Slovensko bojuje se sněhovou kalamitou. Doprava kolabuje, hrozí laviny

Ve slovenských horách napadlo velké množství sněhu a horská záchranná služba (HZS) kvůli přetrvávajícímu nepříznivému počasí doporučila turistům odložit túry do vysokohorského prostředí. Sněžení na některých místech země zkomplikovalo dopravu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Horská záchranná služba Vysoké Tatry
doporučujeme

Ve Vysokých Tatrách, nejvyšším slovenském pohoří, napadlo v uplynulých dnech až 80 centimetrů sněhu. Sněžení spolu se silným větrem zvýšilo lavinové nebezpečí a ve všech pohořích byl vyhlášen třetí stupeň z pětidílné škály. Ve Vysokých a v Západních Tatrách pro odpoledne platí až čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí. Uvolnění lavin je tak možné již při malém zatížení zejména na strmých svazích.

V uplynulých dnech slovenští horští záchranáři pomáhali řadě turistů a skialpinistů.

zdroj: YouTube

Silné sněžení ovlivnilo dopravu hlavně na severním a středním Slovensku. Problémy se zajištěním průjezdnosti silnic hlásila například podtatranská obec Ždiar. Situaci tam komplikovala i vozidla turistů, kteří během školních prázdnin přijeli do oblasti lyžovat.

Kalamitu kvůli sněhové nadílce vyhlásila i další více než desítka obcí na severu země. Hasičský sbor vyslal do nejvíce postižených lokalit svou techniku, včetně pásových transportérů, s cílem zajistit průjezdnost vozovek. Kromě Ždiaru budou hasiči nasazeni například i v obci Skalité blízko hranic s Polskem a Českou republikou.

Na středním Slovensku byly kvůli sněžení dva horské přechody uzavřeny pro kamionovou dopravu. Mezi Ružomberokem a Banskou Bystricí sjel ze silnice autobus a zůstal převrácen na boku. V autobusu se vezlo 16 cestujících, z nichž jeden utrpěl zranění.

Slovenští meteorologové vydali výstrahu před sněžením, která pro severní a střední část země platí až do pátku.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a pátek 3. dubna

02.04.2020 09:57 Od severozápadu bude postupovat přes naše území studená fronta, informuje portal.chmi.cz.

Počasí jako v lednu. Česko zažilo další mrazivé ráno, padaly teplotní…

02.04.2020 08:55 Dnešní ráno bylo opět mrazivé, i když ne tak rekordně jako středeční. Nejvíce mrzlo v Jizerských…

Předpověď počasí na jaro: Jako nás čekají Velikonoce?

02.04.2020 08:39 Počasí v Česku bude příští týdny aprílové. Meteorologové ale očekávají výraznější změny a časté…

Situace se suchem je podobná jako loni, dle vědců se má zhoršovat

01.04.2020 17:40 Aktualizováno Čeští zemědělci nyní hledí s obavami do dalších dnů. Situace se suchem v půdě je totiž prakticky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy