Neobvyklý úkaz na obloze: Česko zasáhly zimní bouřky, nebe bičují blesky

Navzdory tomu, že v Česku začala astronomická zima, venku panují teploty vysoko nad nulou. Na některých místech Česka dokonce řádí bouřky, které jsou v zimním období velmi vzácné.

Přidejte svůj názor

Bouřky, ilustrační fotografie

Bouřky se dnes objevily například na Plzeňsku nebo na Příbramsku, a to se vším, co k nim patří. Doprovází je prudké deště a nebe křižovaly blesky. Pravděpodobnost bouřky v zimě je přitom velice nízká.

Ke vzniku bouřky je zapotřebí splnění několika podmínek, mezi které patří nahromadění velkého množství energie, které je vyrovnáváno prouděním větru. Samotná bouřka pak vzniká při přechodu studené fronty nebo v důsledku přehřátí zemského povrchu.

Ve chvíli, kdy lehčí teplý vzduch vystupuje do vyšších vrstev atmosféry, zvedá vodní páru, která se sráží a vytváří vodní kapky. Zdá se, že z těchto důvodů je vznik bouřek v zimě prakticky nereálný, opak je ale pravdou.

I v zimě totiž můžeme bouřku potkat, ačkoliv se pravděpodobnost vzniku pohybuje v řádech jednotek procent. Zimní bouřky vyvolává rychlý vpád studeného vzduchu do teplejšího, tedy jev, který se momentálně odehrává na některých místech Česka.

Kromě bouřek dnes Česko sužuje na většině území silný vítr, který v nárazech dosáhne až 70 kilometrů za hodinu. Větrné počasí se vyhne jen severu Čech a jihu Moravy. 

Na Šumavě pak meteorologové očekávají až do nedělního poledne vzestup hladin řek. V důsledku srážek a tání sněhu by mohly dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko zasáhnou arktické mrazy a silný vítr. Kdy přijde opět jaro?

22.02.2019 15:44 Aktualizováno Navzdory překvapivému oteplení a několika pokořeným teplotním rekordům má Česko před sebou mrazivý…

Silnice přes Červenohorské sedlo je opět průjezdná, dopoledne ji pokryl led

22.02.2019 14:22 Aktualizováno Důležitá silnice I/44 přes Červenohorské sedlo na Šumpersku byla po ošetření vozovky zprůjezdněna v…

V Krkonoších bude řádit vichřice, horská služba nedoporučuje hřebenové túry

22.02.2019 09:52 Krkonošská horská služba kvůli silnému větru nedoporučuje hřebenové túry. Na hřebenech by měl dnes…

Předpověď počasí na noc a sobotu 23. února

22.02.2019 09:19 Ze severu postoupí do střední Evropy mohutná tlaková výše. Po její přední straně bude zpočátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama