V horách na Liberecku hrozí závěje. V Jablonci trvá kalamita, odvezeno 800 tun sněhu

Silnice v Libereckém kraji jsou nadále sjízdné se zvýšenou opatrností. Všechny hlavní tahy jsou převážně mokré, uvedla mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová. Na horách stále hrozí tvorba sněhových jazyků a závějí. Za dopoledne policie řešila jen čtyři nehody, všechny bez zranění. Kalamitní stav vyhlášený v Jablonci nad Nisou potrvá zřejmě až do pondělka.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

V tomto týdnu místy připadlo podle odhadu silničářů až metr sněhu, srážky byly dnes dopoledne ojedinělé. "Přestože je od ranních hodin počasí příznivější, všem řidičům stále doporučujeme, aby v tomto počasí stáhli nohu z plynu a přizpůsobili svoji jízdu klimatickým podmínkám," uvedla Šrýtrová. Sníh zůstává na horských silnicích nižších tříd.

"Znovu zdůrazňujeme, že důležitá je kvalitní zimní výbava. To je zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu a v případě, že se někdo vydá do horských oblastí, je dobré mít ve vozidle sněhové řetězy, lopatu," dodala Šrýtrová.

Provoz bude dnes až do 15:00 omezen na silnici druhé třídy mezi Bílým Potokem a Smědavou na Liberecku. Důvodem je rozšiřování silnice sněhovou frézou.

Motoristé by při cestě krajem měli být opatrní také kvůli padajícím stromům, které nevydrží nápor sněhu. Hasiči kvůli nim měli v předchozích dvou dnech 150 výjezdů a několik dalších i dnes. Ráno odstraňovali stromy z jedné silnice u Jablonce nad Jizerou na Semilsku či v Polední ulici v Liberci-Radčicích.

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou vyhlášený městem ve čtvrtek ráno potrvá minimálně do pondělí. Na deponii už bylo bylo odvezeno skoro 800 tun sněhu. Situace je stále kritická na sídlištích, řekla ČTK mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová. "Úklid tam komplikují zaparkovaná auta," uvedla.

Motoristé mohou v Jablonci zdarma odstavit svá auta na městských parkovištích, radnice parkovací automaty vypnula už ve čtvrtek. "I nadále žádáme řidiče, aby v maximální možné míře usnadnili práci úklidové technice," řekla mluvčí radnice.

V předchozích dnech nasněžilo přes půl metru sněhu, srážky jsou ale nyní už jen občasné. Více než 24 hodin trvající intenzivní úklid je podle Hozové znát. "Komunikace jsou zcela průjezdné. Protažené a kryté posypem už jsou i silnice nižších tříd. Stále se pracuje na odklízení sněhu z chodníků a parkovací ploch," uvedla. Momentálně zbývá ještě odklidit sníh zhruba ze čtvrtiny chodníků, které jsou zařazeny v plánu zimní údržby. Ze 143 kilometrů chodníků ve městě se v zimě udržuje 60 kilometrů, uklidit tak zbývá asi 15 kilometrů.

Snahou je podle Hozové odklidit co nejvíce sněhu, protože podle předpovědi se má oteplit a pršet. "Sníh pak bude odtávat a pokud následně zmrzne, bude jeho úklid velmi obtížný až nemožný. I proto jsou technické služby připraveny operativně stahovat rozměklé vrstvy na vozovkách, aby v co největší možné míře zabránily vytváření kolejí," dodala. S odstraňováním sněhu pomáhá i 20 vězňů z rýnovické věznice a přes 50 lidí z veřejně prospěšných prací.

Jablonec je podhorské město, kde je zimní údržba finančně i technicky náročná. Náklady na jeden den zimní údržby při aktuální situaci jsou až půl milionu korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a středu 17. července

16.07.2019 09:13 Nad střední Evropou se bude nacházet nevýrazné tlakové pole, uvedl portal.chmi.cz

Počasí na konci prázdnin? Výlety na poslední chvíli zrušte, nestály by za…

16.07.2019 08:37 Česko prožívá poměrně chladné léto a situace se nezlepší ani v jeho druhé polovině, naopak. Ke…

Na Česko se valí mlhy, deště, bouřky. Počasí bude stát za to

15.07.2019 22:31 Aktualizováno Počasí bude v Česku tento týden náležitě proměnlivé. Zatímco zpočátku se po ránu budou objevovat…

Sucho v Česku má katastrofální následky, úrodu navíc decimují hraboši

15.07.2019 16:43 Sucho z Česka během minulého týdne mírně ustoupilo, trpí jím především severní polovina republiky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama