Riziko lavin v Krkonoších stouplo, nebezpečné jsou svahy se sklonem nad 35 stupňů

V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. Mírné nebezpečí pádu laviny platí od soboty 22. prosince a zůstat by mělo i ve středu, informovala na svém webu horská služba.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Chata Jitřenka

"Více sněhu je uloženo na závětrných svazích a ve žlabech. Za posledních 24 hodin napadlo deset centimetrů nového sněhu," uvedl Robert Dlouhý z horské služby.

zdroj: YouTube

V polohách nad 1000 metrů nad mořem podle něj hrozí laviny deskové. "Pod 1000 metrů nad mořem je sněhová pokrývka ve spodních vrstvách mokrá až podmáčená. Zde se dají očekávat laviny malých rozměrů z mokrého sněhu a laviny klouzavé, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedl Dlouhý.

Při druhém stupni je lavinové nebezpečí označováno jako mírné. Sněhová pokrývka při něm vykazuje na některých strmých svazích jen střední stabilitu, lidé by neměli vstupovat na svahy se sklonem nad 35 stupňů. Samovolné uvolnění větších lavin se nepředpokládá. Podmínky pro lyžaře a turisty horská služba při druhém stupni označuje za převážně bezpečné.

Na Luční boudě na hřebeni hor v nadmořské výšce 1415 metrů bylo dnes ráno minus pět stupňů Celsia, téměř metr sněhu a mlha. Vítr v nárazech dosahoval přes 60 kilometrů v hodině a podle předpovědi meteorologů by měl během dne ještě sílit.

Lavinovými oblastmi v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň, tedy vysoké nebezpečí.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním v lavině zahynula na konci prosince 2008 šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zima až praští. Následující dvě noci budou velmi mrazivé, varují…

21.01.2019 12:29 Noci na úterý a na středu budou na Českomoravské vrchovině a na severovýchodě a východě České…

Předpověď počasí na noc a úterý 22. ledna

21.01.2019 09:13 Počasí u nás bude ještě ovlivňovat okraj tlakové výše, která bude postupovat přes Ukrajinu dále k…

Slezsko a Moravu dusí smog. Děti, nemocní a senioři by měli omezit pobyt…

21.01.2019 09:12 Aktualizováno V celém Moravskoslezském kraji už jsou výrazně zhoršené rozptylové podmínky. Kvůli vysokým…

Česko zasáhne extrémně mrazivý týden

21.01.2019 08:25 Dnes začíná pravděpodobně nejchladnější týden z celé letošní zimy. Teploty při něm budou klesat k …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama