Ohňostroje zhoršují ovzduší. Praha se na Silvestra 2018 krátkodobě dusila

Odpalování ohňostrojů a zábavní pyrotechniky podle meteorologů zhoršuje ovzduší, i když jen krátkodobě se při tom ve vzduchu zvyšují koncentrace znečišťujících látek. O silvestrovské noci má v tomto ohledu přitom horší vliv na kvalitu ovzduší pyrotechnika, kterou odpalují jednotlivci, než jeden velký ohňostroj. Vyplývá to z analýzy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ohňostroj v novém roce 2019
doporučujeme

"Odpalování pyrotechniky se projevuje především nárůstem koncentrací suspendovaných částic a může docházet také k nárůstu koncentrací oxidů dusíku, a to vlivem hoření samotné pyrotechniky i zvýšenou intenzitou dopravy," uvedli meteorologové z brněnské pobočky ČHMÚ na svém webu.

Důležité jsou při odpalování ohňostrojů i meteorologické podmínky jako směr a rychlost větru, teplotní zvrstvení atmosféry nebo srážky, přičemž na konci roku 2018 byly rozptylové podmínky podle meteorologů kvůli velmi malé rychlosti větru spíše nepříznivé. Uvedli, že při nízké rychlosti větru se vzduch pomaleji promíchává a emise, které vzniknou hořením zábavní pyrotechniky, pak zůstávají dlouho na stejném místě.

V Praze na přelomu loňského a letošního roku ČHMÚ naměřil nejvyšší koncentrace suspendovaných částic PM10 mezi půlnocí a jednou hodinou na náměstí Republiky, činily 276 mikrogramů na metr krychlový, a v Brně mezi 1:00 a 2:00 ve stanici Dětská nemocnice, kde dosáhly 182 mikrogramů na metr krychlový. Denní průměrná koncentrace PM10 na náměstí Republiky tak byla na hranici čtyřiadvacetihodinového imisního limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, na stanici Dětská nemocnice, která je nedaleko od centra Brna, ho mírně překročila.

V porovnání se Silvestrem 2017 byl ten uplynulý kolem půlnoci z hlediska krátkodobých koncentrací znečišťujících látek v ovzduší horší. "Vzhledem k podobným rychlostem větru na Silvestra 2017 a 2018 lze předpokládat, že nárůst byl dán vyšším množstvím odpalované pyrotechniky," doplnili meteorologové.

Praha stejně jako řada dalších měst v ČR však neměla silvestrovský ohňostroj, ale novoroční. Odpálen byl 1. ledna v podvečer na Letenské pláni, trval téměř 11 minut a připomněl téma svobody a sametové revoluce, od níž v listopadu uplyne 30 let.

zdroj: YouTube

Při ohňostroji bylo odpáleno 4033 ran a váha odpáleného materiálu byla zhruba čtyři tuny. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v této souvislosti na twitteru připomněl, že ohňostroj připravovalo minulé vedení města. Současné podle něj pro příští rok zvažuje takzvaný tichý ohňostroj nebo dronovou či jinou bezhlučnou a ekologickou světelnou show.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí do konce prázdnin: Má smysl plánovat další dovolené?

16.07.2019 22:06 Aktualizováno Česko prožívá poměrně chladné léto a situace se nezlepší ani v jeho druhé polovině, naopak. Ke…

Předpověď na noc a středu 17. července

16.07.2019 09:13 Nad střední Evropou se bude nacházet nevýrazné tlakové pole, uvedl portal.chmi.cz

Na Česko se valí mlhy, deště, bouřky. Počasí bude stát za to

15.07.2019 22:31 Aktualizováno Počasí bude v Česku tento týden náležitě proměnlivé. Zatímco zpočátku se po ránu budou objevovat…

Sucho v Česku má katastrofální následky, úrodu navíc decimují hraboši

15.07.2019 16:43 Sucho z Česka během minulého týdne mírně ustoupilo, trpí jím především severní polovina republiky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama