Riziko lavin v Krkonoších stouplo, nebezpečné jsou svahy se sklonem nad 35 stupňů

V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. Mírné nebezpečí pádu laviny platí od soboty 22. prosince a zůstat by mělo i ve středu, informovala na svém webu horská služba.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Chata Jitřenka
doporučujeme

"Více sněhu je uloženo na závětrných svazích a ve žlabech. Za posledních 24 hodin napadlo deset centimetrů nového sněhu," uvedl Robert Dlouhý z horské služby.

zdroj: YouTube

V polohách nad 1000 metrů nad mořem podle něj hrozí laviny deskové. "Pod 1000 metrů nad mořem je sněhová pokrývka ve spodních vrstvách mokrá až podmáčená. Zde se dají očekávat laviny malých rozměrů z mokrého sněhu a laviny klouzavé, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedl Dlouhý.

Při druhém stupni je lavinové nebezpečí označováno jako mírné. Sněhová pokrývka při něm vykazuje na některých strmých svazích jen střední stabilitu, lidé by neměli vstupovat na svahy se sklonem nad 35 stupňů. Samovolné uvolnění větších lavin se nepředpokládá. Podmínky pro lyžaře a turisty horská služba při druhém stupni označuje za převážně bezpečné.

Na Luční boudě na hřebeni hor v nadmořské výšce 1415 metrů bylo dnes ráno minus pět stupňů Celsia, téměř metr sněhu a mlha. Vítr v nárazech dosahoval přes 60 kilometrů v hodině a podle předpovědi meteorologů by měl během dne ještě sílit.

Lavinovými oblastmi v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň, tedy vysoké nebezpečí.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním v lavině zahynula na konci prosince 2008 šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ničivé bouřky se opět přehnaly přes Olomoucký kraj, hasiči mají pohotovost

16.06.2019 14:38 Přes Olomoucký kraj se dnes odpoledne opět přehnaly silné bouřky. Hasiči už zaznamenali na dvě…

Bouřlivé počasí devastovalo Česko. Lidé uvázli na ostrově uprostřed rybníka

16.06.2019 13:59 Aktualizováno Po sobotní večerní bouřce se v Táboře sesunula půda a zasypala osobní vůz. Nikdo se nezranil. Ulice…

Bouřky zpřetrhaly elektrické vedení, bez proudu bylo 34 tisíc domácností

16.06.2019 12:05 Bouřky, které se v sobotu večer a v noci prohnaly přes Českou republiku, způsobily kromě dopravních…

Extrémní počasí trvá. Silné bouřky udeří na Moravě, varují meteorologové

16.06.2019 11:50 Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm, kroupami a nárazovým větrem hrozí dnes odpoledne v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama