V Krkonoších trvá 4. stupeň lavinového nebezpečí, mohou se utrhnout obří masy sněhu

V Krkonoších druhým dnem platí čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. Čtvrtý stupeň znamená vysoké nebezpečí lavin. V platnosti by měl zůstat i ve čtvrtek. Vyplynulo to z ranního hlášení krkonošské horské služby, která nedoporučuje pohyb po turistických cestách procházejících lavinovými katastry a na svazích o sklonu větším než 25 stupňů. Hrozí samovolné uvolnění lavin. Možnosti túr jsou tak velmi omezené.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

Jde o nejvyšší stupeň vyhlašovaný v Krkonoších. "Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající," uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Na hřebenech Krkonoš je kolem 190 centimetrů sněhu. Za posledních 24 hodin připadlo dalších 15 centimetrů a v minulých dnech přes metr a půl sněhu. Sníh padal v Krkonoších za působení silného nárazového západního až severního větru, který v nárazech dosahoval více než sto kilometrů v hodině. Na závětrných stranách se tak nahromadilo větší množství sněhu.

zdroj: YouTube

"Hrozí uvolnění lavin z nového sněhu a lavin deskových. Během dne bude nadále sněžit za silného severozápadního větru. Sněhová pokrývka vykazuje na většině strmých svahů slabou stabilitu. Uvolnění laviny je možné již při minimálním dodatečném zatížení, a to na mnoha strmých svazích," uvedl Dlouhý. Hrozí tak samovolné laviny velkých, ale i velmi velkých rozměrů, které mohou sjet až na dna údolí.

Na hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno kolem minus jednoho stupně Celsia, zataženo, bez srážek, vítr dosahoval v nárazech rychlosti přes 70 kilometrů v hodině a v okolí leželo kolem 180 centimetrů sněhu.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, sjezdové tratě ani přístupové cesty.

Čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí byl podle informací ČTK v Krkonoších naposledy vyhlášen na několik dní 17. února 2012, předtím 18. února 2009 a také v únoru roku 2006. Zřejmě nejkritičtější byla situace v lednu 2002, kdy na některých svazích sněhová vrstva dosahovala až osmi metrů. Horská služba tehdy uvažovala i o odstřelu lavin, ale vedení Krkonošského národního parku a tehdejší okresní úřad to zamítly.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rizikové počasí: V celém Česku hrozí požáry. Nová předpověď na týden

20.04.2019 21:58 Aktualizováno Kvůli přetrvávajícímu nedostatku srážek hrozí v Česku vznik požárů. Nízký stupeň nebezpečí požáru…

Nedočkavci už se koupají, nejteplejší je přehrada Nové Mlýny III

20.04.2019 13:16 Slunečné počasí s odpoledními teplotami přes 20 stupňů Celsia láká už některé nedočkavce ke koupání…

V Praze se nesmí rozdělávat ohně, platí i zákaz kouření v parcích a…

20.04.2019 13:04 Praha dnes v parcích, zahradách a lesích zakázala rozdělávat oheň a kouřit cigaret. Obává se vzniku…

Velikonoční počasí nepřeje alergikům. Probouzí se stromy i klíšťata

20.04.2019 12:47 Zima je definitivně za námi. Znamená to mimo jiné, že se probudila klíšťata, která budou v příštích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama