V Krkonoších už je 160 centimetrů sněhu, lavinové nebezpečí na třetím stupni

V nejvyšších českých horách Krkonoších napadlo za posledních 24 hodin čtvrt metru sněhu, za celý týden přibylo okolo 115 centimetrů. Hřebeny hor dnes ráno pokrývalo v průměru asi 160 centimetrů sněhu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

"V Krkonoších nadále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice," uvedl Robert Dlouhý v Horské služby Krkonoše. Loni na začátku druhé lednové dekády na hřebenech Krkonoš bylo 110 centimetrů sněhu a platil druhý lavinový stupeň.

Sníh tento týden podle Dlouhého padal při silném nárazovém jihozápadním a severním větru, který masy sněhu přemísťoval na závětrné svahy. V polohách pod 1000 metrů nad mořem pak padal sníh vlhký. "Sněhové profily vykazují malou až střední stabilitu. Mohou se vyskytnout laviny z nového sněhu a laviny deskové," uvedl Dlouhý. Upozornil, že dnes bude dál sněžit, v nižších polohách hor se čekají srážky smíšené až dešťové.

zdroj: YouTube

Třetí lavinový stupeň je charakterizován jako značné lavinové nebezpečí. "Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až dolní části svahu," uvedl Dlouhý.

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) v sobotu vydala varování před vstupem do lesů. Kvůli přívalům mokrého sněhu v lesích hrozí pády stromů a větví. "Turisté by měli zvážit výlety do lesů a nevstupovat pod zavěšené či nahnuté stromy zatížené mokrým sněhem. Riziko pádu stromů je největší v západních Krkonoších, pády stromů však hrozí po celých horách," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Ročně v Krkonoších sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň. Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí: Bude až 37 stupňů, platí vysoký stupeň nebezpečí. Kdy se ochladí?

26.06.2019 12:16 V celém Česku dnes teploty zřejmě vystoupají nad 31 stupňů Celsia, a na většině území Čech dokonce…

Předpověď na noc a čtvrtek 27. června

26.06.2019 09:02 Přes naše území bude postupovat slabá studená fronta k jihovýchodu, informuje portal.chmi.cz.

Raději ani nevycházejte. Počasí bude tak extrémní, že na něj meteorologové…

26.06.2019 08:25 Česko dnes čeká pravděpodobně jeden z nejteplejších dní za poslední roky. Teploty by podle…

Vedro sevřelo Evropu: Teplota dramaticky stoupá, praskají dálnice, hoří…

25.06.2019 20:23 Aktualizováno Velkou část západní, střední a jižní Evropy dál trápí vlna extrémních veder, která bude podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama