Sněhová kalamita je jen začátek. Ta pravá zima do Česka teprve přijde

Na mnoha místech Česka v noci na dnešek napadl sníh a způsobil dopravní kalamity. Silnice jsou v některých krajích průjezdné jen s obtížemi a někde dokonce zcela neprůjezdné. Podle dlouhodobé předpovědi zahraničních meteorologů ale Česko ta pravá zima teprve česká.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Dosavadní průběh zimy přinesl několik komplikací, mezi ty nejvážnější ale patřilo několikeré nárazové sněžení. To způsobilo dopravní kolaps, přičemž ten nejvážnější zasáhl stěžejní dopravní tepnu, dálnici D1.

Vždy se ale zatím jednalo o sníh, který minimálně v nižších polohách po několika hodinách roztál. Dlouhodobě tak nezpůsobil větší komplikace, vyjma některých krajů a vyšších poloh.

Dlouhodobé předpovědi ale ukazují, že tento stav je jen předzvěstí té pravé zimy, která má Česko teprve zasáhnout. Ta by podle britských meteorologů měla přijít v únoru a vyvrcholit v březnu.

Předpovědi ukazují, že prakticky celý druhý a březnový týden budou noční teploty klesat hluboko pod nulu, zatímco ty denní se budou pohybovat kolem nuly. Období má být také doprovázeno každodenním sněžení, přičemž díky nízkým teplotám nebude sníh během dne stíhat odtávat.

Ke konci měsíce by se měly přidat déšť se sněžením, teploty ale vystoupají o pár stupňů výše, a situace by se měla začít zklidňovat. Podobná situace bude panovat i o měsíc později.

V březnu by podle předpovědních modelů mělo panovat zhruba stejné počasí jako nyní, zejména zpočátku měsíce bude sněžit a teploty přes den budou klesat pod nulu, během dne ale vystoupají až na 11 stupňů, v závěru měsíce ještě výše.

Pravděpodobně nás tak čekají poměrně velké teplotní skoky a sníh by se na silnicích neměl déle udržet, přesto hrozí zejména po ránu komplikace a díky četnějším srážkám i náledí či ledovka.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a pátek 23. srpna

22.08.2019 09:12 Kolem tlakové výše se středem nad Pobaltím k nám začne proudit teplejší vzduch od jihovýchodu,…

Meteorologové mění předpověď počasí. Bude úplně jiné, než se čekalo

22.08.2019 08:29 Navzdory tomu, že některé předpovědi počasí počítaly s tím, že příští týden se v Česku začne…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Počasí na první zářijové dny: Je to zlé. Začátek školy proprší?

21.08.2019 13:06 Aktualizováno Začátek školy se nezadržitelně blíží a žákům a studentům zbývá už jen několik posledních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama