Vichřice, studený vzduch, padající stromy. Meteorologové vydali výstrahu pro většinu krajů ČR

Do Česka proudí čerstvý severozápadní až západní vítr, který může v nárazech dosahovat až síly vichřice. Meteorologové proto vydali výstrahy platící pro deset krajů. Počasí v Česku komplikuje dopravu i dodávky elektřiny.

Přidejte svůj názor

Zimní počasí, ilustrační foto
doporučujeme

Meteorologové z ČHMU varují, že okludující frontální systém, který v neděli a v noci na pondělí přešel přes naše území k jihovýchodu, přinesl studený vzduch.

V noci na pondělí a v pondělí 14.1. přes den bude foukat čerstvý severozápadní až západní vítr 6 až 11 m/s s nárazy 15 až 20 m/s, tedy 55 až 70 km/h), na horách zejména na severu území to ale může být dokonce 20 až 30 m/s, tedy 70 až 110 km/h. To už se rovná síle vichřice.

Varování se týká Jihočeského kraje, Plzeňského kraje, Karlovarského kraje, Ústeckého kraje, Libereckého kraje, Královéhradeckého kraje, Jihomoravského kraje, Olomouckého kraje, Zlínského kraje a Moravskoslezského kraje.

V pondělí odpoledne bude vítr částečně slábnout. Na východě Čech a v oblasti Českomoravské vrchoviny bude foukat vítr s nárazy 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h) i v úterý 15.1. Pro Jihočeský kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj ale výstraha před silným větrem platí až do 16.1.

Vítr může podle expertů poškodit stromy a lesní porosty, menší škody pak může napáchat i na budovách. Navíc varují před nebezpečím úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi a možnými komplikacemi v dopravě.

Doporučují proto zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Lidé by navíc měli dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Lidé by měli na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

Kromě větru dělá problémy i sníh. Stromy padající pod náporem sněhu už v neděli večer přerušily dodávky elektřiny v některých částech země. Silnice první třídy číslo 11 přes Suchý Vrch na Orlickoústecku je kvůli padání stromů pod tíhou sněhu uzavřena pro všechna vozidla.

Silničáři dnes ráno také uzavřeli sněhem zavátou silnici I/25 od abertamské křižovatky nad Jáchymovem směrem na Boží Dar. Uzavřeny zůstávají i další silnice v Krušných horách, na Božím Daru trvá kalamitní stav. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ničivé bouřky se přehnaly přes Olomoucký kraj, hasiči mají pohotovost

16.06.2019 15:30 Aktualizováno Přes Olomoucký kraj se dnes odpoledne opět přehnaly silné bouřky. Hasiči už zaznamenali více než…

Druhá Afrika? Počasí zásadně mění Česko, na vodu si nezvykejte, varuje…

16.06.2019 15:15 Aktualizováno Vysoké teploty a sucho opět začínají trápit celé Česko. Problém rozebral odborník z Ústavu pro…

Bouřlivé počasí devastovalo Česko. Lidé uvázli na ostrově uprostřed rybníka

16.06.2019 13:59 Aktualizováno Po sobotní večerní bouřce se v Táboře sesunula půda a zasypala osobní vůz. Nikdo se nezranil. Ulice…

Bouřky zpřetrhaly elektrické vedení, bez proudu bylo 34 tisíc domácností

16.06.2019 12:05 Bouřky, které se v sobotu večer a v noci prohnaly přes Českou republiku, způsobily kromě dopravních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama