Bídná česká zima: Vysoké teploty zaskočily i meteorology. A jak jsme na tom se sněhem?

Letošní zima je v Česku velmi mírná. V pátek bylo dokonce na některých místech tepleji než na jihu Evropy. A ani se sněhem to není slavné.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

V českých nížinách v tuto chvíli mnoho sněhu nenajdeme. Podle meteorologů se ale není příliš čemu divit - vzhledem k současnému charakteru teplot. Ve čtvrtek i v pátek se na mnoha místech po celé zemi rtuť teploměru přehoupla přes 7 °C.

Nejtepleji bylo na jihozápadě Čech, konkrétně v Husinci, který v pátek kolem 14. hodiny zaznamenal 9,9 °C. „Takové teplo mimochodem nebylo ani v Řecku, tamní Larisa, jež leží o 400 m níže než Husinec, totiž v tu samou chvíli hlásila 8,6 °C,“ uvádí experti z Meteopressu.

To, že nejen v nížinách neleží žádná sněhová pokrývka, ukazují i družicové snímky. „Ačkoli se to týkalo pouze západních, středních a jižních Čech a částečně Moravy, zbytek území byl schován pod (nízkou) oblačností. Snímek z družice Terra níže je toho důkazem, sníh je zřetelný jen na Šumavě a na západě Krušných hor, které, jak můžeme vidět, si znovu „hrají“ s oblaky přicházejícími z Německa,“ vysvětlují meteorologové.

Nejvíce sněhu v pátek ráno leželo v Krkonoších, konkrétně na Labské boudě, kde bylo 103 cm, anebo na Lysé hoře (97 cm). Na Šumavě byla maximální výška sněhové pokrývky rovna 61 cm (Plechý), což fakticky platilo také o Šeráku a jeho 63 cm nebo Josefově Dole v Jizerkách, kde se jednalo o 59 cm.

Kvilda (1 070 m n. m.) hlásila 15 cm sněhu – což je podobné množství, jako měla Praha před 8 lety. Prosinec 2010 byl v Praze (a nejen tam) synonymem zimy, teploty se povětšinou držely pod bodem mrazu a sníh tak na zemi zůstal po dobu všech 31 dní. Navíc ho nebylo málo, v minimu 8 cm a v maximu 23 cm.

Jenže další roky už to tak veselé z pohledu sněhové nadílky nebylo - a ani letos tomu není jinak. V době od 1. do 28. prosince 2018 se Praha-Libuš dočkala jen tří dnů se sněhovou pokrývkou (1 cm a více) – 1. prosince 3 cm, 2. prosince 2 cm a 20. prosince opět 2 cm.

Například v Brně bylo v roce 2010 v období od 1. do 28. prosince až 17 centimetrů sněhu, letos jsou to ale pouhopouhé 2 centimetry. Ještě větší nadílku si před osmi lety užili v Ostravě, kde bylo až 26 cm sněhu, zatímco letos je to jen 1 cm.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Raději ani nevycházejte. Počasí je tak extrémní, že na něj meteorologové…

26.06.2019 22:18 Aktualizováno Česko dnes čeká pravděpodobně jeden z nejteplejších dní za poslední roky. Teploty by podle…

Z Česka je tropická země? Teploty atakovaly rekordních 39 stupňů

26.06.2019 19:17 Česko má nový teplotní rekord pro měsíc červen. V Doksanech na Litoměřicku dnes meteorologové…

Tohle metereologové nepamatují, teplotní rekordy padly na všech stanicích

26.06.2019 17:58 Na severu Čech padly dnes teplotní rekordy na všech stanicích, na většině i rekordy pro červen.…

Vedro vyhnalo z pozic i ty nejotrlejší, hradní stráž se musela stěhovat

26.06.2019 17:24 Horké počasí dnes vyhnalo vojáky Hradní stráže ze strážních budek. Od vchodu do Pražského hradu z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama