Nové varování meteorologů: Česko zasype sníh, hrozí kalamity i náledí

Meteorologové rozšířili varování před sněhovými jazyky. To nově platí od středy 2. ledna až do konce týdne a týká se všech krajů. Hrozí dopravní komplikace a kalamity.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Zimní počasí, ilustrační foto
doporučujeme

Kolem hluboké tlakové níže, která bude zvolna postupovat ze Skandinávie nad Bělorusko, k nám bude v čerstvém severozápadním, postupně až severním proudění pronikat studený a vlhký vzduch. Během dneška bude podle Českého hydrometeorologického ústavu zvolna zesilovat jihozápadní až západní vítr, který se večer bude měnit na čerstvý severozápadní 6 až 11 m/s, místy s nárazy 17 až 22 m/s (60 až 80 km/h), na horách 20 až 30 m/s (70 až 110 km/h).

Nejsilnější nárazy větru očekávají meteorologové v Čechách a na Českomoravské vrchovině v noci na středu 2. ledna, na Moravě a ve Slezsku ve středu ráno a dopoledne. Během středečního odpoledne a večera bude vítr od západu slábnout.

Podle meteorologů hrozí poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách, nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi a možné komplikace v dopravě.

Doporučují proto zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod., dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel a na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

Následně se od noci na středu začnou postupně objevovat na celém území sněhové srážky, převážně ve všech polohách. Protože se bude postupně ochlazovat, začnou se již v druhé polovině noci na středu od vyšších poloh vytvářet zmrazky a náledí, jejichž tvorba se během středečního odpoledne a večera přesune do středních a nižších poloh.

Od druhé poloviny noci na středu až do pátku 4. ledna je podle meteorologů potřeba počítat od vyšších poloh s tvorbou sněhových jazyků, na horách ojediněle i závějí. Meteorologové očekávají zhoršení sjízdnosti komunikací, některé vozovky mohou být nesjízdné. Při řízení auta je nutná zvýšená opatrnost a na horách je třeba dodržovat pokyny Horské služby.

Objeví se rovněž náledí, které rovněž hrozí ve všech krajích. To zvyšuje nebezpečí úrazů při uklouznutí, problémy v dopravě a nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje jezdit velmi opatrně.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku počasí lámalo rekordy, bylo téměř 30 stupňů

26.04.2019 17:46 Rekordní teploty pro 26. duben dnes meteorologové zaznamenali zhruba na 30 stanicích ze 150, které…

Počasí aktuálně: Česko zasáhnou silné bouřky, kroupy a vichřice

26.04.2019 16:55 Aktualizováno Současné teplé a suché počasí dnes odpoledne a večer ukončí v Čechách studená fronta. V Praze,…

Předpověď počasí na noc a sobotu 27. dubna

26.04.2019 08:59 Studená fronta bude postupovat přes Moravu a Slezsko k východu. Za ní bude na naše území proudit…

Počasí na víkend: Česko zažije teplotní šok, ženou se bouřky a déšť

26.04.2019 07:14 Dnes postoupí z Německa nad naše území studená fronta. Před ní k nám bude proudit velmi teplý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama