Neobvyklý úkaz na obloze: Česko zasáhly zimní bouřky, nebe bičují blesky

Navzdory tomu, že v Česku začala astronomická zima, venku panují teploty vysoko nad nulou. Na některých místech Česka dokonce řádí bouřky, které jsou v zimním období velmi vzácné.

Přidejte svůj názor

Bouřky, ilustrační fotografie
doporučujeme

Bouřky se dnes objevily například na Plzeňsku nebo na Příbramsku, a to se vším, co k nim patří. Doprovází je prudké deště a nebe křižovaly blesky. Pravděpodobnost bouřky v zimě je přitom velice nízká.

Ke vzniku bouřky je zapotřebí splnění několika podmínek, mezi které patří nahromadění velkého množství energie, které je vyrovnáváno prouděním větru. Samotná bouřka pak vzniká při přechodu studené fronty nebo v důsledku přehřátí zemského povrchu.

Ve chvíli, kdy lehčí teplý vzduch vystupuje do vyšších vrstev atmosféry, zvedá vodní páru, která se sráží a vytváří vodní kapky. Zdá se, že z těchto důvodů je vznik bouřek v zimě prakticky nereálný, opak je ale pravdou.

I v zimě totiž můžeme bouřku potkat, ačkoliv se pravděpodobnost vzniku pohybuje v řádech jednotek procent. Zimní bouřky vyvolává rychlý vpád studeného vzduchu do teplejšího, tedy jev, který se momentálně odehrává na některých místech Česka.

Kromě bouřek dnes Česko sužuje na většině území silný vítr, který v nárazech dosáhne až 70 kilometrů za hodinu. Větrné počasí se vyhne jen severu Čech a jihu Moravy. 

Na Šumavě pak meteorologové očekávají až do nedělního poledne vzestup hladin řek. V důsledku srážek a tání sněhu by mohly dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rizikové počasí: V celém Česku hrozí požáry. Nová předpověď na týden

20.04.2019 20:18 Aktualizováno Kvůli přetrvávajícímu nedostatku srážek hrozí v Česku vznik požárů. Nízký stupeň nebezpečí požáru…

Nedočkavci už se koupají, nejteplejší je přehrada Nové Mlýny III

20.04.2019 13:16 Slunečné počasí s odpoledními teplotami přes 20 stupňů Celsia láká už některé nedočkavce ke koupání…

V Praze se nesmí rozdělávat ohně, platí i zákaz kouření v parcích a…

20.04.2019 13:04 Praha dnes v parcích, zahradách a lesích zakázala rozdělávat oheň a kouřit cigaret. Obává se vzniku…

Velikonoční počasí nepřeje alergikům. Probouzí se stromy i klíšťata

20.04.2019 12:47 Zima je definitivně za námi. Znamená to mimo jiné, že se probudila klíšťata, která budou v příštích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama