momentálně odehrává na některých místech Česka.

Kromě bouřek dnes Česko sužuje na většině území silný vítr, který v nárazech dosáhne až 70 kilometrů za hodinu. Větrné počasí se vyhne jen severu Čech a jihu Moravy. 

Na Šumavě pak meteorologové očekávají až do nedělního poledne vzestup hladin řek. V důsledku srážek a tání sněhu by mohly dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí čekají velké změny. Předpověď meteorologů nevěstí nic dobrého

18.08.2019 12:36 Aktualizováno V příštím týdnu mohou ještě teploty v ČR vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude ale také…

Předpověď počasí na podzim: Nečekaný začátek školního roku

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Zatímco v průběhu srpna nás ještě čeká několik teplých dní, postupně se dočkáme spíše ochlazování,…

Léto se vrací do Česka? Meteorologové mění předpověď

17.08.2019 19:16 Aktualizováno Dlouhodobé předpovědi sice ukazovaly, že od poloviny srpna se v Česku začne ochlazovat, nový výhled…

Předpověď na noc a sobotu 17. srpna

16.08.2019 09:06 Nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu, která k nám bude zasahovat od jihu, bude postupovat k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama